1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ULUÇAY, BELEDİYELER BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ
ULUÇAY, BELEDİYELER BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

ULUÇAY, BELEDİYELER BİRLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

Uluçay, Belediyeler Birliği’ni ziyaret etti

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ni ziyaret etti.

Meclis’ten verilen bilgiye göre, Birliğin çalışmaları, işleyişi ve genel sorunların konuşulduğu ziyarette Başkan Uluçay’a Meclis Genel Sekreteri İbrahim Avkan ve Özel Kalem Müdürü Çağlar Gulamkadir de hazır bulundu.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, ziyarette yaptığı konuşmada özellikle 2008 yılında tüm köylerin belediyelere bağlanması ile birlikte ülkede yerel yönetimlerin öneminin daha da arttığına işaret ederek geçen zamana karşın belediyelerin reform sürecinde yer almaması nedeniyle arzu edilen noktalara ulaşılamadığını kaydetti.
Belediyelerin sürdürülebilirlik yapısını sağlamak adına zaafiyetler yaşandığını belirten Özçınar, sadece devlet katkısına endekslenen bir sistemle bugünlere gelindiğini söyledi.

Gerek belediyelerin borçlarının yapılandırılması gerek ise personel giderleri konusunda iyi bir yasal zemin yaratıldığını ifade eden Özçınar, şu andaki durumla en azından önümüzdeki dönem yatırım yapılabilecek bir noktaya gelinebileceğini belirtti.

Özçınar, Meclis’ten geçen yasanın tam olarak istenilen noktada olmadığının görüldüğünü söyleyerek konunun yapısal ve sürdürülebilir bir seviyeye getirilmesi gerektiğini vurguladı.
Özçınar şöyle devam etti:
“Vatandaşın belediyelerden daha hızlı ve daha etkin hizmet alma beklentisi vardır. Biz, hizmetlerin kalitesinin arttığı güçlü yerel yönetimler arzuluyorsak , Meclis denetlemesi ile birlikte bunu aşabileceğimize inanıyorum. Meclis’ten beklentimiz yasalarımızın hızlı bir şekilde geçmesi ve oluşacak yasaların komitelerinde Belediyelerden de görüşler alınması ve temsil edilmemizdir”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da konuşmasında, ülkedeki insanlara verilen hizmetler açısından yerel yönetimlerin büyük önemi olduğuna değinerek 28 belediyenin ortak çalışmalarını yürüterek genel sorunları birlikte çözme gayretiyle Belediyeler Birliği’nin büyük bir köprü oluşturduğuna dikkati çekti.

Uluçay, Birliğin yerel yönetimlerin daha etkin kılınması için yıllardan beridir yoğun bir çalışma ve emek verdiğini söyleyerek, bu kapsamda yönetim kuruluna ve üye tüm belediye başkanlarına teşekkür etti.
Geçtiğimiz hafta belediye başkanlarına ziyaretler başlattıklarını ve kapsamda Belediyeler Birliği ile de görüşmek istediklerini ifade eden Uluçay, temel sorunları bu vesileyle dinleme olanağı elde ettiklerini belirtti.

Finansal sorunlar başta olmak üzere belediyelerin yapısal sorunlarının Meclis katında aşılmasının herkes açısından ortak bir amaç olduğunu dile getiren Uluçay, bölge halkının oyları ile seçilen Başkan ve üyelerinin vatandaşa hak ettiği hizmeti en iyi şekilde sunmasının arzu edilen nokta olduğunu söyledi.

Belediyelerin geçmişten gelen birikmiş borçların yapılandırılmasına dair gerekli yasal düzenlemenin yapıldığını, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ile ilgili yatırımları içeren düzenlemelerin de hayata geçirileceğini anımsatan Uluçay, gelişen ve değişen ihtiyaçların da göz önüne alınarak belediyelerin, Belediyeler Birliği ile istişare içerisinde sorunlara çözüm bulabilmek için çaba içerisine girmesinin elzem olduğunu kaydetti.

Uluçay, kendilerinin de yasama ile ilgili üzerlerine düşen görevleri yapmaya hazır olduklarını belirterek, özellikle komite çalışmalarında belediyelerin temsiliyetinin de sağlanacağını ifade etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.