1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TRAFİK IŞIKLARI HALA FELÇ
TRAFİK IŞIKLARI HALA FELÇ

TRAFİK IŞIKLARI HALA FELÇ

Çiftçiler ne dedi?

A+A-

Sılay TAŞKAN

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği'nin  “Arpa fiyatlarının geç ve maliyetin altında açıklanmasını, bunun yanında 2014 ile 2015 Doğrudan Gelir Desteği ödemeleri ve mazot desteği ödemelerinde yaşanan gecikmeleri” protesto etmek amacıyla 30 Haziran’da başlatılan eylem dün 3. gününü tamamladı. 

Trafik ışıkları hala felç

Çiftçilerin traktör, kamyon ve biçerdöverlerle yaptığı eylem nedeniyle Başbakanlık yakınındaki trafik ışıklarının bulunduğu yol da hala trafiğe kapalı. Eylemle ilgili Yeni Bakış'a değerlendirmelerde bulunan Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Kelle ve bir grup çiftçi-üretici olarak yaşadıkları mağduriyeti dile getirerek karşılarında bir muhatap bulamamaktan yakındı.

Çiftçiler ne dedi?

KTÇB Başkanı Hüseyin Kelle: Olumlu yanıt alamadık

Kelle, hükümetin hiçbir önerilerini kabul etmediğini ve “ben kararı verdim” mantığında olduğunu savunarak, üreticinin tepkisinin de bu duruma olduğunu söyledi.  Kelle, hükümete; “arpa alımını durduralım ve açıklanan arpa fiyatını geri çekelim, bize yeni hükümetle müzakere şansını tanıyın” talebinde bulunduklarını ancak olumlu yanıt alamadıklarını ifade etti. 

Çiftçiler Birliği olarak görüşme ve diyalog kapılarını kapamadıklarını ancak mevcut hükümetin müzakereden taraf olmadığını, kendilerine yeni kurulacak hükümetle yeniden müzakere şansını tanımadığını savunan Kelle, bunu eleştirdi ve üreticinin tepkisini çekenin bu olduğuna işaret etti.  Lefkoşa ve TÜK ambarlarında başlatılan eylemin devam ettiğini ve bir sonuç alana kadar eylemin süreceğini belirten Kelle, eyleme köylerden araçların katılmaya da devam ettiğini kaydetti. 

Çiftçiler Birliği’nin hükümetten talepleri konusunda da basına yanlış bilgiler aktarıldığını, tepkilerinin sadece arpa fiyatlarına veya arpa fiyatlarının zam yapılmasına olmadığını ifade eden Kelle, çiftçinin 2014 Doğrudan Gelir Desteğinden 15 milyon TL, mazot desteğinden yaklaşık 4,5 milyon TL, 2015 Doğrudan Gelir Desteği’nden Nisan ayı itibarıyla 16 milyon TL alacağı bulunduğunu kaydetti. 

Çiftçiler Birliği Başkanı Kelle, bu sorunlardan kaynaklanan sıkıntıların giderilmesi için bir çalışma görmediklerini ve arkasına maliyeti kilo başına 67 kuruş olan arpa fiyatlarının Tarım Dairesi tarafından 62 kuruş olarak açıklanmasını anlayamadıklarını ifade ederek, ülkeye 75 kuruştan 208 bin ton arpa ithal edildiğini, bu arpanın da 10 kuruş sübvanse ile 65 kuruştan üreticiye verildiğini anlattı.  Kelle, birlik olarak taleplerinin “arpa fiyatlarına zam yapılsın” gibi aktarıldığını ancak tepkilerinin arpa fiyatlarının açıklanmayarak tüccarın serbest bırakılması olduğunu ifade ederek, bunun yanlış olduğunu kaydetti. 

Kemal Sallı: Bizi dinleyen yok

"Bizim söyleyecek çok şeyimiz vardır ve bunların birçoğunu da dile getirdik ama bizi dinleyen yoktur. Yeni hükümet kurulana kadar bu eylemlerimiz sürecektir bize iyi sonuç verene kadar da buradan ayrılmayacağız.”

Hüseyin Hacımusa: Bize iyi niyetle yaklaşmıyorlar

"Belki bu köylünün ne çektiğini görürler de en azından bir uzlaşıya varırlar. Bizler buraya gelirken iyi niyetle geldik ama onlar bize iyi niyetle yaklaşmıyorlar. Bunlar iki yıl boyunca çiftçinin, hayvancının kuraklıkla boğuştuğunu unuttular galiba. 55 kuruşa hayvanın yemediği balyayı getirdiler sattılar.  Şimdi çabalar 50 kuruşa bizim ürettiğimizi elimizden almak. Bunu kabul etmek mümkün değildir.

Tüccar, 67 kuruşa buğdayı 55 kuruşa da arpayı alırken, Bakan Sennaroğlu’nun baskısıyla buğdayı 60 kuruşa, arpayı da 50 kuruşa düşürdü. Bu bizim kabul edebileceğimiz bir durum değildir. Sennaroğlu belki yeni dönem bakanlık yapmayacak ancak bir çiftçi olduğunu hiçbir zaman unutmaması lazım. Her gün hükümet kurup hükümet bozarlar. 3 tüccar zengin oldu Bunların yaptıklarıyla. Ahkam kesmeyi bırakıp artık görsünler halimizi".

Osman Yolun:  İstediğimiz ürünümüzün karşılığıdır

"Biz kuraklıktan yeni çıkmışız, bizim istediğimiz ürünümüzün karşılığıdır. O kadar zorluklar çekmemize rağmen aldığımız sonuçları görünce üzülüyoruz. Bizi dinlesinler, çiftçiyi-köylüyü ezmesinler. Biz iyi sonuç alana kadar burada kalacağız".

Rıfat Güzoğlu: Bizi bu duruma düşürmesinler

“Biz birçok zorluklarla bu eyleme geldik. İyi bir sonuç almak için geldiğimiz bu eylemde umarım isteklerimiz olur. Çiftçiyi hayvancıyı her zaman desteklemeleri gerekirken bizi bu durumlara düşürmemeleri gerekir. İyi sonuç almamızı dilerim.”

Yeni Bakış

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.