1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “TÜRK TARAFININ YARATTIĞI İLERLEME İZLENİMİ SAHTE”
“TÜRK TARAFININ YARATTIĞI İLERLEME İZLENİMİ SAHTE”

“TÜRK TARAFININ YARATTIĞI İLERLEME İZLENİMİ SAHTE”

Mağusa’nın kapalı kentinin açılması konusunda çok yakında açıklama gelecek görüşü;

A+A-

“TÜRK TARAFININ YARATTIĞI İLERLEME İZLENİMİ SAHTE”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, kapalı Maraş’ın açılması konusunda çok yakında açıklama yapabilecek durumda olacağını, uluslararası unsurun ve Avrupa’nın bu konuya yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Alithia “Mağusa’nın İadesine Uluslararası İlgi... Başkan Anastasiadis Reuters Ajansına Mülakatında Çok Yakında İlgili Açıklamaları Yapabilecek Durumda Olma Ümidini Dile Getirdi” başlıklı haberinde Anastasiadis’in Reuters’a verdiği mülakatın ikinci bölümünde Maraş’ın açılması konusunda açıklamalar yaptığını yazdı.

Gazete Anastasiadis’in Reuters’e mülakatının ikinci bölümünü okurlarına şöyle aktardı:

“Anastasiadis Reuters Ajansı’na mülakatının ikinci bölümünde, Mağusa’nın kapalı kentinin açılması konusunda çok yakında açıklama yapabilecek durumda olacağı ümidini dile getirdi. Bunun paralelinde uluslararası unsurun ve AB’nin konuya yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.

Anastasiadis mülakatında güven yaratıcı önlemlerin, bunca yıldır gelen barış prosedürlerinden yorulan Kıbrıs halkının prosedüre güvenini büyük ölçüde yeniden tesis edebileceğini belirtti, ‘Halk çözümsüzlükten yorgundur’ dedi.

Kıbrıs müzakerelerine değinirken, bu noktada her iki tarafın da ilke tezlerinin sunulduğunu, dolayısıyla henüz herhangi bir ilerleme beklenmesinin mümkün olmadığını belirten Anastasiadis ‘İlerleme, bir çerçeve içerisinde bir diyaloğa dönmemizdir ve müzakerelerin bu çerçeveden sapmaması için hepimizin bu çerçeveye yoğunlaşması gerekir’ dedi. 

“TÜRK TARAFININ YARATTIĞI İLERLEME İZLENİMİ SAHTE”

Ancak iki tarafın tezleri arasında da Türk tarafının Avrupa müktesebatıyla ilgili tezlerinde de uçurum bulunduğuna işaret ederek, Kıbrıslı Türk müzakerecinin verdiği, iki tarafın müzakere aşamasında olduğu intibasını da sahte diye niteledi. Anastasiadis ‘Herhangi birini suçlamak veya suçlama oyununa girmek istemiyorum ama keşke öyle olsa, ama henüz o noktada değiliz’ ifadesini kullandı.

Hidrokarbon bulunmasına da değinen Anastasiadis ‘Kıbrıs çevresinde hidrokarbon bulunması, Kıbrıs sorununun çözümü ve normal bir şekilde Rusya’ya alternatif bir enerji ikmal kaynağı geliştirilmesi yönündeki uluslararası çabaları hareketlendirebilir’ dedi. Anastasiadis ‘Batı’nın Rus doğal gazına gereksinimi asla bitmeyecek ancak alternatif ikmal kaynakları olabilir’ dedi.”

Fileleftheros “Mağusa İçin Destek Yüksek ve Önemli... Başkan ‘Bir Ara Açıklama Yapabilecek Durumda Olacağımızı Umuyorum’ Diyor” başlığı altında özetlediği haberinde Anastasiadis’in “Uluslararası unsurda ve Avrupa’da Mağusa’nın kapalı kentinin açılması konusuna büyük bir ilgi var. Bir ara ilgili açıklamaları yapabilecek durumda olacağımızı umuyorum ancak kesin bir şey söylemek için henüz erken” dediğini yazdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.