1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. UZUNGÖZ: “MAKUS TALİHİN DÖNÜM NOKTASI”
UZUNGÖZ: “MAKUS TALİHİN DÖNÜM NOKTASI”

UZUNGÖZ: “MAKUS TALİHİN DÖNÜM NOKTASI”

UZUNGÖZ: “MAKUS TALİHİN DÖNÜM NOKTASI”

A+A-

LEFKOŞA’DA DR. FAZIL KÜÇÜK BULVARI’NDA RESMİGEÇİT TÖRENİ YAPILDI

UZUNGÖZ: “30 AĞUSTOS ZAFERİ TÜRK MİLLETİNİN MAKUS TALİHİNİN DÖNÜM NOKTASIDIR”

Türkiye topraklarının 1922 yılında işgal birliklerinden geri alınması ve Dumlupınar'da büyük önder Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 93’üncü yıldönümü dolayısıyla tüm ilçelerde tören düzenlendi.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nün kutlandığı etkinlikler kapsamında, Lefkoşa’da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda resmigeçit töreni yapıldı.

Tören, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesiyle başladı. Ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt eşliğinde tören birliklerini denetleyerek, halkın ve silahlı kuvvetlerin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı.

1440926822.jpg

Tören, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına Kurmay Binbaşı İlhan Uzungöz’ün konuşmasının ardından resmigeçitle tamamlandı.

Törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Ömer Kalyoncu, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İlyas Bozkurt, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, 28’inci Tümen Komutanı Tümgeneral Taci Kurul, 39’uncu Tümen Komutanı Tümgeneral Sadık Piyade, Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri ve ana muhalefet Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel Sekreteri Hasan Taçoy da katıldı.

UZUNGÖZ: “MAKUS TALİHİN DÖNÜM NOKTASI”

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına törende bir konuşma yapan Kurmay Binbaşı İlhan Uzungöz, Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından doğrudan yönetildiği için “Başkomutan Muharebesi” de denilen muharebe ile ilgili Atatürk’ün “ Bu eser Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir” ifadelerini kullandığını anımsattı.

Uzungöz, “(Söz konusu mücadele ile) Türk milleti istiklal ve hürriyetinden asla vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya ispat etmiştir... 30 Ağustos Zaferi Türk milletinin makus talihinin dönüm noktasıdır. Türk milletinin kaderini olduğu kadar dünya kaderinin gidişatını da değiştiren 30 Ağustos zaferi, yüce Türk milleti ve onun bağrından çıkan kahraman ordusunun en ağır şartlarda bile hiçbir güce boyun eğmeyeceğini, egemenliği ve özgürlüğü söz konusu olduğunda ise gücünün ve yeteneğinin hiçbir engel tanımayacağını kanıtlamıştır” dedi.

Şehitleri rahmet gazileri de şükranla andıklarını belirten Uzungöz, herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Silahlı Kuvvetler Günü’nü kutladı.

BÜYÜKELÇİLİKTE RESEPSİYON 19.30’DA

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bu akşam büyükelçilik ikametgahında saat 19.30’da resepsiyon verecek.

İLÇELERDEKİ TÖRENLER

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü ilçelerde de kutlanıyor.

Gazimağusa’da da Zafer Anıtı ve Polat Paşa Bulvarı’nda olmak üzere iki ayrı tören düzenlenecek.

İlk tören saat 17.00’de Zafer Anıtı önünde yer alacak. Polat Paşa Bulvarı’ndaki tören saat 17.30’da yapılacak.

Girne’deki tören saat 16.30’da Girne Atatürk Anıtı önünde yer alacak.
Güzelyurt’taki tören de saat 17.30’da Güzelyurt Kaymakamlığı karşısındaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilecek.

İskele’deki tören de saat 17.00’de Ecevit Meydanı’nda yer alacak.

Akdoğan’daki tören Atatürk Anıtı önünde 09.00’da, Lefke’deki tören Atatürk Anıtı önünde saat 10.00’da; Geçitkale’deki tören saat 09.00’da Atatürk Büstü önünde yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.