1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. TÜRKİYE'DE LİDERLERİN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ
TÜRKİYE'DE LİDERLERİN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

TÜRKİYE'DE LİDERLERİN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener, yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

A+A-

Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener, yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

ERDOĞAN’DAN BALKON KONUŞMASI: “YARINDAN İTİBAREN EKSİKLERİMİZİ TESPİT VE TELAFİ ETMENİN ÇALIŞMASINA BAŞLIYORUZ”

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinin balkonundan vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Kasım 2002 seçimlerinden bugüne kadar tüm seçimlerde AK Parti’yi birinci olarak çıkaran milletin her bir ferdine şükranlarını sunarak, “Milletimiz bugün bizi 15’inci defa sandıkta birinci yaptı” dedi

Erdoğan, “AK Parti olarak tek başımıza veya Cumhur İttifakı ile seçime girdiğimiz yerlerde şu an itibarıyla 16 büyükşehir, 24 il, 538 ilçe ve 200 belde olmak üzere 778 belediye başkanlığı kazandık.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarın sabahtan itibaren eksiklerimizi tespit ve telafi etmenin çalışmalarına başlıyoruz.” dedi.

Erdoğan, “(Sonuçlar) Ülkemizdeki belediyelerin yaklaşık yüzde 56’sının AK Parti tarafından yönetileceği anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Bu seçimde arzu ettiğimiz neticeleri alamadığımız yerlerdeki sonucun tek sebebini, milletimize kendimizi yeterince anlatamamış, gönüllere yeterince girememiş olmamız olarak görüyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eksiklerimiz varsa bunları düzeltmek boynumuzun borcudur.” ifadelerini kaydetti.

Erdoğan, “Bazıları kendini darı ambarında sanıyor. Şunu bilmeleri lazım, 4,5 yıl bu kardeşiniz Cumhurbaşkanı mı, AK Parti iktidar mı, dolayısıyla Cumhur İttifakı olarak parlamentoda mıyız? Bu yolda nasıl şu ana kadar geldiysek yine bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“İçinde milletin olmadığı bir siyasetin sonu nereye çıkar? Faşizme çıkar, diktatörlüğe çıkar, zulme çıkar. Bunun için bugüne kadar attığımız her adımda milletimizin rızasını ve desteğini aradık, bundan sonra da aynı şekilde yolumuza devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “4,5 yıl seçim yok. Ne yapacağız, hem ulusal hem uluslararası bazda çalışmalarımıza odaklanacağız, kilitleneceğiz ve ülkemizi inşallah muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracağız.” diye konuştu.

Erdoğan, “2023 hedeflerimize ulaşana kadar devam eden bu süreçte önceliğimiz ekonomimizi güçlendirmek, teknoloji ve ihracat odaklı bir şekilde büyümeyi sürdürmek, istihdamı artırmak olacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli güvenliğimizle ilgili konulardaki çalışmalarımızı inşallah başarıya ulaştıracağımız bir döneme giriyoruz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yalan yanlış vaatlerde bulunanlar buyursunlar, bakalım nasıl yönetecekler, göreceğiz.” dedi.

KILIÇDAROĞLU: “BAHARI GETİRDİK VE BU BAHARI SÜRDÜRECEĞİZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş ile birlikte CHP Genel Merkezi önünde toplanan kalabalığa seçim otobüsü üzerinden seslendi.

“Ankara’dan başlayarak baharı getirdik ve bu baharı sürdüreceğiz.” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “İstanbul için de oraya da bahar gelecek. Orayı da adım adım takip ediyoruz. MYK üyelerinin tamamını İstanbul’a gönderdik.” değerlendirmesini yaptı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Mansur Başkan’ı dinlediniz, ben de dikkatle dinledim verdiği sözler var, ‘Yerine getireceğim’ diyor. Biz bu seçimler sonucunda ‘Türkiye kazandı’ diyoruz. Herkes kazandı. Mansur Başkan’a oy vermeyen kardeşlerim de bir süre sonra ‘İyi ki Mansur Başkan kazandı, çünkü Ankara kazandı’ diyecekler.”

Antalya, Mersin ve Adana Büyükşehir Belediye başkanlıklarını kazandıklarını belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Pek çok yeri kazandık ama dediğim gibi zafer, demokrasinin zaferidir. Zafer, halkın zaferidir. Zafer, kardeşliğe susamışların zaferidir. Zafer, bir arada yaşama özlemi duyanların zaferidir. O nedenle biz bu zaferi, halkın zaferi olarak kabul ediyoruz. Başarı herkesin başarısıdır.” diye konuştu.

BAHÇELİ: “2014’E KIYASLA ÖNEMLİ BİR BEREKETİMİZ OLDU”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde yerel seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Sandıktan çıkan sonuçlara saygı ve riayetimiz tartışma götürmez bir gerçektir.” ifadelerini kullanan Bahçeli, “Türkiye üzerinde karanlık hesapları olan mihraklar, bu seçimlerde kaybetmiştir.” dedi.

Bahçeli, ülke gündeminden seçim konusunun tamamen kalktığını söyledi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Bu seçim sonuçlarını 2014 yılı ile karşılaştırdığımızda önemli bir bereketimiz olduğunu ifade etmek isterim.” ifadelerini kullandı.

AKŞENER: “HALK MİLLET İTTİFAKI’NA GÜÇ KATMIŞTIR”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarının ülke ve millet için hayırlı olması dileğinde bulundu.

Sandığın milli iradenin tecellisindeki en önemli adres olduğunu vurgulayan Akşener, “Ve bu adres, bugün itibarıyla bir kez daha mesajını vermiş ve iktidar partilerini uyarmıştır.” ifadesini kullandı.

İktidarın milletin dertlerini unuttuğunu savunan Akşener, şöyle devam etti:

“Bu seçim bir ittifaklar seçimiydi. Ve Millet İttifakı, milletin duygularına tercüman olarak, başarılı bir sonuç aldı. Siyasette rekabet aziz milletimizin işine yarar. İktidar kendine çeki düzen vermek zorunda kalır. Vatandaşın haliyle, sorunlarıyla ilgilenmek zorunda kalır. Aziz milletimiz bu seçimde verdiği mesajla, işte bu sürecin önünü açmıştır. Bugünden itibaren, iktidar partileri, unuttukları milletimizi hatırlamak, sesine kulak vermek zorundadır.”

Türk milletinin bir demokrasi kültürü bulunduğuna işaret eden Akşener, “Millet, kötü gidişe ‘dur’ demek için, iktidar partilerinin kulağını çekmiş, Millet İttifakı’na güç katmıştır.

Bu seçimin galibi Millet İttifakı’dır. İYİ Parti’nin Millet İttifakı’na kattığı güç ortadadır.

Bugünden itibaren, yalnız iktidar partileri değil, muhalefet partileri de attıkları her adımı dikkatle hesaplamak durumundadır. Bu bir sorumluluk, aynı zamanda milletimizin de emridir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bunun bir sonuç değil, başlangıç olduğunu ve asıl görevin yeni başladığına değinen Akşener, şunları kaydetti: “Sayın Cumhurbaşkanı’na da bir kez daha çağrıda bulunuyorum, milleti germeyin, yormayın, bıktırmayın. Yarından itibaren düşmanlık diline bir son verin. Kırdığınız kalpleri ve incittiğiniz gönülleri tamir edin. Böyle yapmanız hem millet hayrına hem de sizin yararınıza olur. Daha görev süreniz var. Bu süreyi, seçimden çıkan dersle iyi değerlendirin. Bilin ki milletimize kibirle ve üstten bakmaya devam ederseniz, Türk milleti alternatifsiz değildir, Türk Devleti ve Türk milleti sahipsiz değildir.”

Akşener, Millet İttifakı’nın hayata geçmesinde büyük özen ve anlayış gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.