1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TÜRKİYE CUMHURİYETİ 91 YAŞINDA...
TÜRKİYE CUMHURİYETİ 91 YAŞINDA...

TÜRKİYE CUMHURİYETİ 91 YAŞINDA...

Türkiye ile birlikte KKTC’de de törenler ve kutlama etkinlikleri düzenlenecek...

A+A-

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ OLAN YARIN KKTC’DE DE TÖRENLER VE KUTLAMA ETKİNLİKLERİ DÜZENLENECEK

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yarın kutlanacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91’inci yıldönümünde, yarın Türkiye ile birlikte KKTC’de de törenler ve kutlama etkinlikleri düzenlenecek.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Bayrak Radyo Televizyonu’ndan bugün saat 13.00’te yapacağı konuşmayla başlayacak. Konuşmanın ardından 21 pare top atışı yapılacak. Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri, yarın saat 09.00’da Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın TC Büyükelçiliği İkametgahı’nda yer alacak tebrik kabulüyle devam edecek.

Etkinlikler çerçevesinde, bando konserleri de düzenlenecek. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Konseri Girne Atatürk Anıtı önünde saat 16.00’da, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bando Konseri ise Gazimağusa Maraş’ta saat 16.45’te yapılacak.

LEFKOŞA

Lefkoşa’da ilk tören, yarın saat 09.30’da Atatürk Anıtı’nda yer alacak. Protokol sırasına göre anıta çelenklerin sunulacağı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle devam edecek, daha sonra Anıt Özel Defteri imzalanacak.

Lefkoşa’daki ikinci tören Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda saat 10.00’da başlayacak. İstiklal Marşı okunduktan sonra tören birlikleri denetlenecek, halkın bayramı kutlanacak. Tören, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bir subayın ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşmasının ardından resmi geçitle sona erecek.

GAZİMAĞUSA

Gazimağusa’da Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ilk tören, saat 15.00’te Zafer Anıtı’nda yapılacak.

Zafer Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başlayacak tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesi ile tamamlanacak.

Polat Paşa Bulvarı’ndaki tören ise 15.30’da kaymakam, komutan ve belediye başkanının birliklerle halkın bayramını kutlamasıyla başlayacak. Daha sonra İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek. Tören, konuşmalar ve şiir okunmasının ardından tören geçişiyle son bulacak.

GİRNE

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Girne’de de tören düzenlenecek.

Atatürk Anıtı'ndaki tören saat 15.30’da protokol sırasına göre çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu, Saygı Marşı, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından tören birlikleri, okullar ve halkın bayramı kutlanacak.

Tören, şiirlerin okunması günün anlam ve önemini belirten konuşma ve resmi geçitle sona erecek.

GÜZELYURT

Güzelyurt’ta ise ilk tören, Atatürk Anıtı önünde saat 14.00’te, çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak.

Müze önündeki ikinci tören saat 14.30’da yapılacak. Tören birliklerinin denetlenmesi, halkın bayramının kutlanmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak. Tören, şiir ve halk dansları gösterisinden sonra geçit töreniyle sona erecek.

İSKELE

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla İskele’de de tören düzenlenecek. Tören, Ecevit Meydanı Atatürk Anıtı önünde saat 15.00’te yapılacak.

Tören, protokol sırasına göre çelenklerin sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak. Ardından İskele Kaymakamı, belediye başkanı ve komutan birliklerle halkın bayramını kutlayacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ve şiirlerin okunmasının ardından tören, resmi geçitle son bulacak.

Törenin ardından tebrik kabulü ve izaz ikram gerçekleştirilecek.

LEFKE

Cumhuriyet Bayramı Lefke'de de Atatürk Anıtı önünde saat 09.45’te düzenlenecek törenle kutlanacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak tören, birliklerin denetlenmesi, halkın bayramının kutlanmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam edecek. Tören, şiirler okunduktan sonra geçit töreniyle sona erecek.

Törenin ardından 14. Mekanize Piyade Alay Komutanlığı'nın tebrik kabulü ise Lefke Spor Kulübü’nde gerçekleştirilecek.

AKDOĞAN

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 91’inci yıldönümü dolayısıyla Akdoğan’da da tören düzenlenecek.

Tören, Akdoğan Atatürk Anıtı önünde saat 09.00’da çelenklerin konması, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrakların göndere çekilmesiyle başlayacak.

Konuşma ve şiirlerin ardından, tören Atatürk’ten özlü sözler okunmasıyla tamamlanacak.

GEÇİTKALE

Geçitkale’de düzenlenecek törenler ise saat 09.00’da Atatürk Büstü önünde yapılacak.

Tören, çelenklerin konması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrakların göndere çekilmesiyle başlayarak, konuşma ve şiirlerle sona erecek.

MEHMETÇİK

Mehmetçik’te de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri çerçevesinde Atatürk Anıtı önünde saat 09.30’da tören düzenlenecek.

Tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin konması, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı, tören birliklerinin denetlenmesi ile başlayacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşma, şiir ve marş okunmasının ardından tören, resmi geçit ile sona erecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.