1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. UYUŞTURUCU ÖNLENEMİYOR!
UYUŞTURUCU ÖNLENEMİYOR!

UYUŞTURUCU ÖNLENEMİYOR!

1 ayda 26 uyuşturucu suçu

A+A-

Yeni Bakış'tan Özlem Çimendal'ın haberine göre;

2018 Mayıs ayı biterken mahkeme kayıtlarına yansıyan uyuşturucu suçlarındaki artış da dikkatlerden kaçmadı. Mahkeme raporlarına yansıyan uyuşturucu suçları ile ilgili olaylar ise uyuşturucu illetinin bir aylık bir sürede 26 olayla hangi boyuta ulaştığını gözler önüne seriyor. 

 

Ercan sorunsalı 

Uyuşturucunun ele geçirildiği en önemli noktalardan biri ise ülkenin tek havaalanı konumunda olan Ercan Havaalanı. Genelde ülkeye turist statüsünde girerken tespit edilenlerde en büyük payın dedektör köpeklerin başarısında olduğu gözler önüne seriliyor. 

 

1 ayda 26 uyuşturucu suçu işlendi 

Ülkemizde gün geçtikçe tırmanan ve alınan önlemlere rağmen ürkütücü bir boyuta ulaşan uyuşturucu illeti dur durak bilmiyor. Mayıs 2018’de mahkeme raporlarına yansıyan uyuşturucu suçları ile ilgili olaylar uyuşturucu illetinin gün geçtikçe artmaya devam ettiğini de gösteriyor. Bir ay içerisinde 26 olayın mahkeme kayıtlarına yansıması da bunu gözler önüne seriyor.

 

Uyuşturucuda ön sırada Lefkoşa ve Mağusa 

Her konuda olduğu gibi uyuşturucu suçunda da Lefkoşa mahkeme kayıtlarına yansıyan 12 olayla ilk sırada yer alırken, onu, 9 olayla Mağusa, 4 olayla Girne, 

1 olayla da Lefke takip etti. Suçların ağırlıklı olarak düzenlenen operasyonlar ve şüphe üzerine tespit edilmesi illetle mücadelenin kararlılıkla yürütüldüğünü göstermesine rağmen, suçlarda azalış yaşanmaması ise dikkat çekti.

 

Sentetiğin artışa geçmesi ve ziraatine başlanması dikkat çekiyor 

Kayıtlara yansıyan olaylarda uyuşturucu türlerinin sentetik ağırlıkta olması da endişe verici bir başka yön olarak dikkat çekti. KKTC’de uyuşturucu illetinin kökeninin kurutulamaması sorunsalı hala devam ederken, son zamanlardaki uyuşturucu ziraati suçlarındaki artış da bir başka boyut olarak karşımıza çıkıyor.

 

Öğrenciler ve denetim noktası sorgulatıyor 

Suçlu veya zanlı profilleri arasında ülkede eğitim amacı ile bulunan öğrencilerin de görülmesi, ülke yüksek öğrenimindeki denetim mekanizmasını da sorgulatıyor. Yoğun ve iç içe yaşanan toplu yaşam alanları veya yurtlarda da yapılan baskınlarda zaman zaman uyuşturucu illetinin ortaya çıkarılması kafalarda soru işareti oluşturuyor.

 

Mayıs 2018’de neler oldu?

*Mağusa’da narkotik ekipleri tarafından düzenlenen ve 2 polisin de yaralandığı uyuşturucu operasyonunda ele geçirilen 84 gr 160 mg ağırlığındaki Sentetik Cannabionoid türü uyuşturucu madde ile içerisinde tütünle karışık 582 mg Sentetik Cannabionoid türü uyuşturucu madde bulunan 2 adet sarma sigarayı tasarruf ettikleri gerekçesiyle tutuklanan zanlılar Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

* Mağusa’da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda ele geçirilen 20 kök Hintkeneviri bitkisi ve Hintkeneviri ziraatinde kullanıldığına inanılan çok sayıda malzeme ile ilgili olarak tutuklanan zanlı Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

*Mağusa’da evinde yapılan aramada 20 adet Extacy hap ile 4 gr 140 mg Hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunan zanlı yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

*Haspolat’ta şüpheli görülen bir araçta uyuşturucu bulunması ile başlatılan soruşturma neticesinde meseleye bağlantılı zanlılar tutuklanarak ek tutukluluk süresi talebi ile mahkeme huzuruna çıkarıldılar.

* Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’ndan KKTC’ye giriş yaparken aracında 222 gr Hintkeneviri ile 9 gr Kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ile tespit edilen zanlı konu uyuşturucu maddeleri teslim alacak olan zanlı da diğer Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

* Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Devriye Şubesi ekipleri tarafından kontrol için durdurulan araçta ele geçirilen 1 gr Sentetik Cannabionoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi tasarruf eden zanlılar Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

* Girne’de önceki gün uyuşturucu madde ile yakalanan Filistin uyruklu üniversite öğrencisi Girne’de mahkemeye çıkarıldı.

* Lefkoşa’da şüpheli görülerek aracında yapılan aramada uyuşturucu bulunarak tutuklanan zanlı Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

*Mağusa’da tasarrufunda 1 gr Hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunduran zanlı yeniden Mağusa Kaza Mahkemesine çıkarıldı.

* Ülkemize Türkiye’den tasarruflarındaki uyuşturucu ile gelmesi üzerine yakalanan zanlılar Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

* Yurt dışından gelen paket içerisinde 208 adet Extacy türü uyuşturucu madde içerdiğine inanılan hap çıktı. Mağusa Posta Şubesi’ne gelen ve içerisinde 208 adet hap bulunan paketi almaya gelen paket sahibi zanlı ve arkadaşı Posta Dairesi’nde suçüstü narkotik ekipleri tarafından tutuklandı.

* Güney Kıbrıs’a uyuşturucu madde almak için geçen ve KKTC’ye gelirken beraberlerinde getirdikleri 1 kilo Hintkeneviri ile 27 gram Kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi ithal eden zanlılar Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye iç çamaşırına gizlediği prezervatifler içerisinde 7 gr 790 mg ağırlığında Hintkeneviri ithal eden zanlılar yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

*Lefkoşa’da narkotik polisinin gerçekleştirdiği operasyon sonucunda yakalanan sanıklar aleyhindeki karar Lefkoşa Ağır Ceza mahkemesi huzurunda açıklandı.

* Türkiye’den tasarruflarındaki uyuşturucu ile gelen ancak narkotik dedektör köpeği tarafından tespit edilerek yakalanan zanlılar teminata bağlanmak üzere mahkeme huzuruna çıkarıldılar.

* Girne’de gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunda yüklü miktarda uyuşturucu madde ele geçirildi. Meseleye bağlantılı olarak tutuklanan zanlılar tutuklanarak mahkeme huzuruna çıkarıldı.

* Lefkoşa Lokmacı Kara Kapısı’ndan ülkemize tasarrufundaki uyuşturucu madde ile giriş yapmak isterken şüpheli tavırları nedeni ile tespit edilerek tutuklanan zanlı mahkeme huzuruna çıkarıldı.

* Lefke’de Narkotik ekiplerinin düzenlediği uyuşturucu operasyonunda ele geçirdiği rekor miktardaki uyuşturucu bitkisi ve maddesi ile yakalan zanlı ek tutukluluk süresi talebi ile yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

* Lefkoşa Lokmacı Kara Kapısı’ndan ülkeye tasarrufundaki uyuşturucu madde ile giriş yapmak isterken tutuklanan zanlı Barış Akartürk dün teminata bağlanmak üzere mahkeme huzuruna çıkarıldı.

* Girne Turizm Limanı’ndan ülkeye tasarrufundaki uyuşturucu madde ile giriş yapmak isterken Narkotik dedektör köpeği Liz tarafından tespit edilerek tutuklanan zanlı teminata bağlanmak üzere mahkeme huzuruna çıkarıldı.

* Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “hintkeneviri ziraatı ve KKTC’de izinsiz ikamet etme” suçlarından yargılanan sanıklar hakkındaki dava kararı Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açıklandı.

* Göçmenköy’de düzenlenen operasyonda tutuklanan zanlılar ek süre talebiyle yeniden Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

* Lefkoşa’da Lokmacı Kara Kapısı’ndan KKTC’ye giriş yapmak isterken üzerinde yapılan aramada uyuşturucu madde bulunan zanlı tutuklanarak mahkeme huzuruna çıkarıldı.

* Girne’de uyuşturucu suçundan tutuklanan zanlılar Girne’de mahkemeye çıkarıldı. 

* Lefkoşa’da uyuşturucu suçundan tutuklanan zanlı Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı. 

 

* Lefkoşa’da uyuşturucu suçundan tutuklanan zanlı Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.