1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TÜM ORTAOKUL VE LİSELER PAZARTESİ GREVDE OLACAK
TÜM ORTAOKUL VE LİSELER PAZARTESİ GREVDE OLACAK

TÜM ORTAOKUL VE LİSELER PAZARTESİ GREVDE OLACAK

Grevin yanında Meclis önünde de eylemde yapılacak;

A+A-

 

“ÖĞRETMENLER MECLİS ÖNÜNDE EYLEM DE YAPACAK”

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), 2 Kasım Pazartesi günü, tüm ortaokul ve liselerde, 2011’den sonra atanan öğretmenlerin grevde olacağını açıkladı. Sendika, “Göç Yasası mağduru” olarak nitelediği öğretmenlerin 08-15.00 saatleri arasındaki  grevinin yanında Meclis önünde de eylemde yapılacağını duyurdu.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yaptığı açıklamada, Pazartesi günü saat 09.00’da sendika binasında toplanacak öğretmenlerin saat 10.00 da Meclis’e yürüyeceğini ifade etti.

“CTP-UBP, bazı yanlı medya ile birlikte yalan hükümeti, sermaye hükümeti olma yolunda hızla yol kat etmektedir” iddiasında bulunan Tahir Gökçebel, Başbakan Kalyoncu  ve bazı bakanları,  “kendilerini yasaların üzerinde görmekle, yazılı ve sözlü beyanlarını yerine getirmemeyi erdem saymakla” suçladı. Gökçebel, “Esas erdemin verdiğin sözü, yasaları uygulayamazsan istifa et olduğunu koltuk uğruna unutmuşlardır” dedi.

Hükümetlerin, bakanların değiştiğini ancak anlayışların değişmediğini savunan Gökçebel, şunları ileri sürdü:

“Çalışanların Hayat Pahalılığını gasp eden, döviz karşısında yaşanan fakirleşmeye ‘ne yapalım’ diyen, asgari ücreti işverenle bir olup sefalet ücretine döndüren, Göç Yasası gibi gayri ahlaki, adil olmayan, ayırımcı yasaları savunan, hatta kendisine sosyalist diyen takkiyeci politikalar ve sahipleri ile siyaset çok daha fazla kirletilmiştir. Bir Hükümet yasalara uymuyorsa, bir başbakan yazılı beyanına verdiği sözlere sadık değilse ve koltuk uğruna yalan haberlere sığınmışsa, ahlaki değerler yitirilmiş demektir.”

“Bir yandan yaratılan açlık, sefalet düzeni ile ‘ücretli kölelik’  sürdürülürken, özel sektörde hiçbir düzeltme yapılmazken sözde tasarruf yapılmakta,  diğer yandan da üçlü kararname atamaları, kayıt dışı ekonomi, şirketlere peşkeşler, milyonlarca liralık vergi afları, KDV- emlak indirimleri, örtülü ödenekler, siyasi partilere yardımlar hortumlanan bankalar, belediyeler,  usulsüz ihaleler,  daha milyarlarca liralık kaynaklar bir avuç ayrıcalıklıya aktarılmıştır, aktarılmaktadır” diyen Gökçebel, “Hiç birine hesap sormayan yavuz hırsız CTP-UBP Hükümeti yasallığı savcılık görüşü ile de tescil edilen Öğretmen haklarını bile yasa dışı göstermeye çalışmaktadır” iddiasında bulundu.

Özel sektör geliştirilecek diyenlerin kastettiklerinin özel sektörde yer alan 3-5 büyük şirket olduğunu,  özel sektörde çalışanların koşulları, asgari ücret, sendikalaşma, toplu sözleşme hakkının gündem bile yapılmadığını ileri süren Gökçebel, geriye götürülen hakların ülkede refahı arttıracağı söyleminin, ekonomideki paylaşım terazisini daha da bozduğunu, toplumun öğretmensiz okullara, doktorsuz hastanelere mahkum edilmekte olduğunu iddia etti.

“Eşel-mobil ve HP ortadan tamamen kaldırılmıştır” diyen Gökçebel, tüm üreticiler ve çalışanların göç yasasında birleştirilmek istendiğini savundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.