1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “TOPLUM LİDERİ STATÜSÜNÜ KULLANACAĞIZ”
“TOPLUM LİDERİ STATÜSÜNÜ KULLANACAĞIZ”

“TOPLUM LİDERİ STATÜSÜNÜ KULLANACAĞIZ”

“TOPLUM LİDERİ STATÜSÜNÜ KULLANACAĞIZ”

A+A-

SİBER: “YENİ BİR YOL İZLEYECEĞİZ, PASİF LİDERLİK ATILIM GRUBU İLE AŞILACAK”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG) Cumhurbaşkanı Adayı Sibel Siber cumhurbaşkanlığı makamında son beş yılda çok pasif kalındığını, kendilerinin buna bir son vereceklerini ve müzakerelere yönelik Kıbrıs'ta Atılım Çalışma Grubu kurulacağını söyledi.

CTP Basın Bürosu’nun açıklamasına göre Siber, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) ile Genç Profesyonelleri ziyaret ederek cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili bilgi verdi. Siber’e ziyaretleri esnasında CTP-BG Güzelyurt milletvekili Armağan Candan ve Gençlik Örgütü üyeleri eşlik etti.

“TOPLUM LİDERİ STATÜSÜNÜ KULLANACAĞIZ”

Siber ilk olarak Kıbrıs Türk Sanayi Odası’na bağlı Genç Profesyonelleri ziyaret etti.

KKTC Cumhurbaşkanı’na bugüne kadar hep müzakereci gözüyle bakıldığını kaydeden Siber, Kıbrıs sorununun ülkedeki birçok sorunun anası olduğunu ancak günlük yaşamın da devam ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanının aynı zamanda toplum lideri statüsüne de sahip olduğuna dikkat çeken Siber, bu statünün uluslararası alanda tanınmışlığı olduğunu kaydetti. Kıbrıs müzakerelerinde çözüm odaklı çalışırken toplum liderliği şapkasını daha aktif kullanacaklarına vurgu yapan Siber, bu yolla birçok kapıyı açabileceklerini işaret etti.

Siber, toplum lideri statüsünün tanınmış olmasına rağmen bazı ambargoları kırmak için son beş yılda aktif olunmadığını belirterek, “Toplumsal haklarımızı talep etmek için aktif olacağız. Cumhurbaşkanlığı statüsü hiç kullanılmadı ama bu kez kullanılacak. Müzakerelerin seyrini değiştirmek için Kıbrıs’ta Atılım Çalışma Grubu ile katılımcı bir anlayışla aktif, girişimci müzakere sürecini başlatacağız. Ayrıca iç konularda da çalışma grupları oluşturacağız” diye konuştu.

“LİDERİN SESİ DUYULMALI”

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği’ni de ziyaret eden Siber, cumhurbaşkanlığında içe yönelik projeler yapacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’nın icraat makamı olmadığı yönündeki eleştirilere yanıt veren Siber, “İş bitiriciyseniz yaparsınız” dedi.

Siber, beş ana başlıkta çalışma grupları ve bu çalışma gruplarına bağlı inisiyatifler kurulacağını anlatarak bu masalarda toplumun ihtiyaç duyduğu konularda projeler üretileceğini aktardı. Aktif ve dinamik bir müzakere süreci yürütebilme adına uluslararası ilişkilerde uzman insanlardan atılım grubu oluşturulacağının altını çizen Siber, yurt dışından yabancı gazetecilerin ülkeye davet edilerek Kıbrıs Türk halkının durumunu, yaşadıklarını, beklentilerini anlatacaklarını, örtülü ödeneğin de bu yüzden var olduğunu vurguladı.

Sibel Siber, toplum liderinin dünyada görünür olmasının halkın da görünür olması anlamına geleceğinin altını çizerek, liderin sesi duyulan biri olması gerektiğini ifade etti.

TAK

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.