1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TÖRE: “ANNAN PLANI’NDAN BİLE GERİ BİR PLAN ARANIYOR”
TÖRE: “ANNAN PLANI’NDAN BİLE GERİ BİR PLAN ARANIYOR”

TÖRE: “ANNAN PLANI’NDAN BİLE GERİ BİR PLAN ARANIYOR”

DP/UG Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, “Annan Planı’nın bile daha gerisine düşen bir çözüm planının arandığını” ileri sürerek, halkı gelecek tehlikeye karşı uyarmak için ziyaretler yapacağını söyledi.

A+A-

DP/UG Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, “Annan Planı’nın bile daha gerisine düşen bir çözüm planının arandığını” ileri sürerek, halkı gelecek tehlikeye karşı uyarmak için ziyaretler yapacağını söyledi.

Töre, “Dünyadaki federasyonlar yıkılırken Kıbrıs sorunundaki federasyon tezi” konulu gündem dışı konuşmasında, Kıbrıs’ta federal bir hükümet kurulurken KKTC’nin ne olacağını sordu.

Zorlu Töre,  hükümet programında iki kurucu devlet ve iki egemenlik ifadesi yer almadığını belirtti.

Töre, Güzelyurtluların cenazelerini bile Güzelyurt’ta toprağa vermemesinin nedeninin 1974’ten beri Alayköy’den Güzelyurt’a kadar tüm bölgenin Rumlara verilmesinin öngörülmesi olduğunu söyledi.

Güzelyurt milletvekillerinin ortak bir metin imzalayarak Güzelyurt’un taviz verilmeyeceğini, sahip çıktıklarını ilan etmelerini öneren Töre, kendisinin milli davayı son nefesine kadar savunacağını belirtti.

Töre, Güzelyurt’un taviz olmaktan çıkarılması gerektiğini, buna bölge milletvekillerinin öncülük etmesini istediğini söyledi.

Zorlu Töre, halkı gelecek tehlikeye karşı uyarma vazifesini idrak eden bir milletvekili olarak tüm bölgeleri ziyaret ederek halka yeni çıkacak planın içeriğinde hem KKTC hem köy ve kentleri olmayacağını barış planı adı altında başlarına ne geleceğini halka anlatmaya çalışacağını belirtti.

“Güzelyurt’un kalkınmasından söz edenlerin 5 ay sonra Güzelyurt’un ellerinde olmayacağının farkında olmadığını” belirten Töre, Annan Planı’nın bile gerisine düşen bir planla çözüm arandığını savundu.

Zorlu Töre, köy adlarında eski isimlerin kullanılması konusunda “Eğer köy adlarını değiştirirseniz bu Meclis’in adını da Rum Meclisi koymanız lazım. KKTC Meclisi olmaktan çıkar bu meclis…” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs’ta barış, dünyada barış derken bazı yerlerin taviz verilmesinin kabul edenleri eleştiren Töre, KKTC’nin milli iradeyle kurulduğunu ve taviz verilemeyeceğini söyledi.

TATAR EKONOMİK KONULARDA KONUŞTU

Son gündem dışı konuşmayı UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, “son ekonomik ilişkiler” konusunda yaptı.

Belediyelerde intibaklar konusundaki yasa tasarısına değinen Tatar, eğer 2 yıldan fazla zamandır çalışan insanların işlerine son verilmek isteniyorsa bunun yanlış olacağını; Lefkoşa’da nüfus arttığı için daha fazla personel gerektiğini söyledi.

Tatar, belediyedeki sorunların intibaklarla çözümlenemeyeceğini, ancak yasalara uyulmasını savunduklarını kaydetti.

Ersin Tatar, LTB’nin Çangar Ltd’den ilk borçlanmasının CTP/BG döneminde olduğunu belirtti.

Ekonomik programdaki ekonomik ve mali konulardaki hedefleri madde madde okuyan ve yorumlar yapan Tatar, mali disiplin ve bütçe disiplininin lafta kalmaması için tedbirlerin uygulanması gerektiğini söyledi.

“FONLAR BÜÇTEYE ALINMALI”

Tatar, fonların nerelerde kullanılacağına hükümetlerin karar vermesinin ve dağınıklığın çelişkiler yarattığını kaydederek, “Bunu kınıyorum. Ülkede güven ve istikrar istiyoruz. Fonların bütçeye alınması gerekir” dedi.

Ersin Tatar, mali disiplin ve bütçe disiplini konularında bir hazırlık göremediğini kaydederek, ekim ayı sonunda Komite’de bütçe görüşmelerinin başlayacağını hatırlattı.

“BATIK BANKALARIN 100 MİLYON DOLAR ALACAĞI VAR”

Tatar, tasfiye edilmiş bankaların alacaklarının tahsili konusunda başarılı olunamadığını belirterek, devletin 100 milyon doların üzerinde alacağının durduğunu, bu konunun mutlaka takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Bakanlığı döneminde bu konuda bir yasa tasarısı hazırladıklarını ancak sonuçlanamadığını ifade eden Ersin Tatar, şimdiki Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın müsteşarı olduğu dönemde konu üzerinde çalıştığını; bu dönemde bu yasanın geçmesi için elinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Ersin Tatar, ekonomik programın uygulanmasının zorluklar içerdiğini ancak uygulanması gerektiğini kaydetti.

“GÜNEY GİBİ OLMAMAK İÇİN HÜKÜMET ELİNİ ÇABUK TUTMALI”

Belediyelerde ve bazı kurumlarda açıkların devam ettiğini, gerekli tedbirler alınmazsa bütün ülkenin sıkıntıya gireceğini söyleyen Tatar, Güney Kıbrıs’taki olayların KKTC’de de yaşanmaması için hükümetin elini çabuk tutmasını istedi.

Tatar’ın konuşmasından sonra sorular bölümünde hiçbir milletvekilinden soru gelmeyince, Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısı tamamlandı.
 
Meclis bir sonraki toplantısını 21 Ekim Pazartesi günü saat 10.00’da yapacak.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.