1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. UÇAK BİLETLERİ UCUZLAYACAK
UÇAK BİLETLERİ UCUZLAYACAK

UÇAK BİLETLERİ UCUZLAYACAK

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, ulusal havayolu kurulacağını, devlete borcu olanlara af geleceğini, cep telefonu ile görüşme ücretlerinin düşeceğini söyleyerek ekledi:

A+A-

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, uçak biletlerinin zaman zaman astronomik rakamlara ulaştığını belirterek, yeni havayollarının devreye girmesi ile fiyatlarda ucuzlama olabileceğini, kısa bir süre sonra özel bir şirkete ait yeni bir havayolunun KKTC’de faaliyete geçeceğini söyledi. Kâşif, ulusal havayolu şirketi kurmak için de çalışma başlattıklarını açıkladı. Star Kıbrıs’a açıklama yapan Bakan Kaşif, cep telefonları ile görüşmelere, sabit telefonlarla ilgili çalışmalara ve devlete borcu olanlara ilişkin düzenlemelere de değindi.

“AMAÇ HER EVE SABİT BİR TELEFON”

Kuzey Kıbrıs’a GSM operatörleri geldikten sonra sabit telefonlara olan talebin azaldığını belirten Kaşif, hem sabit telefonlara olan talebi arttırmak hem de ekonomik sıkıntı içerisinde olan halkın daha ucuz görüşme yapmasını sağlamak için çalışma yaptıklarını söyledi. Kaşif, “Sabit telefonla görüşmeleri akşam 19.00 ile sabah 07.00 saatleri arasında ücretsiz hale getirdik. Ekonomik sıkıntılarla uğraşan halkımızın daha ucuz telefon görüşmesi yapmasını sağlamak için bu adımı attık” dedi.Kaşif, ücretsiz telefon görüşmesi uygulamasının yanı sıra her eve telefon alınmasını amaçladıklarını söyledi. Kâşif, son on yılda ülkedeki konut sayısının arttığını ve her konuta mutlaka bir sabit telefon alınmasını sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

“CEP TELEFONU GÖRÜŞMELERİ PAHALI, UYGUN ÜCRET İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTIK”

KKTC’de cep telefonu ile görüşmelerin oldukça pahalı olduğunu ve bu konuda da çalışma başlattıklarını belirten Kâşif, “Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nda çalışma başlatıldı. KKTC’deki ilgili operatörlerle topaltılar yapıldı. Sonlandırma ücretlerinde iyileştirme yapılacak ve bu da faturalara yansıtılacak. Böylece görüşme ücretlerinde uygunluk oluşacak” şeklinde konuştu.

“YENİ BİR HAVAYOLU ŞİRKETİ FAALİYETE GEÇİYOR,BİLETLER UCUZLAYACAK”

Havayolu ulaşımı ile ilgili de açıklama yapan Kaşif, uçak biletlerinin zaman zaman astronomik rakamlara ulaştığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkede özel şirketler hava ulaşımını sağlıyor. Uçak bileti ücretlerini de onlar belirliyor.Ben de pahalı olan havayolu ulaşımı ile ilgili sıkıntılar yaşıyorum. Bu sorun rekabetin arttırılmasıyla aşılabilir. Yeni havayollarının devreye girmesi ile fiyatlar daha da azalabilir. Kısa bir süre sonra özel bir şirkete ait yeni bir havayolu KKTC’de faaliyete geçecek.”

“ULUSAL HAVAYOLU İÇİN KOLLAR SIVANDI”

Kâşif, Ulusal bir havayolu şirketi kurulması için de çalışma başlattıklarını dile getirerek, bir komite oluşturulduğunu söyledi. Devletin denetiminde ve yönetiminde özel şirket ortaklığı ile ulusal havayolu için kolları sıvadıklarını açıklayan Kâşif, kurulan komisyona yapılacak başvuruları değerlendireceklerini dile getirdi.
***

“DEVLETE BORCU OLANLARA AF GÜNDEMDE”

Kuzey Kıbrıs’taki ekonomik duruma da değinen Kâşif, yaşanan dar boğazdan dolayı binlerce insanın devlet kurumlarına borcu olduğunu, bu borçları zamanında ödeyemedikleri için katlanarak büyüdüğünü ve bu konu ile ilgili çalışma başlattıklarını söyledi. Kâşif, “Seyrü sefer çıkarmayan 40 bin araç var. Bu araçlara bir defaya mahsus af gelirse ve insanlarımız işlemlerini yaptırırsa o zaman herkes rahat bir nefes alır. Sadece bu değil binlerce insanın devletin çeşitli kurumlarına borcu var. Bu konuyla ilgili de düzenleme yapılıyor. Devlete borcu yığılan kişilere af çıkarılması için görüşmeler yapılıyor. İnsanlarımıza kolaylık osun diye çok yakında herkesi refaha çıkarak yenilikler açıklanacak” dedi.

“HERKES YANLIŞ BİLİYOR, ZAM YÜZDE 30 DEĞİL”

Son günlerin en tartışmalı konusu olan elektrik zammıyla ilgili de açıklama yapan Kaşif, söylenildiği gibi zam oranının yüzde 30 olmadığını savundu. Kaşif, “Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun zam yapmaktan başka şansı yoktu. Ancak söylenildiği gibi bu zam oranı yüzde 30 değil. Konutlarda ve kullanım miktarına göredeğişmektedir. Bu ay sonu fatura ödeyen kaç kişi yüzde otuz ödeyecek merak ediyorum.Kurum,yüzde 30’luk zammın kaç kişiye yansıdığına dair açıklama yapmalı” şeklinde konuştu. Kâşif, “ Bu zamdan sonra tekrar zammı ne kadar düşürebiliriz diye düşünmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Star Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.