1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. UBP'DE ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ
UBP'DE ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

UBP'DE ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Pilli: Bu kadar entrikanın içinde yer almak istemedim

A+A-

UBP’de 31 Ekimde yapılacak olan Kurultaya yönelik hazırlıklar çerçevesinde ilçe kongreleri 17 Ekim Pazar günü yapılıyor.

Ulusal Birlik Partisi’nde 31 Ekim’de gerçekleşecek kurultay öncesinde 17 Ekim’de İlçe Kongreleri yapılacak. Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele’de düzenlenecek seçimlerle yeni ilçe başkanları belirlenecek.

5 ilçede de ilçe başkanlıkları için seçim yapılacak olması UBP’deki yarışın kıyasıya geçileceğini gösteriyor.

Lefkoşa’da Sadık Gardiyanoğlu ile Özgür Arıkan, Güzelyurt’ta Abdullah İşkey, Osman Uzun, İbrahim Ürcan, Türel Tüm yarışacak. Gazimağusa’da ise Nüshet İlktuğ ile İsmail Güneş Güneşoğlu yarışacak. Girne’de Necdet Numan, Yalçın Koçyiğit ve İzlem Gürçağ Altuğra ilçe başkanlığı için aday oldu. İskele’de ise Alirıza Usluer ile Osman Kırşan yarışacak.

4 organ 31 Ekim’de seçilecek…

UBP’nin 31 Ekim’de gerçekleşecek kurultayında Genel Başkan, Parti Meclisi üyeler, Yüksek Danışma Kurulu üyeleri ve Yüksek Denetleme Kurulu üyeleri seçilecek.

Parti Meclisi’nde 10 kişi gençlerden 10 kişi kadınlar oluşmak üzere toplam 70 kişi yer alacak. Yüksek Denetme Kurulu ve Yüksek Danışma Kurulu içinde 3’er üye seçilecek.

İlçe kongreleri 17 Ekim’de

31 Ekim’de gerçekleşecek kurultay öncesinde 17 Ekim’de İlçe Kongreleri yapılacak. Bu kongrelerde ilçe başkanı, ilçe yönetim kurulu, ilçe kadın örgütü ve ilçe gençlik örgütleri belirlenecek.

Pilli: Bu kadar entrikanın içinde yer almak istemedim

UBP Güzelyurt İlçe başkanlığı kısa süre önce aday olacağını açıklayan UBP Güzelyurt Milletvekili Dr. Ali Pilli adaylığını geri çekti. Bu yola çıkarken ki hedefinin partinin birlik ve beraberliğini sağlamak olduğunu kaydeden Pilli, kendisinin üyelerden gelen talep üzerine aday olup, kendinse başka aday çıkmayacak sözü verildiğini anlattı. Pilli bu rağmen kendisine isimleri açıklanmadan karşına birileri tarafından aday çıkarıldığını belirtti. Bu nedenle belli bir süre durumu değerlendirme kararı aldığını söyleyen Pilli, adaylığının açıklamasının ardından bir hafta sonra adaylıktan çekildiğini söyledi.

“Süre dolduktan sonra aday kabul ettiler”

Pilli UBP’de adaylık başvurularının son günü olan 1 Ekim tarihine kadar tek aday olduğunu ve saat 18.15’e kadar da kimsenin Güzelyurt İlçe Başkanlığı için adaylık başvurusunda bulunmadığını anlattı. Ancak saat 18.15’den sonra birileri tarafından karşına 4 aday çıkarıldığını söyleyen Pilli şu şekilde konuştu:
Bu yapılandan sonra sokağa çıkamaz oldum. Beni bölgelim milletvekili seçti. Bana oy verenler arasında UBP’li olanlarda olmayanlarda var. Bu durumu kabul edemezdim. Böyle olunca da adaylığımı geri çektim.

“Adayların kim olduğunu bile açıklamadılar”

Karşısına aday çıkmayacağını yönünde kendisine sözler verildiğini yinelen Ali Pilli, aday çıkmasının ötesinde diğer adayların bile kendisine kim olduğunun açıklanmadığını anlattı. Pilli, parti içinde yaşana bu olayların üzücü olduğunu söyleyerek, 31 Ekim’de yapılacak Kurultay’ın ardından göreve gelecek gele başkana büyük görev düştüğünün altını çizdi. Genel başkanın herkesin görüşünü alması ve herkese eşit davranması gerektiğini kaydeden Pilli, partinin ancak o şekilde toparlanabileceğini belirtti.

“Gerçek partililer dışarıda kaldı”

Ayrıca üye listelerine de değinen Pilli yıllarca UBP’ye hizmet veren kişilerin üye listeleri dışında bırakıldığını anlattı ve sadece Güzelyurt’ta yaklaşık 240 kişinin liste dışında bırakıldığını söyledi. Pilli, “Üyeliklerin büyük bir kısmı belli kişilerin güdümünde yazıldı. Ali pilli’ye gülümseyen iye yazılmadı. Soy isminin başka bir adaya yakın olması nedeniyle bile üye yapılmayan ve yıllarca bu partiye hizmet veren kişiler oldu” dedi.

“Parti de kaos var”

UBP içinde şu anda kaos yaşandığına dikkati çeken Pilli şu ifadeleri kullandı:

31 Ekim’deki kurultay bitip UBP Genel Başkanı’nın belli olması bu sorunları bitirmeyecek. Önemli olan Gelen Başkanlığı kazanacak kişinin partiye demokrasi getirmesi. Ancak parti içinde demokrasi oturursa bu sorunlar çözülür. Bu konuda yetkili organların oturup karar alması gerekiyor. Görünen göz kılavuz istemez. Arzum önce KKTC’nin yaşaması, toplumun başarısı, ardından partinin başarısı ve ardından da kişilerin güçlenmesi. Bende hiçbir zaman ben zihniyeti yoktur, biz vardır. Ayrıca geniş tabalı bir hükümet kuruldu umarım başarılı olur.

“Hala üye yapılıyor”

Pilli ayrıca ilçe kongrelerinin 17 Ekim’de gerçekleştirileceğine işaret ederek yasal olmamasına rağmen hala Güzelyurt’ta üye yazımlarının devam ettiğini iddia etti. Pilli “Şu anda sorsanız kimse net bir şekilde üyeleri söyleyemeyecek” dedi.

İlçe Başkanı adayları ise şöyle:

Lefkoşa:

Sadık Gardiyanoğlu
Özgür Arıkan

Güzelyurt:

Abdullah İkey
Osman Uzun
İbrahim Ürcan
Türel Tüm

Mağusa:

Nüshet İlktuğ
İsmail Güneş Güneşoğlu

Girne:

Necdet Numan
Yalçın Koçyiğit
İzlem Gürçağ Altuğra

İskele

Alirıza Usluer
Osman Kırşan

 

Havadis

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.