1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. VOLKAN GAZETESİNE AMBARGO İDDİASI...
VOLKAN GAZETESİNE AMBARGO İDDİASI...

VOLKAN GAZETESİNE AMBARGO İDDİASI...

İŞTE O AÇIKLAMA...

A+A-

Gazetemiz Kıbrıs VOLKAN, geçtiğimiz gün Ercan Havaalanı’nda gümrüğe beyan edilmeden ve vergisi ödenmeden yurt dışına çıkarılmak istenirken ele geçirilen 3 kilo külçe altın olayı ile ilgili haberi, diğer gazeteler gibi mahkeme haberine dayanarak yayınladı.
Diğer gazetelerde olduğu gibi , yurtdışına çıkarılmak istenirken ele geçirilen 3 kilo altının Altınbaş Şirketine ait olduğu haberi de yer aldı.
Bu haberin duyulmasından rahatsız olan Vakkas Altınbaş, gazetemizin basıldığı Girne Grafik Tesisleri’nin ve Hitit- Bet’in sahibi olan Ünal Aydoğan’ı arayarak “Kıbrıs VOLKAN gazetesinin basılmaması” talimatını verdi. Bu talimat sonrasında da Girne Grafik tesisleri yöneticisi gazetemizi arayarak “Vakkas Altınbaş ile toplantı yapan yönetimi kurullarının VOLKAN’ı basmama kararı aldığını ve bundan sonra , VOLKAN’ı basmayacaklarını” bildirdi.

Bunun nedeni sorulduğunda ise, Girne Grafik tesisleri yöneticisi şunları söyledi;

“Bana talimat geldi, benim elimde bir şey yok. Patronumun Vakkas Altınbaş’a ait finans şirketleri ile kredi ilişkisi var, bazı sektörlerde de işbirliği yapıyorlar, Vakkas Altınbaş’ın talimatını yerine getirmek zorundadırlar.”
Bu nedenle 2001 yılından beri yayınlarına aralıksız olarak devam eden VOLKAN,(Pazar günü) yayınlanamayacaktır. Pazartesi günü ise yayınlarımıza devam edeceğiz.

Bu olay bir kez daha göstermiştir ki, ülkeye egemen olan bazı patronlar ile şirketler Kıbrıs Türk basınını diledikleri gibi yönlendirmeye ve baskı altına almaya çalışmaktadırlar. Bu basın özgürlüğü ile halkın haber alma hakkına indirilen en büyük darbedir.

Dikta rejimi ile yönetilen ülkelerdeki basına yönelik baskıların, ülkemizde de yaşanmasını kabul etmek mümkün değildir. Siyasi görüşü her ne olursa olsun “basın özgürlüğü ile halkın haber alma hakkını” savunanların buna seyirci ve sesiz kalmaması gerekir.

Gazetemiz her ne pahasına olursa olsun yoluna devam edecektir.

Saygılarımla
Hüseyin M. Yusuf
Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.