1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÜRÜN GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
ÜRÜN GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

ÜRÜN GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Gıda hariç piyasaya sunulan tüm ürünlere güvenlik açısından standartlar öngören yasa

A+A-

 

Gıda hariç piyasaya sunulan tüm ürünlere güvenlik açısından standartlar öngören yasa hakkında bilgilendirme toplantısı yapılıyor.  Toplantı, Çarşamba günü Lefkoşa Kalkınma Bankası Konferans  Salonu’nda yer alacak.

Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre,  09.30-13.00 saatleri arasında yapılacak toplantı tüm ekonomik örgütler, kurumlar, kuruluşlar ve halka açık olacak.

Avrupa Birliği mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında, Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı, Başbakanlık AB Koordinasyon Birimi ve AB Ofisi uzmanlarının işbirliğinde hazırlanan yasayla gıda, yem, canlı hayvan ve canlı bitkiler haricinde piyasaya sunulan tüm ürünlerin güvenliğinin arttırılması amaçlanıyor.

Meclis’in 28 Nisan 2014 tarihli birleşiminde kabul edilen ancak 1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan 42/2014 sayılı Ürün Güvenliği Yasası,  piyasaya arz edilecek ürünler için, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşam ve sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması hususlarında asgari gereklilikler içeriyor. Yasada, üreticiden başlayarak ilgili Bakanlığa kadar devam eden bir sorumluluk zinciri öngörülüyor.

Yasaya göre, yürütülecek olan denetimlerde ürünlerin ilgili teknik düzenlemeye uygun olarak üretilip üretilmediği, zorunlu uygunluk işaretini taşıyıp taşımadığı ve güvenli olup olmadığına bakılacak.

Ürün Güvenliği Yasası altında yer alacak tüzüklere ilişkin çalışmalar Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı, Başbakanlık AB Koordinasyon Birimi ve AB Ofisi uzmanlarıyla yürütülüyor.

Açıklamada, “Bu Yasa’nın yürürlüğe girmesiyle hem üreticilerimiz hem ithalatçılarımız hem de tüketicilerimiz bağlamında önemli aşamalar kaydedileceği öngörülmekle beraber, gerek iç ticaret, gerekse dış ticaret bağlamında da önemli bir adım atılmış olunacağı değerlendirmesi yapılmaktadır” denildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.