1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TÖRE İSTİFA ETTİ!
TÖRE İSTİFA ETTİ!

TÖRE İSTİFA ETTİ!

Töre, Demokrat Parti Ulusal Güçler’den istifa ettiğini açıkladı

A+A-

TÖRE: “ŞU ANDA BAĞIMSIZIM. ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DEĞERLENDİRME YAPACAĞIM”

“BU ASLA BİR TRANSFER DEĞİLDİR”

“DP-UG’NİN DEVLET KATKISINDAN MAHRUM KALMASINI İSTEMEM. DEVLET KATKISININ DP-UG’YE BIRAKILMASI İÇİN ÇALIŞMALARIM OLACAK”

Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, Demokrat Parti Ulusal Güçler'den (DP-UG) istifa ettiğini açıkladı.

Töre, bugün Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında, başka bir partiye transfer olmadığını, şu anda bağımsız milletvekili olduğunu ve önümüzdeki günlerde başka bir partiye geçme konusunda değerlendirme yapacağını söyledi.

Zorlu Töre, “DP-UG'nin devlet katkısından mahrum kalmasını istemem” diyerek, DP-UG’nin devlet katkısının devam etmesi için çalışacağını ifade etti.

Töre’nin istifasıyla DP-UG’nin milletvekili sayısı 12’den 11’e; hükümet kanadının milletvekili sayısı ise 33’ten 32’ye düştü.

“CTP-BG DP-UG HÜKÜMETİ, İCRAAT HÜKÜMETİ OLAMAMIŞTIR”

Basın toplantısında okuduğu basın açıklamasında, “CTP-BG DP-UG hükümetinin kurulduğu günden beri icraat hükümeti olamadığını” iddia eden Töre, şöyle devam etti:

“Koalisyon hükümeti, sekiz aydır halkımıza hizmet götüremediği gibi işten çıkarmalar, görevden almalar, görev yeri değişiklikleri ve atamalarla zamanı boşa harcamıştır. Üç kez hükümetin sonlanması noktasına gelindiği halde, CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan’ın hükümetin devamını sağlamak için yaptığı manevralarla hükümetin dağılması önlenmiş, fakat hükümetin CTP kanadı bildiği yolda devam etmiştir. Bu hükümetin koalisyon hükümeti olduğu, CTP-BG tarafından hep arka plana itilmiştir. CTP-BG MYK’sı hükümeti sürekli baskı altında tutarak, normal çalışmasını engellemiştir.”

CTP-BG’nin “Paralel müzakereci ve görüşmeci davranışlarıyla DP-UG ve Cumhurbaşkanlığını hiçe saydığını” savunan Töre, “Kıbrıs meselesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, topraklarına, köy ve kasabalarına sahip çıkılması yönünde vurgu yapılması gerekirken, çözüme mahkumuz gibi söylemlerle halkımızın moral değerleri ciddi şekilde aşındırılmış, Rumların iştahı kabartılmıştır” dedi.

Töre, muhaceret, vatandaşlık ve çalışma hayatında kasıtlı olarak zorluklar yaratıldığını; sokaktaki çığlığın hükümet tarafından duyulmadığını öne sürdü. Töre, şöyle devam etti:

“Temel insan hakları ve yasalar bilinçli olarak askıda tutulmuştur. Yerli üretime ve yatırımlara destek ve koruma yapılamamıştır. Esnaf, zanaatkar, çiftçi, hayvancı tüm sektörler can çekişir hale gelmiştir. Güvensizlik,beceriksizlik ve kayıtsızlık halkımızı derinden üzmüştür.”

“ALANLI’NIN YENİ İSKELE BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA ADAY GÖSTERİLMESİ İLE YEREL SEÇİM İTTİFAKI ÇÖKTÜ”

DP-UG ile UBP’nin yerel seçimlerde ittifak kararının Milletvekli Hüseyin Alanlı’nın Yeni İskele belediye başkanlığına aday gösterilmesi ile son bulduğunu söyleyen Töre, DP-UG yerel seçimlere tek başına katılacak olsa bile Alanlı’nın Meclis aritmetiği dikkate alınarak, aday gösterilmemesi gerektiğini söyledi.

Töre, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bir milletvekilinin önünde hizmet verebileceği dört yıldan fazla bir süre varken ve ulusal Kıbrıs davamızdaki kritik süreç dikkate alındığında, bir milletvekili belediye başkanlığına aday olmamalıydı. Genel başkanın aday gösterdiği bir kişiye benim destek vermemem başlı başına büyük bir sorundur.”

“BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞMİŞ BİR HÜKÜMET... BİR AN ÖNCE UBP-DP VE VEYA UBP-DP-TDP HÜKÜMETİ KURULMALI”

DP-UG Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın “Benim aklımda bu hükümet bitmiştir” şeklinde demeç verdiğini söyleyen Töre, “Beyin ölümü gerçekleşmiş bir hükümeti makineye bağlı olarak devam ettirmek mümkün değil” diye konuştu.

Koalisyonun yürümeyeceğini öne süren Töre, “Bir an önce UBP-DP veya UBP-DP-TDP hükümetinin kurulması” çağrısında bulundu.

Töre, açıklamasının sonunda şunları söyledi:

“Siyasette ciddiyet, dürüstlük, samimiyet ve ilkeli duruş fevkalade önemlidir. Tüm bu değerlendirmeler ışığında, CTP-BG ile DP-UG’nin oluşturduğu koalisyon hükümetine ve partimin Yeni İskele Belediye Başkanlığı adaylığına gösterdiği İskele Milletvekili Hüseyin Alanlı’ya destek veremeyeceğime kanaat getirdiğim için Demokrat Parti-Ulusal Güçlerden istifa ediyorum.”

“BU ASLA BİR TRANSFER DEĞİLDİR”

Basın açıklamasının ardından sorulan sorular üzerine, istifası halinde ödemesi gereken tazminat konusunda önümüzdeki günlerde açıklama yapacağını söyleyen Töre, transfer olmadığının da altını çizdi.

“DP-UG’nin devlet katkısından mahrum kalmaması için gerekli tedbiri alacağım” diyen Töre, şu anda bağımsız olduğunu ve önümüzdeki günlerde konuyla ilgili gerekli değerlendirmeleri yapacağını belirtti.

İstifaların devamının gelip gelmeyeceği konusunda bir bilgisi olmadığını ifade eden Töre, “İmzaladığınız anlaşma gereği DP-UG istifanızı kabul etmezse ne yapacaksınız?” sorusuna,böyle bir şeyin söz konusu olamayacağı yanıtını verdi.

Daha sonra Töre, istifa mektubunu Meclis Başkanı Sibel Siber’e sundu. Siber, hayırlı olmasını dileyerek mektubu aldı ve gerekli işlemin yapılacağını belirtti.

Basın toplantısında Töre’ye çocukları eşlik etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.