1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “TÜRKİYE’NİN ETKİN VE FİİLİ GARANTİSİ...''
“TÜRKİYE’NİN ETKİN VE FİİLİ GARANTİSİ...''

“TÜRKİYE’NİN ETKİN VE FİİLİ GARANTİSİ...''

Mayıs’ta müzakerelerin başlama olasılığı...

A+A-

 

EROĞLU, İNCİRLİ, ÇAYÖNÜ, YILDIRIM VE AKOVA’YI ZİYARET ETTİ

EROĞLU: “TÜRKİYE’NİN ETKİN VE FİİLİ GARANTİSİ, TÜRK ORDUSUNUN ADADA KALMASI, DÖNÜŞÜMLÜ CUMHURBAŞKANLIĞI, ÇÖZÜMÜN AB’NİN BİRİNCİL HUKUKU OLMASI OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu, Mayıs’ta müzakerelerin başlama olasılığı olduğunu belirterek, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in ayaklarının yere basması halinde sorunun çözülebileceğini söyledi.

Kurulacak federal devletin eşit statüdeki iki devletten oluşacağını kaydeden Eroğlu, “Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi, Türk ordusunun adada kalması, dönüşümlü cumhurbaşkanlığı, bulunacak çözümün AB’nin birincil hukuku olması bizlerin olmazsa olmazlarıdır. Bir çözüm ancak böyle olur” dedi.

Seçim bürosundan verilen bilgiye göre, Derviş Eroğlu dün sırasıyla İncirli, Çayönü, Yıldırım ve Akova’yı ziyaret etti. Eroğlu, ziyaretlerde yaptığı konuşmalarda, 19 Nisan cumhurbaşkanlığı seçimi ve önümüzdeki dönem Kıbrıs konusundaki olası gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Eroğlu’na köy ziyaretleri esnasında Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı, Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP UG) Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri ve Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, UBP Gazimağusa Milletvekilleri Hamza Ersan Saner, Erdal Özcenk, Ahmet Kaşif, DP-UG Gazimağusa Milletvekili Fikri Ataoğlu ile UBP Gazimağusa İlçe Başkanı Resmiye Canaltay eşlik etti.

“BU SEÇİM DİĞERLERİYLE KARIŞTIRILMASIN”

19 Nisan’daki seçimde hem KKTC Cumhurbaşkanının, hem de müzakere masasında halkın haklarını savunacak liderin belirleneceğine dikkat çeken Eroğlu, “Bu seçim diğerleriyle karıştırılmasın” dedi.

1963’ten beri olayların içinde olduğunu, 1976’dan beridir de siyasetin çeşitli kademlerde görev yaptığını belirten Derviş Eroğlu, tecrübelerini müzakere masasında 5 yıl daha taşımak için aday olduğunu söyledi.

“SEÇİM SONRASI ÖNEMLİ”

Eroğlu, seçimden sonra müzakere masasının kurulacağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz günlerde Kıbrıs’a gelen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide her ikimizle de görüştü. Büyük bir ihtimal Nisan’da bir kez daha gelecek ve müzakerelerin başlayacağıyla ilgili bazı açıklamalarda bulunacak.

Yani, Mayıs’ın ilk yarısında kendimizi masada bulacağız. Ben zaten masadan kaçmadım. Kaçan Rum tarafıydı. Bir çözüm bulacak mıyız, bulamayacak mıyız; bunun uğraşı içerisinde olacağız. Onun için seçim sonrası çok önemli. Sandıktan çıkacak cumhurbaşkanı önem kazanıyor. Herhalde tecrübeli birisinin olması gerekiyor. Olayları birebir yaşayan, bugüne kadar yapılan bütün görüşmeleri tutanaklarını okuyan ve daha sonra tutanak yazan kişi olarak tecrübe konuşacak diyorum.”

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM BİR ZAMAN LİMİTİ OLACAK”

Rumların bugüne kadar anlaşma niyeti olmadığına dikkat çeken Eroğlu, şimdiye kadar ortaya çıkan BM belgelerinin hep Rumlar tarafından reddedildiğini söyledi.

Müzakerelerin bugüne kadar ucu açık devam ettiğini vurgulayan Derviş Eroğlu, “1968’den beri böyle devam ediyor. Demek ki ucu açık müzakerelerle bir yere varmak mümkün değil. Önümüzdeki dönem bir zaman limiti koyacağız” diye konuştu.

Kıbrıs konusu bağlamında görüşülmeyen ve tartışılmayan konu kalmadığına işaret eden Eroğlu, Rumların bugüne kadar çözüm yönünde bir iradeyi ortaya koymadığını belirtti.

“Önümüzdeki dönem Rumların bu tavırlarını dünyaya göstereceğiz” diye konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkını bir 50 yıl daha masada tutmaya kimsenin hakkı olmadığını dünyaya söyleyeceklerini ifade etti.

“SEN 70 GÜN BAŞBAKANLIK YAPTIN, BEN 7 BİN GÜN”

Derviş Eroğlu konuşmasına şu şekilde devam etti:

“CTP’nin bir adayı var. Gazetede okudum, diyor ki Eroğlu bugüne kadar ne yaptı? İnsan yaptıklarıyla övünmesi lazım. Sonra kendi yaptıklarından bahsediyor. Bir kere 70 gün başbakanlık yaptın. Ben 7 bin gün başbakanlık yaptım. Bu ülkede ne olduysa hepsinin altında imzam var. 70 günlük döneminde seçim yasakları vardı. Dolayısıyla vatandaşa hizmet vermiş değildir.  70 gün başbakanlık yapmasının nedeni de, üç partinin erken genel seçime gitme konusunda anlaşması ve içlerinde en zararsız kim ise onu başbakan yaptılar. Sen ne yaptın? UBP’nin dosyalarını karıştırmaya çalıştın ama onu da beceremedin. Mecliste de hiçbir komitede çalışmadı. Meclise de geldiğinde sabah ismini yazdırırdı, sonra kliniğine giderdi. Hiçbir şey yapmayan kişi, 40 yıla sığdırılan hizmetleri yapmış kişiye, hiçbir şey yapmadı diyor.”

“AYAKLARI YERE BASARSA…”

Rumların aşırı isteklerini birçok kez anlattığını ifade eden Eroğlu, özellikle toprak konusundaki isteklerinin karşılanması halinde Kıbrıs Türk halkının yaşayacağı yerin kalmayacağını söyledi.

“Anastasiadis masaya ayakları yere basar bir şekilde gelirse bir formül bulunur” diye konuşan Eroğlu, çözümün 1974 öncesine götürmeyecek, bugünün gerçeklerini dikkate alacak, yarınları da bugünlerden daha güzel yapması gerektiğini belirtti.

“Bunları söylediğimde CTP beni anlaşma istemez ilan ediyor” diyen Derviş Eroğlu, masadan kaçan Anastasiadis’in suçlanmamasını eleştirdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.