1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. ÜSTEL: “SANAT VE KÜLTÜR EN ETKİN BARIŞ ARACIDIR”
ÜSTEL: “SANAT VE KÜLTÜR EN ETKİN BARIŞ ARACIDIR”

ÜSTEL: “SANAT VE KÜLTÜR EN ETKİN BARIŞ ARACIDIR”

15 NİSAN DÜNYA SANAT GÜNÜ

A+A-

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, sanat ve kültür, ülkelerin tanıtımında en etkin vasıta ve barış aracı olduğunu bildirdi.

Bakan Üstel, 15 Nisan Dünya Sanat Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Bakanlık olarak ilk günden itibaren sanatçılara kucak açmakta ve olanaklar çerçevesinde sanata destek vermekteyiz. Bu desteği bundan böyle de devam ettireceğiz” dedi.

Üstel, sanatla kültürü birbirinden soyutlamanın mümkün olmadığına işaret ederek, bu çerçevede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde  (KKTC)  sanata ve kültüre verilen değerin daha da artırılması, yaygınlaştırılması konusunda Bakanlık olarak elden gelen çabayı kararlılıkla sürdüreceklerini kaydetti.

Üstel, Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Kişi Cumhurbaşkanı dahi olabilir, fakat sanatçı olamaz” sözüne işaret ederek şöyle dedi:

“Bakanlığımız, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile de işbirliği çerçevesinde sanatsal etkinliklere özel bir önem atfetmektedir. Tiyatrodan fotoğraf sanatına kadar her daldaki sanat faaliyetleri, KKTC’nin dış dünyada tanıtılmasındaki öneminin idraki içerisindeyiz. 

Bu çerçevede içte olduğu gibi, uluslararası alanda da sanatın öneminin bilinci içerisinde, turizme yönelik etkinliklerde yerel sanatımızı ve kültürümüzü ön plana çıkarmayı bir politika haline getirmiş bulunuyoruz. Turizm stantlarında ülkemize özgü tanıtımlar yapılırken, folklor ekiplerimizin de programlar sunması bu anlayışın ürünüdür.”

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal  Üstel, “Sanatta eksiklilerimiz olabilir. Ancak zaman içerisinde bunların da çağdaş bir anlayışla hal yoluna gireceğine kuşku yoktur” ifadesini kullanarak, olanaklar ölçüsünde sanatçıların gereksinimlerini karşılamaya devam ettiklerini kaydetti.

Bu konuda Türkiye’nin  yardım ve katkısının inkar edilemez olduğuna işaret eden Üstel, “Her konuda olduğu gibi sanat alanındaki eksikliklerin de Türkiye’nin desteğiyle daha ileri noktalara çıkacağını vurgulamak isterim” dedi.

Üstel, ‘Dünya Sanat Günü’ nedeniyle tüm sanatçılara mutluluk dileyerek, tanınmamış bir ülkede sanat ve kültürün özel bir yeri olduğunu vurguladı ve tüm sanatçıları selamladı.

 

Kaynak: TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.