1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. UKRAYNA KRİZİ VE HİDROKARBONLAR KONUSU
UKRAYNA KRİZİ VE HİDROKARBONLAR KONUSU

UKRAYNA KRİZİ VE HİDROKARBONLAR KONUSU

Ukrayna krizi ve Rus doğalgazının Avrupa pazarına tedarikine ilişkin olası sonuçlarının, Güney Kıbrıs’ın, hidrokarbon keşiflerinin ardından

A+A-

Ukrayna krizi ve Rus doğalgazının Avrupa pazarına tedarikine ilişkin olası sonuçlarının, Güney Kıbrıs’ın, hidrokarbon keşiflerinin ardından oynayabileceği rolü önemli derecede yükselttiği belirtildi.

Simerini gazetesi “Artan Beklentiler... Kırım’daki Kriz Bakışları Bölgemize Çeviriyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, gerek Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi - MEB” içerisindeki parsellerdeki araştırmalar, gerekse teyit sondajlarının neticelerini sadece Güney Kıbrıs ve yabancı şirketlerin değil, enerji portfolyosunu değiştirmeyi arzulayan AB’nin de beklediğini yazdı.

Gazete, Fransız Total’in 2015 yılı içerisinde 10 ve 11’inci parsellerde araştırma faaliyetleri programlaması ve Noble’ın 12’inci parseldeki teyit sondajı verilerinin analizinde sona yaklaşmasıyla enerji gelişmelerine yönelik ilginin önemli derecede arttığına da dikkat çekti.

Rum Hükümetinin hidrokarbonları yönetme şekli ve Vasiliko’daki doğalgaz sıvılaştırma terminali konusunda somut neticelerin olup olmayacağı konusunun da odak noktasında bulunduğunu kaydeden gazete, Noble teyit sondajı 12’inci parseldeki doğalgaz rezervleri açısından pürüzlü olsa da uzmanların sözde Rum “MEB”inde büyük miktarlarda doğalgaz ve belki de petrol saklı olduğu konusunda ısrar ettiğini yazdı.

Gazete, hidrokarbon konularında İsrail’in seçimlerinin de öneminin olduğuna işaret ederek, İsrail’in önünde, İsrail parsellerinden AB’ye muhtemelen Türkiye üzerinden boru hattı, yüzer LNG tesisi ve Vasiliko’daki doğalgaz sıvılaştırma terminaline katılımı seçeneklerinin bulunduğunu aktardı.

Gazete ayrıca “Natural Gas Europe”un internet sitesinde Ukrayna krizi dolayısıyla yaptığı analizinde, Doğu Akdeniz’in devasa perspektiflere sahip olduğu ve AB’nin Rusya’nın enerjisine bağımlı olmama çabalarına çözümler sağlayabileceğini aktardı.

Analizde, bunun mümkün olması için bölgedeki siyasi meselelerin kapanması gerektiğine vurgu yapıldığını da belirten gazete, analize göre bu sorunların, Lübnan ile İsrail arasındaki deniz bölgeleriyle ilgili çatışma ve Kıbrıs sorunu olduğunu belirtti.

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.