1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TÜRKİYE’NİN DUYURUSUNA RUM HÜKÜMETİ ÖNLEM ALIYOR...
TÜRKİYE’NİN DUYURUSUNA RUM HÜKÜMETİ ÖNLEM ALIYOR...

TÜRKİYE’NİN DUYURUSUNA RUM HÜKÜMETİ ÖNLEM ALIYOR...

ANASTASİADİS, EROĞLU’YLA GÖRÜŞMESİNİ İPTAL EDEBİLİR

A+A-

ANASTASİADİS, EROĞLU’YLA GÖRÜŞMESİNİ İPTAL EDEBİLİR

 Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) bulunan 2,3 v 9 numaralı parsellere denk gelecek şekilde “Navtex” (seyrüsefer duyurusu) ilan etmesinin ardından Rum hükümeti önlem alma yoluna gidiyor.

Politis, konuyla ilgili haberi, “Kıbrıs’tan AB Merkezli Yanıt – Hükümet Diplomatik ve Yasal 30 Önlemi Görüşüyor – Aşamalı Önlemler – Başkan’ın Eroğlu’yla Görüşmeye Girmeme İhtimali Var” başlıkları altında verdi. Haberde, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde “Navtex” ilan etmesi ve gemi geçişlerini yasaklamasına Rum hükümetinin sert tepki vermeye hazırlandığı kaydedildi. Gazete, bu tepkilerin başında da Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Perşembe günü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla yapacağı görüşmeyi iptal etmesinin geldiğini yazdı.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bugün Rum siyasi parti başkan ve temsilcileriyle, Başkanlar Konseyi toplantısı çerçevesinde bir araya geleceğini ve toplantıda, Türkiye’nin Navtex’ine karşı aşamalı olarak yürürlüğe sokulacak 30 önlemin ele alınacağını belirtti.

Rum hükümetinin Türkiye’ye tepki olarak AB’nin kendisine tanıdığı hukuki ve siyasi imkanları kullanmaya odaklanacağı ve Birleşmiş Milletler (BM) gibi diğer faktörleri de harekete geçirmeye çalışacağını belirten gazete, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in de müzakereler çerçevesinde Perşembe günü Eroğlu’yla yapacağı görüşmeyi iptal etmesine de kesin gözüyle bakıldığını ifade etti.

Gazete, BM’nin dün akşama kadar görüşmenin iptal edildiğine ilişkin herhangi bir bilgi almadığını ancak Anastasiadis’in bugün BM’yi bu konuda bilgilendirmesinin beklendiğini belirtti.

Rum hükümetinin bu önemlere paralel olarak AB’yi devreye sokma girişimi başlattığını ve bu çerçevede Türkiye’nin AB ilerleme raporunda, hidrokarbon aramalarına ilişkin Türkiye’nin tutumuna değinilmesine çalışılacağını yazdı.

AB’nin ise, henüz çok erken olduğu düşüncesiyle Türkiye’nin hidrokarbon aramaları konusuyla fazla ilgilenmediği belirtilirken; AKEL’in AP Milletvekilleri Takis Haciyeorgiu ve Neoklis Silikiotis’in ise dün sundukları soru önergeleriyle, Türkiye’nin “ihlallerini” AB Komisyonu’nun gündemine getirdiklerini vurguladı.

KASULİDİS: “ÖNLEMLER UYGULANDIKÇA AÇIKLANACAK”

Gazete, Rum hükümetinin Türkiye’nin eylemine karşı almayı öngördüğü 30 adet önlemin Rum Ticaret Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Cumartesi günü gerçekleştirdiği toplantılarda alındığını ve Anastasiadis tarafından bugün Parti Başkanları Konseyi’ne sunulacağını yazdı. Haberde,  Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in dün düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulunduğu belirtildi.

Habere göre, Kasulidis, Rum hükümetince alınacak önlemleri önceden duyurmayacaklarını; “karara bağlandıklarında ve uygulamaya konulacaklarında açıklanacaklarını” ifade etti.

Gazete, Kasulidis’in açıklamasında, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin KKTC basınında yer alan, Türkiye’nin Navtex kararının KKTC’yle koordinasyon içerisinde alındığı şeklindeki açıklamasına atfen Kıbrıs Türk tarafının tutumuna da değindiğini belirtti.

Kasulidis, “Uluslararası alanda ılımlı görünmek isteyen Kıbrıs Türk toplumunun liderlik kadrosu tarafından kışkırtmanın devam etmesinden dolayı üzüntü duyduğunu” belirterek, “Kıbrıs Türk liderliği, herkesin çözüme yatırım yaptığı bir dönemde olayları kendi katkısıyla hiç de hoş olmayacak eylemlere götürüyor” şeklinde konuştu.

ABD’DEN İLK AÇIKLAMA

Gazete, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki hareketlerine ilişkin ABD’den dün geç saatlerde ilk açıklamanın geldiğini, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’nin, ülkesinin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi MEB’indeki kaynakları değerlendirmesi hakkını tanıdığını” vurguladığını yazdı.

Habere göre Psaki, “Adanın tüm kaynakları gibi, doğal gaz ve petrol kaynaklarının da bütünlüklü bir çözüm çerçevesinde iki toplum arasında adil şekilde paylaşılması gerektiğine inandıklarını” belirterek “bölgede gerginliği attıracak eylemlerden kaçınılmasının önemine de dikkat çekti”.

ANASTASİADİS SAMARAS’LA GÖRÜŞTÜ

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in dün Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’ı telefonla arayarak, gelişmeler hakkında görüştüğünü de belirtti.

Fileleftheros gazetesi ise konuya ilişkin haberlerini, “İşgalin Denize De Yayılması – Caydırtıcı Önlemler Paketi – Dışişleri Bakanı: Türkiye Bölge İçin Tehlikeli” başlıkları altında verdi.

Gazete, bugün toplanacak Siyasi Parti Başkanları Konseyi’nin Türkiye’nin bedel ödemesini sağlayacak caydırıcı önlemleri ele alacağını belirtirken, Anastasiadis tarafından bugün konseye sunulacak bazı önerilerin şunlar olduğunu yazdı:

“Bir: Anastasidis’in, Eroğlu’yla yapacağı ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin de hazır bulunacağı Perşembe günkü görüşmeyi iptal etmesi. Müzakerelere ara verilmesi ihtimali de Türk eylemleri ve gelişmeler çerçevesinde masada bulunuyor.

İki: Türkiye’nin katılım müzakerelerinin dondurulması için AB’de girişim başlatılması. Avrupa Konseyi sonuçlarının bloke edilmesi düşüncesi de vardı ancak bunun destek görmediği anlaşıldı.

Üç: Yabancı ülke ve örgütlerden, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi MEB’inde araştırma yapma hakkına ilişkin açıklamalar gelmesini sağlamak. Bölgedeki gelişmeler sebebiyle ABD’nin Ankara’ya dişlerini göstermeye niyeti olmadığı görülüyor.

Dört: Güvenlik Konseyi’nde girişimler planlanması”.

SINIR KAPILARI KAPATILABİLİR

 Alithia gazetesi ise haberini: “Anastasiadis’ten Sert Kararlar – Acil Durum Vaziyeti” başlıkları altında aktardı.

Gazete, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde Navtex yayınlamasının ardından Anastasidis’in sert önlemler alma yoluna gideceğini, bu önlemler arasında en sert olanının ise KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki sınır kapılarının kapatılması olacağını iddia etti.

Anastasiadis’in ilk aşamada üç önlemi uygulamaya koyma kararı aldığını, bunlardan en “yumuşağının”, Eroğlu’yla yapacağı görüşmeye katılmamak ve en “sertinin” ise KKTC’ye ekonomik açıdan zarar vermek amacıyla sınır kapılarının kapatılması olduğunu iddia etti.

HRİSTODULİDİS: “GEREKLİ GİRİŞİMLER YAPILIYOR”

Anastasiadis’in konuya ilgili tüm hükümet ve örgütlere mektuplar göndereceğini belirten gazete, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in de dün bir radyo programına yaptığı açıklamada, BM, Güvenlik Konseyi ve AB nezdinde girişimlerin gerçekleştirildiği yönünde açıklama yaptığını aktardı.

Habere göre, Hristodulidis, Türkiye’nin yaptığı bir açıklamada, ilk kez Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde doğal gaz platformu götürmekten söz ettiğini ve doğal gaz sondajı gerçekleştirilen bir parsel için Navtex açıkladığını belirterek, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına yönelik ciddi ihlalin bulunduğu” iddiasını yineledi.

Hristodulidis, Türkiye’nin eyleminin “kuşkusuz müzakereleri de etkileyecek olumsuz bir gelişme olduğunu” da öne sürdü.

Gazete ayrıca, Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis’in dünkü basın toplantısına da yer verdi.

Habere göre, Kasulidis, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin “verimli olabilmesi için kışkırtma koşulları altında gerçekleştirilemeyeceğini”  belirterek “hükümet olarak bu gelişmeyi, MEB’i ilan etmelerinin ardından bugüne kadar yaşanan en ciddi gelişme olarak gördüklerini” vurguladı.

Rum hükümetinin, gelişmeler karşısında alacağı önlemlerin hukuki ve diplomatik önlemler olacağını da ifade eden Kasulidis, ABD’nin ise kendilerine “Türk eylemleriyle hemfikir olmadıkları taahhüdü verdiğini” öne sürdü.

Kasulidis, ABD’nin eylemlerinin sonuç getiriciliğinin önünüzdeki haftalarda yaşanacak gelişmelerle anlaşılacağını da sözlerine ekledi.

Gazete, Rum Siyasi Parti Başkanları Konseyi’nin bu sabah 11:00’de toplanacağını da vurguladı.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Haravgi: “Ankara Kışkırtıyor ve İpi Geriyor – Kıbrıs Cumhuriyeti Hukuki Önlemleri İnceliyor – Türk Kışkırtmasına Karşı Önlemler”.

Simerini: “Kıbrıs’ın MEB’i Türk Ablukasında – Her İhtimal Mevcut – Müzakereler ve Eroğlu’yla Görüşme Havaya”.

TAK

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.