1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TOPLU TAŞIMADA YENİ DÖNEM!
TOPLU TAŞIMADA YENİ DÖNEM!

TOPLU TAŞIMADA YENİ DÖNEM!

Tüzük yeniden düzenlendi...

A+A-

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı İzin Kurulu tarafından hazırlanan Yolcu Taşıyan Araç Mesleki Sürücü Belgesi Verilmesi ve Uyulması Gereken Kurallar Tüzüğü yeniden düzenlendi.

YENİ TÜZÜK YOLDA: Yolcu taşıyan araç mesleki sürücü belgesi verme yetkisinin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesine geçmesinin ardından yeni tüzük de yolda. Tüzüğün bugün Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor

T İZİNLERİNDE YENİ DÜZENLEME: Eski tüzüğe göre KKTC vatandaşı olmayanlarda aranan 2 yıl çalışma izinli olunması kuralı genişletildi. Düzenlemeyle çalışma izni beş yıldan az olmamak koşulu ile en az beş yıllık KKTC sürüş ehliyetine sahip olmak şartı getirildi

HİZMET AKDİ ŞART: Tüzüğün 5’inci Maddesi’ne 6. Fıkra eklenerek taksi durakları veya toplu taşıma yapan kişiler ile işletme sahipleri arasında imzalanan ve Çalışma Dairesi tarafından onaylanmış bir hizmet akdine de ihtiyaç duyuluyor. Bu düzenleme ile başka iş yapan birisinin ikinci iş olarak toplu taşıma yapmasının engellenmesi planlanıyor

Bertuğ TOPAL
Motorlu Araçlar Yolcu ve Eşya Taşıma (Denetim) (Değişiklik) Yasası kuralları uyarınca, trafikle ilgili tüm birimlerin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı çatısı altında toplanmasının ardından bakanlık İzin Kurulu öncülüğünde yeni düzenlemeye gidiyor.

Hayata geçirilecek yeni Yolcu Taşıyan Araç Mesleki Sürücü Belgesi Verilmesi ve Uyulması Gereken Kurallar Tüzüğü ile taksi ve otobüs şoförleri için birçok yeni düzenlemeler yapılıyor.

Sakallı: Amaç taşımacılığı AB standartlarına çıkarmak
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Plan Proje Müdürü ve İzin Kurulu Başkanı Halil Sakallı amaçlarının yapacakları yeni düzenleme ile toplu taşımada Avrupa Standartlarını ve Güney Kıbrıs’ı yetişmek olduğunu ifade etti.

Sakallı yapacakları düzenlemelerden bazı çevrelerin rahatsız olacağını ancak devlet otoritesinin toplumun güvenliği için olduğunu ifade etti.

2012’den beri toplanmıyordu

İzin makamının 2012’den beri toplanmadığına işaret eden Sakallı, kurulan izin makamının siyasi rant elde etmek için kullanılmayacağını; her üyenin fikirlerinin çok önemli olduğunu vurguladı.
Bu toplantıların sık sık gerçekleştirileceğini ifade eden Sakallı, yeni oluşturulan kurulun düzenli bir biçimde adım adım tüm başvuruları değerlendireceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu kararı ile atanan izin kurulu üyeleri şöyle:
“Halil Sakallı (başkan), Hasan Nihat Erduran, Vechi Cezaroğlu, Erkan Okandan, Halil Talaykurt, Ahmet Beşerler, Uğur Solyalı, Kamil Güneş, Kemal Gözay.”

Yeni düzenleme

Yeniden düzenlenen Yolcu Taşıyan Araç Mesleki Sürücü Belgesi Verilmesi ve Uyulması Gereken Kurallar Tüzüğü de birçok önemli değişiklik içeriyor. Toplum güvenliğinin ön planda tutularak hazırlanan yeni tüzük ile yolcu taşıyan araç meslek sürücü belgesinin alımı da zorlaştırıldı.

T izinlerinde değişiklik

Eski tüzüğe göre çalışma izin sahipleri tarafından çıkartılmış olan yabancılarda 2 yıldan az olmamak kaydı ile KKTC’de çalışma izinli olarak çalışmış olmak şartı yerine, beş yıldan az olmamak koşulu ile KKTC’de çalışma izinli olarak çalışmış ve en az beş yıllık KKTC sürüş ehliyetine sahip olmak şartı getirildi.

Suç kapsamı da değiştirildi

Tüzüğe göre yine sürücü belgesi almak için başvuran vatandaşlarda aranan herhangi bir trafik suçundan dolayı mahkum olmamak yerine trafikle ilgili herhangi bir suçtan dolayı üç aydan fazla mahkum olmamış olmak olarak değiştirildi.

Ayrıca alkollü araç kullanmaktan dolayı ehliyetine geçici bir süre el konulmuş olanların sürücü belgesi alamaması da suçlu olanları topluma kazandırma niyetiyle değiştirildi. Sürücü belgesi için son beş yıl içerisinde alkollü araç kullanmaktan dolayı ehliyetine geçici bir süre el konulmamış şartı aranacak.

“Başvuran kişi yasalardaki yükümlülüklerini yerine getirmiş olmalı”

Yeni düzenlemeye göre toplu taşıma ve taksiler için sürücü belgesi başvuru yapanların Sosyal Güvenlik Yasası ve Vergi Usul Yasası açısından gerekli kaydın yapılmış olması yeterli olmayacak. Düzenleme ile başvuru yapan kişinin Sosyal Güvenlik Yasası ve Vergi Usul Yasası açısından gerekli yükümlülüklerin yerine getirilmiş olması koşulu aranacak.

Hizmet akdi şart

Yolcu Taşıyan Araç Mesleki Sürücü Belgesi Verilmesi ve Uyulması Gereken Kurallar Tüzüğü’nün 5’inci maddesine 6. Fıkra eklenerek taksi durakları veya toplu taşıma yapan kişiler ile işletme sahipleri arasında imzalanan ve Çalışma Dairesi tarafından onaylanmış bir hizmet akdine de ihtiyaç duyuluyor. Bu düzenleme ile başka iş yapan birisinin ikinci iş olarak toplu taşıma yapmasının engellenmesi planlanıyor.

Sadece otobüs şoförleri değil tüm başvuranlar staja girecek

Eski tüzüğe göre sadece otobüs sürücülerinin girdiği bir aylık staj yeni düzenleme ile tüm başvuru yapan çalışma izinli kişilere uygulanacak. Komisyon bünyesinde verilecek stajlar bir aylık bir sürede verilecek. Staja katılmayan başvuru sahipleri sürücü belgesini alamayacak.

3 yıl değişikliği

Yolcu Taşıyan Araç Mesleki Sürücü Belgesi’nin geçmiş dönemlerde üç yıllık süre ile verilmesi ve ardından belge sahibi bir suç işlese bile elinden belgesi alınamaması nedeniyle yeni tüzükte bir değişiklik yapılarak komisyon istediği zaman Mesleki Sürücü Belgelerini gözden geçirip inceleyebilecek.

Başvuran da alabilecek

Tüzüğün 6. Fıkrası da düzenlenerek “mesleki sürücü belgesinin sadece imza karşılığı ilgili birliğin izin kurulundaki temsilcisine verilir” ibaresi yerine “imza karşılığı ilgili kişiye veya birliğin komisyondaki temsilcisine verilir” yazıldı.

3 ayda bir polise ve kurula bilgi verilecek

Komisyonun Polis Genel Müdürlüğü ve İzin Kurulu’na ilettiği “verilen ve iptal edilen sürücü belgeleri” bilgisi bundan böyle belirli zaman aralıklarında bilgiye getirilecek. Her yılın mart, haziran, eylül ve aralık aylarında yeni verilen veya iptal edilen sürücü belgeleri komisyon tarafından Polis Genel Müdürlüğü ve izin Kurulu’nun bilgisine getirilecek.

3 yılda bir sağlık kontrolü

Tüzüğün 6. Maddesi’ne bir 11. Fıkra’yı ekleyerek Yolcu Taşıyan Araç Mesleki Sürücü Belgesi almak veya yenilemek isteyen kişilerin sürüş ehliyetleri, minimum zihinsel ve fiziksel şartlara uygunluğunu bir Devlet Sağlık Kurulu raporu ile kanıtlaması durumunda sürüş ehliyeti yenilenecek.

Kılık kıyafet de düzenlendi

Geçmiş dönemde toplu taşıma şoförü ve taksicilerin kılık kıyafet yönetmeliği birliğin tüzüğüne göre belirlenirken yeni tüzük ile toplu taşıma şoförü ve taksicilerin kılık kıyafet yönetmeliği komisyon tarafından belirlenecek.

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.