1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. TÜRKİYE'YE, GÜNEY'DEN BİR ŞOK DAHA
TÜRKİYE'YE, GÜNEY'DEN BİR ŞOK DAHA

TÜRKİYE'YE, GÜNEY'DEN BİR ŞOK DAHA

Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne dava başvurusu

A+A-

 

BİR GRUP RUM TÜRKİYE’NİN “KIBRIS CUMHURİYETİ ALEYHİNDE SAVAŞ SUÇU İŞLEDİĞİ” İDDİASIYLA LAHEY MAHKEMESİ’NE DAVA BAŞVURUSUNDA BULUNDU

Bir grup Rum’un, “Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhinde savaş suçu işlediği”, özellikle de KKTC’de devam eden “yayılmacılık politikası” nedeniyle Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne dava başvurusunda bulunduğu bildirildi.

Fileleftheros gazetesi “Türkiye Aleyhinde Uluslararası Mahkemeye Başvuru… Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti Topraklarındaki Suçlarını Şikayet Ettiler” başlıklı haberinde, dava başvurusunun DİKO’lu Avrupa Parlamentosu Milletvekili Kostas Mavridis ile “Cypriots Against Turkish War Crimes” (CATWR) adlı birlik tarafından yapıldığını yazdı.

Habere göre Mavridis, Rum Haber Ajansı’na (KİPE) yaptığı açıklamalarda, dava başvurusunun “2002 yılından bu yana, Kıbrıs’ın demografik özelliğinin sistematik ve kitlesel değişimi ile yayılmacılık politikasına” odaklandığını söyledi.

Mavridis, Lahey Mahkemesi’nden, şimdiye kadarki Türk askeri komutanları da dâhil olmak üzere, belirli kişilerin ceza almalarını gerektiren suç işleyip işlemediklerini tespit edecek sorgu memuru atanmasını talep ettiklerini kaydetti.

Davanın ilerleyebilmesi için, önce dava başvurusunda belirtilen sorgu memuru talebinin mahkeme tarafından kabul edilmesi gerektiğini belirten Mavridis, çok önemli addettiği bu talebin kabul edilmesi halinde, uzun bir prosedürün başlayacağına işaret etti.

Mavridis, yapılan başvuru zemininde, Lahey Mahkemesi’nin Türkiye Hükümeti ve Türk yetkililer tarafından “Kıbrıs Cumhuriyeti” aleyhinde savaş suçu işlenip işlenmediğini araştırma yetkisi bulunduğunu belirtirken, “yayılmacılık politikasının ve Türk yetkililer tarafından Kıbrıs’ın işgal altındaki bölümünde işlenen diğer suçların siyasi bir mesele değil, uluslararası hukuk ve adalet meselesi olduğunu” belirtti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.