1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. VERDİĞİ YANIT BASINA SIZINCA!
VERDİĞİ YANIT BASINA SIZINCA!

VERDİĞİ YANIT BASINA SIZINCA!

İçeriğinin hassasiyetinden dolayı, bunun “çok gizli” olarak sınıflandırılması gerekirdi ancak... Tek seçenek...

A+A-

 

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis’in kendisine gönderdiği bir mektuba verdiği yazılı yanıtın basına sızmasından rahatsız olduğu haber verildi.

Kasulidis’in Perdikis’e verdiği yanıtın içeriğinin basında yer alması yüzünden, Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru’ya bir mektup gönderdiğini yazan Politis gazetesi, Kasulidis’in Perdikis’e yönelik yanıtının, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesindeki” (MEB) ileri sürülen Türk ihlalleri ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasında konu hakkında görüşülenlerle alakalı olduğunu kaydetti.

Gazete, Kasulidis’in Meclis Başkanına gönderdiği mektupla, Dışişleri Bakanlığı olarak Meclis üyelerinin ülkenin dış politikasına ilişkin konulardaki yazılı sorularına yanıt vermeye davet edildiği yöntemde zorlukların ortaya çıktığı bir konuyu, Omiru’nun dikkatine getirmek istediğini iletti.

Perdikis’in, ABD’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki ileri sürülen ihlallerine ilişkin taahhütleri konusundaki sorusuna yönelik olarak, 20 Haziran’da Meclis’e yazılı bir yanıt gönderdiğini ifade eden Kasulidis, verdiği yanıtın içeriğinin hassasiyetinden dolayı, bunun “çok gizli” olarak sınıflandırılması gerektiğini söyledi.

Verdiği yanıtın 5 Temmuz tarihli Politis gazetesinde yer almasını ise büyük şaşkınlıkla tespit ettiğini dile getiren Kasulidis, bu durumun kendisine Meclis’e yönelik gelecekteki bilgilendirmelerinde, “kısa ve öz” aynı zamanda “idareli” olmaktan başka seçenek bırakmadığını ifade etti.

Gazete, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in Perdikis’e yanıtında, ABD’nin, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) “ihlallerinden” rahatsızlık duyduğunu ve bu görüşü Türkiye’ye ilettiği iddiasında bulunduğunu anımsattı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.