1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. VATANDAŞIN BEKLENTİSİ YÜKSEK
VATANDAŞIN BEKLENTİSİ YÜKSEK

VATANDAŞIN BEKLENTİSİ YÜKSEK

Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinin ardından esnaf ve vatandaş yeni kurulacak hükümetten beklentilerini dile getirdi

A+A-

Ülkemizde 28 Temmuz’da gerçekleşen seçimlerin ardından, kurulacak yeni hükümet merakla beklenirken, sandığa giderek iradeleri ile Meclis’e girecek olan isimleri belirleyen halk yeni kurulacak olan hükümetten beklentilerini Havadis’e anlattı. Seçim sürecini değerlendiren esnaf ve vatandaş, seçim propagandaları sırasında partilerin ve adayların pek çok vaatlerde bulunduğu belirterek, artık bireysel çıkarların değil, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının refahı ve huzuru için çalışılması gerektiğini kaydetti.

“Herkese eşit davranılmalı”
Ulusal Birlik Partisi Hükümeti’nin kendi arasındaki anlaşmazlığı nedeni ile ülke ekonomisini çıkmaza sürüklediğini ve kendi yandaşlarını kayırdığını iddia eden vatandaş, kendilerine verilen görevi yerine getirerek 28 Temmuz’da sandığa giderek KKTC’nin geleceği için birtakım değişiklikler yaratıldığını ifade etti. Vatandaş, KKTC halkının refahı ve huzuru için artık bir şeyler yapılması gerektiğini vurgulayarak, “sıra yeni kurulacak olan hükümetin görevini yerine getirip, herkese eşit davranmalı” şeklinde konuştu.


Vatandaştan gözdağı
Önceki hükümet döneminde yaşanan kavgaların ve anlaşmazlıkların bedelini halkın ödediğini ifade eden vatandaş, 28 Temmuz’da gerçekleşen seçimlerde, bazı milletvekili adaylarının halk tarafından cezalandırılarak sandıkta kaldıklarını ifade etti. Meclis’e giren milletvekillerinin çoğunun yeni isimler olmasının tercih edildiğini söyleyen vatandaş, halkın farkındalığının arttığını ve KKTC halkının çıkarlarını değil de kendi menfaatlerini düşünen isimlerin bir sonraki seçimlerde seçilmeyeceğini kaydetti.


Vatandaş ne dedi?

 


Bekir Koruk
“Bize bir görev verildi ve layığını 28 Temmuz’da sandığa giderek yaptık. Şimdi sıra seçtiğimiz milletvekillerine geldi. Onlarda hükümeti kurup görevlerini yapsınlar. Hiç kimsenin ‘biz şu parti veya o parti ile koalisyona gidemeyiz’ deme lüksleri yok. KKTC halkının refahı ve huzuru için bir an önce hükümet kurulmalı ve yasalar çalışmalı. Yeni hükümetin adil ve eşit davranması gerekiyor. Kimse kendi yandaşlarını diğer vatandaşlardan ayırmasın ve torpille icraat yapmasın.”

 

Remzi Alış
“Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin tek başına iktidar olmasını istedik olmadı. Kurulacak yeni hükümetin artık KKTC vatandaşlarına eşit davranmasını istiyoruz. Partiler sadece kendi yandaşlarını desteklemesin. Artık KKTC’deki işsizlik sorununa çözüm bulunsun. Vatandaşın alım gücü düşük, ülke ekonomisi çıkmaza sürüklendi, hayat pahalılığı aldı başını gidiyor. Vatandaşın geçim şartları çok zor. Yeni kurulacak hükümetten artık vatandaşı yoksulluğa sürükleyen bu sebeplerden kurtarmalarını istiyoruz.”

 


Zeynel Gökkaya
“Meclis’e girecek kişilerin yeni isimler olmasını istedik, öyle de oldu. KKTC piyasası ve ekonomisi çok kötü durumda. Yeni hükümetten ekonomiyi ayağa kaldırmalarını istiyoruz. İnsanların geliri çok düşük ve sürekli zam yapılıyor. Geçmiş hükümet yandaşlarının yanındaydı bu sefer böyle olmasını istemiyoruz. Vatandaşlar arasında eşitlik olmasını isteriz. Kurulacak olan yeni hükümette yandaşlarının yanında olmayı tercih ederse, farkındalığı artan vatandaş yeniden sandığa gidildiği zaman güle güle demeyi öğrendi.”

 


Ömer Aşıtaş
“Halk bu seçimlerde cezalandırmak istediğini sandıkta kalmasını sağlayarak cezalandırdı. Halk bu seçimlerde kendi menfaatini düşünenlerin cezasını verdi. Aynı sorunları yaşamaktan usanan halk Meclis’e yeni isimlerin girmesini sağladı. Yeni kurulacak hükümetin eskisini aratmayacak olmasını ümit ediyoruz. Vatandaşımız asgari ücretle çalışır ancak ödediği faturalar gelirinden yüksek düzeyde. Yeni kurulacak hükümetin vatandaşın belini büken bu soruna bir çare bulmasını istiyoruz. Artık koltuk kavgasına düşmeyip vatandaşın huzurunun ve refahının düşünülmesini istiyoruz.”

 


Salih Doktoroğlu
“Halkımız iradesini kullanarak Meclis’te görmek istediği siyasilere destek verdi. Karma kullanılan oylar sayesinde eski yöneticilerin bir kısmı ekarte edildi. Yeni kurulacak hükümetin halk arsında ayrımcılık yapmayarak eşit davranmasını istiyoruz. Uzun yıllardır sabit ücretle işleyen vatandaşa artış yapılması gerektiğini düşünüyorum çünkü insanlarımızın alım gücü çok düştü. Ekonomimiz zor günler geçiriyor. Yeni kurulacak hükümetin ekonomiyi ayağa kaldırmasını istiyoruz.”

 


Kağan Yüncü
“Hükümetin kurulacağından şüpheliyim. UBP’deki anlaşmazlık seçimlerin ardından CTP’ye de sıçradı. Bir ülkenin refah içinde yaşaması için parti gelenekleri mi yoksa, halkın çıkarları mı önemlidir? Ne yazık ki bizim ülkemizde, ülkemizin geleceği için değil, gelecek seçimler için yatırımlar yapılıyor. Sendikalar da dahil olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımız kendi cumhuriyetini kurmuş durumda. Ülkenin vatandaşları değil, ‘ben’ ön plana alınıyor. Herkes kendi menfaatlerini gözetecek icraatlarda bulunuyor.”

Havadis

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.