1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TÜRKİYE’DEN 8 YIL SONRA KKTC’DE DE TAMAMEN KALDIRILDI
TÜRKİYE’DEN 8 YIL SONRA KKTC’DE DE TAMAMEN KALDIRILDI

TÜRKİYE’DEN 8 YIL SONRA KKTC’DE DE TAMAMEN KALDIRILDI

Türkiye’den 8 yıl sonra KKTC’de de tamamen kaldırıldı

A+A-

KREDİ KARTI TAMAM, 'FAİZ YASASI' DURUYOR

Yeni yasa gereği KKTC Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerine uygulanacak azami faiz oranlarını ilk kez belirledi. Ekonomist Ünal Akifler ve Okan Veli Şafaklı gelişmeyi “olumlu” ve “yerinde” şeklinde nitelerken aynı zamanda kredi kartlarının ‘krediler sisteminde’ yalnızca yüzde 3-4’lük bir kısmı kapsadığını, Faiz Yasası problemi nedeniyle esas olan Tüketici Kredilerindeki sorunun yerinde durduğuna işaret ettiler.

Banka ve bankacıların hassas olduğu “Bileşik Faiz” uygulaması, kredi kartları özelinde Türkiye’den 8 yıl sonra KKTC’de de tamamen kaldırıldı…

Böylece KKTC Merkez Bankası, Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’nın kendisine verdiği yetki uyarınca, kredi kartı işlemlerine uygulanacak azami faiz oranlarını ilk kez belirlemiş oldu.

Buna göre TL işlemlerde azami aylık akdi faiz oranı yüzde 1,96; döviz işlemlerinde azami aylık akdi faiz oranı yüzde 1,34; azami aylık gecikme faiz oranları ise yasa gereği bu oranların yüzde 0,5 üzerinde…

Ekonomist Ünal Akifler ve Okan Veli Şafaklı gelişmeyi “olumlu” ve “yerinde” şeklinde nitelerken aynı zamanda kredi kartlarının ‘krediler sisteminde’ yalnızca yüzde 3-4’lük bir kısmını kapsadığını esas olan Tüketici Kredilerindeki sorunun hala yerinde durduğuna işaret ettiler

Ünal Akifler: “Yüksek faiz nedeniyle hem banka hem de tüketici için risk vardı”

Ekonomist Ünal Akifler, Kredi kartlarına ilişkin bir düzenlemenin zaten şart olduğunu çünkü bu konuda hem banka hem de tüketicinin mağdur olabildiğini söyledi.

Geçen yasa ve tabloları incelediğini kaydeden Akifler, “yüksek faiz nedeniyle hem banka hem de tüketici için risk vardı. Bu giderildi. Dünyada esasen kredi kartlarında faiz bizden daha yüksektir. Bileşik Faizin (kredi kartlarında kalkışıyla) son derece olumlu, makul bir şekilde değerlendirilmesi gereken bir gelişme. Tabi faiz yasasıyla ilgili açık duruyor” dedi.

Okan Veli Şafaklı: “Yerinde ama eksik…”

Ekonomist Okan Veli Şafaklı ise yasa ile gelen uygulamanın yerinde ancak yetersiz olduğunu kaydetti.

Toplam kredilerin yüzde 3-4’lük bir kısmının Kredi Kartları olduğunu hatırlatarak konuşan Şafaklı, “Faizle ilgili esas sorun tüketici kredilerindedir. Bizde faiz yasası banka istismarına hâlâ tâbidir. Kredi kartlarına özel yeni gelişme olumlu ama bu anlamda yeterli değil… Bilhassa mazbata mağdurları olarak bilinene kesim geçmeyen Faiz Yasası’ndan mağdur” değerlendirmesini yaptı.

Kıbrıs Postası

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.