1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÜSTEL: “MEMLEKETİMİZ ÇOK KIYMETLİ BİR AÇIK HAVA MÜZESİ”
ÜSTEL: “MEMLEKETİMİZ ÇOK KIYMETLİ BİR AÇIK HAVA MÜZESİ”

ÜSTEL: “MEMLEKETİMİZ ÇOK KIYMETLİ BİR AÇIK HAVA MÜZESİ”

GAZİMAĞUSA BÖLGESİNDEKİ ESKİ ESERLERİN BAKIM-ONARIM VE RESTORASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

A+A-

ÜSTEL: “TARİHİ DEĞERLERİMİZİ YAŞATMAK İÇİN KORUMA ADINA HERŞEYİ YAPIYORUZ…MEMLEKETİMİZ ÇOK KIYMETLİ BİR AÇIK HAVA MÜZESİ”

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Gazimağusa bölgesinde eski eser kapsamındaki binaların bakım-onarım ve restorasyon çalışmalarına devam ediyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bu çerçevede, Othello Kalesi'nin acil müdahale gerektiren işleri için, Avrupa Birliği'nin sağladığı finansman kaynak ve UNDP-PFF desteği ile proje hazırlanarak ihaleye çıkıldı. Bu ihalenin sonuçlanmasıyla Othello kalesindeki tüm gerekli yerler bakımdan geçirilecek.

Tarihi Kertikli Hamam’ın restorasyonu için, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi teknik elemanları tarafından hazırlanan projenin, Türkiye Cumhuriyeti kaynaklı bütçeden sağlanacak olan kaynak ile kısa süre içerisinde I.Etap uygulanmasına başlanacak. Deniz Kapısı'nın restorasyonu ise Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile Gazimağusa Belediyesi'nin işbirliği içerisinde, Dünya Anıtlar Fonu'ndan sağlanacak yardımla yapılacak.

Turizme büyük katkı sağladığı belirtilen Lala Mustafa Paşa Camii arkasındaki (Masder) Mağusa Suriçi Derneği binasının, restorasyon projesinin hazırlandığı ve yine Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanan kaynakla uygulamanın tamamlandığı belirtilen açıklamada, bu proje tamamlandıktan sonra Masder’in yeni binasında hizmet vermeye devam edeceği kaydedildi.

BAFRA’DAKİ ŞAPEL YENİDEN İNŞA EDİLDİ

Turizmin incisi haline geldiğine işaret edilen Bafra’da ise, Mayıs 2011 yılında yıkılan Agia Thekla Şapeli için, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından rekonstrüksiyon projesi hazırlanarak ihaleye çıkıldığı ve şapelin yeniden inşa edildiği ifade edildi.

ÜSTEL

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlı Ünal Üstel, ülkenin her yerinde müzelere ve ören yerlerine büyük önem vererek ilgi gösterdiklerine işaret ederek, müzelerin bulundukları yerlerin kültür ve sanat merkezi haline gelmesi yönündeki çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Müzelerden daha fazla yararlanılması için ileriye dönük çeşitli projelerin oluşturulma aşamasında olduğunu belirten Üstel, şunları ifade etti:

“MEMLEKETİMİZ KIYMETLİ BİR AÇIK HAVA MÜZESİ…”

“Kültürel mirasımızın temel taşı eski eserlerimizin yok olmasını önlemek adına her bir vatandaşımıza, sivil toplum örgütlerimize, devlet kurumlarımıza ayrı ayrı görevler düşmektedir. Tarihimizi ve tarihi değerlerimizi yaşatmak için koruma adına herşeyi yapmaktayız ve bu alanda çalışmaya devam edeceğiz. Memleketimiz çok kıymetli bir açık hava müzesidir.”

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından, gerektikçe ve bütçe olanakları elverdikçe tüm eski eser alanlarını koruyabilmek için bakım ve restorasyon çalışmalarına devam edileceği kaydedildi.

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.