1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. VATANDAŞLIKLAR SİYASİ RÜŞVETE DÖNÜŞTÜ!
VATANDAŞLIKLAR SİYASİ RÜŞVETE DÖNÜŞTÜ!

VATANDAŞLIKLAR SİYASİ RÜŞVETE DÖNÜŞTÜ!

Vatandaşlık' seçmen piyasasına dönüştü

A+A-

Siyasi parti temsilcileri son günlerde hız kazanan vatandaşlıklar konusunda ciddi şaibelerin olduğunu kaydetti

Özlem ÇİMENDAL

 

Siyasi parti temsilcileri son günlerde hız kazanan vatandaşlıklar konusunda ciddi şaibelerin olduğunu kaydetti. Siyasi parti temsilcileri, yasal çerçeve içerisinde vatandaşlık hakkı kazanan kişilerin dışında olan ve Bakanlar Kurulu kararı ile şekillenen vatandaşlık işlemlerinin kafalarda soru işareti oluşturduğunu vurguladı. 

Teberrüken Uluçay: Bakanlar Kurulu kararıyla verilen vatandaşlıklar şaibeli 

Son günlerdeki vatandaşlıklar konusunda ciddi şaibelerin oluştuğunu dile getiren CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, özellikle Bakanlar Kurulu kararı ile verilen vatandaşlıklarda soru işaretlerinin oluştuğunu kaydetti. Uluçay, “Hak edişle alakalı bir soru işareti mevcuttur. Daha önce de parti olarak yaptığımız tetkiklerde de bunu doğrulayarak, gündeme getirmiştik” dedi.

Seçim yasakları 14 Kasım’da 
Verilen vatandaşlıkların ülkenin 7 Ocak tarihinde seçime gideceği gerçeğinin de göz önünde bulundurularak yorumlanması durumunda ise dağıtılan vatandaşlıkların tartışılır bir zeminde olduğuna işaret eden Uluçay, “8 Kasım’da komitede alacağımız karar doğrultusunda seçim çalışmaları başlamış olacak.
14 Kasım gibi de seçim yasaklarının başlayacağını ön görüyoruz. Seçim atmosferine girmişken, seçim yasaklarının da başlayacağını göz önünde bulundurursak, son dönemlerde hız kazanan vatandaşlık işlemleri belki de hak edenler açısından bugünlerde yetiştirilmek açısından bir uğraş olabilir bir kısmı ancak özellikle Bakanlar Kurulu kararı ile şekillendirilmeye çalışan vatandaşlıkların olmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

“Ciddi kuşkular oluşturuyor”

Vatandaşlıkların yasal zeminde gerçekleşenlerinin evlilik yahut çalışma izinleri ile ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığını ifade eden Uluçay, “Kanunlara göre de seçim yasakları başlayana kadar, normal prosedürde yapılan işlemler gayet doğaldır. Bakanlar Kurulu kararı vasıtası ile yapılan işlemler ise ciddi kuşkular oluşturmaktadır. Bakanlar Kurulu kararı ile verilen vatandaşlıkların bir an evvel bu süreçte sonlandırılması gerekmektedir” diye konuştu.

Murat Kanatlı: İnsanları vatandaşlıklarla 
kandırıyorlar 
KKTC vatandaşlıklarının hiçbir hükmü olmadığını ve insanların kandırıldığını vurgulayan YKP Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı ise, “Bu verilen vatandaşlıkların hiçbir hükmü yoktur. 1974’te neyse vatandaşlık yapısı resmi olarak uluslararası hukukta da budur. Bir anlaşma olduğunda, uzlaşılan sayıdaki insan kalacak. İnsanları vatandaşlıklar konusunda kandırıyorlar” dedi.

“Vatandaşlıklar siyasi rüşvet olarak kullanılıyor”

Vatandaşlıkların umut tacirliği olarak siyasi partilerin kullandığı bir araç olduğuna da değinen Kanatlı, “Bir siyasi rüşvet olarak bu vatandaşlıkları yapıyorlar. Ne zaman kısıtlaması olanlar ne de diğerleri bu hakkı elde etmiyorlar. Yine aynı şekilde Bakanlar Kurulu kararı ile alınanlar seçilerek vatandaş yapılıyorlar. Muhalifseniz, Aleviyseniz ve Kürtseniz vermiyorlar. Seçerek bilerek veriyorlar vatandaşlıkları” ifadelerini kullandı.

Cemal Özyiğit: Hükümet vatandaşlıkların dozunu kaçırdı

Dünyada kendi nüfusunun üstünde vatandaşlık veren başka bir ülke olmadığını vurgulayan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de KKTC’nin vatandaşlıklar konusunda ilk ve tek örnek olduğunu kaydetti.

“Uluslararası hukuka aykırı”

KKTC vatandaşlıkları konusunda bir başka önemli noktanın da Kıbrıs müzakereleri olduğuna değinen Özyiğit, “Bu konuda çok dikkatli olarak, uluslararası hukuka uygun davranmak lazım. Vatandaşlıklar konusuna ciddi bakılmalı. Ülkeye girişlerde muhaceret yasaları uygulanmıyor. Ülkeye kaçak duruma düşen, uzun yıllar burada kalan, çalışma izinli olup belli bir süreye tabi tutulmayan örnekler var. Bunların hepsi uluslararası hukuka aykırılık teşkil etmektedir. Burada doğup büyüyüp, ailesinin geleceğini burada kuran ve bu ülkeyi vatan bilenler elbette vatandaşlık hakkına sahiptir” diye konuştu.

“Hangi kriterlere göre veriyorlar?”

Vatandaşlıkların hangi kıstaslara göre verildiğinin topluma açıklanması gerektiğini savunan Özyiğit, “Bunu açıklamak bu kadar zor mu. Açıklanan isimlerin yanına hangi amaçla verildiği yazılabilir” ifadelerini kullandı.

“Seçim arifesinde dozunu kaçırdılar”

Seçim arifesinde hükümetin vatandaşlıkların dozunu kaçırdığından da bahseden Özyiğit, “Artık toplu vatandaşlıklar verilmeye başlandı bunlar kabul edilebilir uygulamalar değil. Biz hükümete geldiğimizde bunların hepsi incelemeye tabi tutulacak. Keyfi ve çıkar amaçlı yapılan vatandaşlıkların hepsi iptal edilecektir. Ama hakkı ile alanlara söylenecek hiçbir şey yok” dedi.

Yeni Bakış

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.