1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uçak seyahati yapacaklar dikkat!
Uçak seyahati yapacaklar dikkat!

Uçak seyahati yapacaklar dikkat!

Uçak seyahati yapacaklar dikkat!

A+A-
Daha konforlu bir uçuş için bu önerilere kulak tıkamayın...

Havayolu ile ulaşım, kulak sağlığı için bazı riskleri beraberinde getirebiliyor. Özellikle uçağın iniş ve kalkışı sırasında kulaklarda hissedilen ağrı, bazen yolculuğun, bazen de yolculuk sonrasında bile şikayetlerin devam etmesine yol açıyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Demir, uçak seyahatleri sırasında uygulanacak birkaç küçük yöntemle daha konforlu bir şekilde seyahat edilebileceğinizi belirterek, seyahat sırasında dikkat etmeniz gerekenleri anlatıyor. 

EN ÇOK KULAKLAR ETKİLENİYOR

Günlük hayatta hissedilen açık hava basıncı ile yüksek rakımlara çıkıldığında hissedilen basınç arasında fark bulunuyor. Uçak yolculuklarında, yüksek noktalara çok hızlı bir yükseliş gerçekleştiği için, vücut bu basınç farkına uyum sağlamakta zorluk çekebilir. Yaşanılan basınç farkı, vücudun farklı bölgelerinde de hissedilmekle birlikte, en belirgin etki kulaklarda ortaya çıkar. Orta kulak, geniz boşluğuna bir tünel ile açılır ve kulak zarının dış tarafındaki basınçla, iç tarafındaki basıncı dengede tutmaya çalışır. Uçak seyahatlerinde, genelde kulak içi basınç düşük kalır ve kulak zarı içeriye doğru paraşüt gibi çökme yapabilir. Kulak zarındaki itilme çekilme fazla olduğu zamanlarda, tıkanıklık hissinin yanı sıra ağrı ve acı da hissedilir.

AĞRISIZ UÇUŞ İÇİN... 

Uçak seyahatlerinde bulunulan yükseklik, iniş ve kalkış hızı ile kabin basıncını dengeleyen cihazların düzgün çalışması, hissedilen basınç açısından önemlidir. Bununla birlikte yolculuk yapan kişinin sağlık durumu da hissedilen basınçta etkendir. Grip, nezle, sinüzit, solunum yollarındaki enfeksiyon gibi nedenlerle burun tıkalıysa kulaklarda, basınç ve ağrı daha fazla hissedilir. Kulakta hissedilen ağrı ve basınç bilinenin aksine, burnun gerektiği gibi çalışamamasından kaynaklanır. Burnun düzgün nefes alamadığı durumlarda, geniz ve orta kulak boşluğuna yeterli hava aktarılamaz, hava azlığı nedeniyle de basınç değişimine uyum daha geç olur.

GEREKİRSE SEYAHATİNİZİ ERTELEYİN

Kulak burun boğaz hastalıklarına yatkınlığı olan kişilerin uçak seyahatlerinde daha dikkatli olması gerekmektedir. Seyahate çıkılacak günler içinde burun tıkanıklığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, ses kısıklığı, boğaz ağrısı gibi şikayetleri bulunanların, kulak burun boğaz uzmanı ile görüşmesi, gerekirse seyahatini ertelemesi faydalı olacaktır. Seyahat öncesi belirtiler çok şiddetli olmasa bile, hissedilen ağrı ve acılardan dolayı yolculuk bazen maalesef işkenceye dönüşebilir.

SU İÇMEYE ÖZEN GÖSTERİN

Orta kulak sistemine hava akışını sağlayan yapılar yutkunma hareketiyle beslenir. Özellikle kalkış ve iniş sırasında küçük yudumlarla su ya da ılık sıvı tüketmek yutkunma hareketini sağlar.

SAKIZ YARARLI FAKAT... 

Kulaklardaki tıkanıklık hissiyle oluşan ağrıyı azaltmak için, yutkunmayla birlikte çene hareketlerini de etkinleştiren, sakız çiğnemek yararlı olur. Sakız çiğnemek ağrının ve tıkanıklık hissinin giderilmesinde ne kadar faydalıysa, sakızı balon şeklinde şişirmek de aynı derecede sakıncalı olabilir. Bu nedenle sakız çiğnemekle edinilen avantaj, balon şişirmekle dezavantaja dönüşebilir.

VALSALVA MANEVRASINA DİKKAT!

Ağzın ve burnun kapatılıp kulaklara hava basıncı gönderilmesi olarak bilinen "Valsalva Manevrası" son çare olarak kullanılır. Bu hareketi doğru yapabilmenin yanında, yeteri kadar yapabilmek de önemlidir. Yanlış yapıldığı durumlarda istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir.

UÇARKEN BEBEĞİNİZİ EMZİRİN

Bebeklerin uçak yolculukları boyunca sürekli ağlamalarının altında benzer nedenler bulunur. Eğer bebek anne sütü içiyorsa emzirmek faydalı olacaktır. Biraz daha büyük çocuklar ise yetişkinlerin kullandığı su içmek ve sakız çiğnemek gibi yöntemleri kullanılabilir. Kullanılacak damlalarla, burnu açık ve rahat nefes alabilecek hale de getirebilirsiniz.

AĞRILARINIZ DİNMEZSE...

Uçak yolculuğu bittikten sonra hissedilen ağrılar genellikle birkaç saat içinde sonlanır. 10-12 saat dinmeyen ağrıları ciddiye almak gerekir. Bu gibi durumlarda bir kulak burun boğaz uzmanına görünmek, ilerde doğacak daha büyük sıkıntıların önüne geçmek açısından önemlidir. Uçak seyahatlerinde meydana gelen tıkanıklıklar ve ağrılar çok sık olmamakla birlikte kalıcı hasarlar da bırakabilir.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.