1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “TÜRK TARAFI KAPSAMLI ÇÖZÜME ODAKLANDI”
“TÜRK TARAFI KAPSAMLI ÇÖZÜME ODAKLANDI”

“TÜRK TARAFI KAPSAMLI ÇÖZÜME ODAKLANDI”

Eroğlu, Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde bu yıl referanduma gitmeyi arzuladığını ancak,

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde bu yıl referanduma gitmeyi arzuladığını ancak Rum liderliği ve Ulusal Konseyi’nin böyle bir arzu içerisinde olmadığını  ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, NTV’ye açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk tarafının sunduğu 5 adımdan oluşan yol haritasıyla ilgili olarak,  “Buradaki esas amacımız müzakerelere bir yol haritası, bir hedef koymaktı. Belirlenecek tarihte de anlaşmayı referanduma sunmaktır. Bunun için de yol haritası gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, müzakerelerin ucu açık bir şekilde devam etmesinin; 40 yıl daha masada oturulacağı anlamına geldiğini belirtti.

Sürecin başarısız olması halinde bir sonraki aşamanın ne olacağının sorulması üzerine ise; “Bu 5 adımlık yol haritasını ortaya koyarken başka bir alternatifimiz vardır şeklinde bir tavrımız olmadı” diyen Eroğlu, Rum Başkanlık Sözcüsü’nün “B planımızı devreye koyacağız” sözünü hatırlattı.

“TÜRK TARAFI KAPSAMLI ÇÖZÜME ODAKLANDI”

“Ancak biz B planımız vardır desek, bazı çevreler Eroğlu çözüm istemez diyecek” şeklinde konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı, dolayısıyla Türk tarafının şu an ana hedefe yani kapsamlı çözüme odaklandığına dikkat çekti.

HARİTANIN ZAMANI DEĞİL

Rumların “Konular birbirine bağlantılı ama Türkler harita konusunu kabul etmiyor” dediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Niye kabul etmiyoruz? Çünkü biz toprakla ilgili bütün kriterleri ortaya koyduk. Son Cenevre’de yapılan toplantıda, toprakla ilgili kriterlerimizi ortaya koyduğumuz zaman Ban Ki Moon ‘bu bizi tatmin eder’ demişti. Harita noktasında ise, ancak diğer konularda anlaşırsak referanduma gidilecek  noktaya doğru gidiyorsak garantilerle ilgili 5’li ya da 4’lü toplantı yapalım. Bu toplantının 1 hafta öncesinde de harita konusunu masaya koyalım dedik. Ama Rumlar zaten çoklu zirveyi kabul etmedi.

Şu anda haritanın masaya konulması doğru değildir. Düşünün şu an bir harita konulsa, o bölgelerde yaşayan insanları düşünün. Bölgelerdeki bütün ekonomik faaliyet duracak. Yine göçmen olma kaygısı yer alacak. Bizim için önemli olan bu konuda, referandum olacağını garanti ettiğimiz ve çoklu zirve olacağını garanti ettiğimiz bir durumda harita konusunu da görüşebiliriz.”

“MARAŞ’I ELİMİZİ ZAYIFLATMAK İÇİN GÜNDEME GETİRİYORLAR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Maraş’la ilgili olarak da, Rum tarafının; Kıbrıs Türkü’nün elini zayıflatmak için Maraş’ı gündeme getirdiğini söyledi.

Güvenin ancak  karşılıklı artacağını belirten Eroğlu,  Anastasiadis’in Maraş’la ilgili planı hakkında şunları söyledi:

“Üç basamaklı bir yol düşünüyor. Önce uzmanlar girip rapor hazırlayacak. İkinci aşama olarak bu rapor BM’ye sunulacak. Üçüncü aşama olarak ise BM, mal sahiplerine devredecek. Güven Yaratıcı Önlem her iki tarafın da faydasına olacaksa fayda eder. Maraş’ın Rumlara bu şekilde verilmesi bizi zayıflatır. Çünkü Maraş topraktır. Hem de kıymetli bir topraktır.Toprak konusunun bir parçasıdır.

Şu anda Rum’un iki düşüncesi var. Bizzat Sayın Anastasiadis’in bana ifadesidir. O da; ‘Sayın Erdoğan güçlü bir liderdir. Yarın Cumhurbaşkanı seçilince istediklerimizi almamıza yardımcı olacak. ikincisi; 2015 Nisan’ında Cumhurbaşkanlığı seçimi vardır. Eroğlu ile anlaşamazsak daha sonra gelecek kişiyle anlaşırız’. Bazı isimler var ve Anastasiades onların daha cömert olacağı düşüncesindedir herhalde. Böyle  düşünceler içerisinde olan kişilerle anlaşmak kolay değildir...

Benim imzalayacağım bir anlaşmayı KKTC halkının içine sindirerek geniş bir katılımla onaylayacağından eminim. Bu bana göre müzakereler için bir şanstır.”

“DOĞAL GAZDA HAKKIMIZ VAR”

Türkiye ve Kıbrıs Tük halkının Akdeniz’deki doğal gazda hakkı olduğunu ifade eden Eroğlu, “ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıs’a niye gelsin? Şimdi Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de geleceğinden bahsediliyor. Akdeniz’deki doğalgazda Rusya’nın da gözü var” dedi.

ABD’nin kendi ağırlığının hissedileceği bir “ülkeler birlikteliği” sağlamak amacında  olduğunu ve Güney Kıbrıs’ı da ikna ettiğini anlatan Eroğlu, bu noktada Türkiye’nin dışarıda tutulamayacağını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.