1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “YAPANIN YANINA KAR KALMAYACAK BİR DÜZEN ŞART”
“YAPANIN YANINA KAR KALMAYACAK BİR DÜZEN ŞART”

“YAPANIN YANINA KAR KALMAYACAK BİR DÜZEN ŞART”

“YAPANIN YANINA KAR KALMAYACAK BİR DÜZEN ŞART”

A+A-

ÖZYİĞİT: “YAPANIN YANINA KAR KALMAYACAK BİR DÜZEN ŞART”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülkede yapanın yanına kar kalmayacağı, hesap sormanın içselleştirilerek, kanıksandığı bir düzen kurulmasının şart olduğunu vurguladı.

Kurumların peş keş çekildiği, KTHY’nin batırıldığı, çalışanların sokağa atıldığı, usulsüz ve keyfi uygulamaların yapıldığı, rüşvetin yaygınlaştığını iddia eden ve bu düzenin artık değişmesi gerektiğini kaydeden Özyiğit, “Herkesin hesap sorması gerektiği, günü geldiğinde de kendisinden hesap sorulacağını bilerek, ona göre hareket edeceği bir sistemin kurulması şarttır” dedi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Dr. Suphi Hüdaoğlu, Lefkoşa İlçe Başkanı Özmen Birinci ve İlçe Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan TDP heyeti, önceki akşam Yılmazköy’ü ziyaret etti.

Heyet ziyarette vatandaşların görüşlerinin dinledi ve TDP’nin görüş ve düşünceleri hakkında açıklamalarda bulundu.

ÖZYİĞİT

TDP Genel Başkanı Özyiğit, 1974 sonrası Kuzey Kıbrıs’ta UBP-Denktaş ikilisi tarafından kurulan, CTP-BG’nin de hükümette olduğu dönemlerde kökleşmesine yardımcı olduğu sistemin çöktüğünü belirtti.

Değişimin, UBP, CTP -BGve DP-UG ile mümkün olmadığının artık gün gibi ortada olduğunu ileri süren Özyiğit, değişimin ve dönüşümün adresinin TDP olduğunu vurguladı.

Hükümet uygulamalarına bakıldığında, CTP-BG, UBP ve DP-UG’nin farkı olmadığını ileri süren Özyiğit,  Dayatma Paket, Göç yasası, KTHY mağdurları, İlahiyat Koleji konularını örnek gösterdi.

Mevcut hükümet yerine başka hükümetin kurulacağı yönünde iddialar, milletvekillerinin istifasıyla ilgili TDP’nin görüşünün sorulması üzerine de Özyiğit,  şu an için hükümet konusunun gündemlerinde olmadığını, bu konuların konuşulacağı karar alınacağı yerin parti yetkili organları olduğunu belirtti.

Özyiğit, “Ancak şu çok iyi bilinsin ki, TDP olarak, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemeye yönelik senaryolar ile planların parçası asla olmayacağız” dedi.

Kıbrıs Konusu’ndaki gelişmeleri de değerlendiren Özyiğit, ilk adım olarak gerginliği giderecek adımların atılması gerektiğini kaydetti. Tarafların eş zamanlı adım atarak müzakere masasının yeniden kurulması gerektiğini belirten Özyiğit, “Türkiye savaş gemilerini geri çekmeli, Navtex’i uzatmamalıdır. Rum Yönetimi de adadaki doğal kaynakların Kıbrıslı Türklerle nasıl paylaşacağını net bir şekilde ortaya koymalı ve Anastasidis yeniden masaya dönmelidir” diye konuştu.

“AKINCI’YA DESTEK”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız aday Mustafa Akıncı’ya destek vereceklerini de söyleyen Özyiğit, Akıncı’nın 4 maddelik çözüm odaklı siyaset, Türkiye ile sağlıklı ve kişilikli ilişki, tarafsız bir Cumhurbaşkanlığı makamı ve toplumsal sorunlarda rehberlik edecek ve yol gösterecek bir Cumhurbaşkanlığı vizyonunu benimsediklerini kaydetti.

HÜDAOĞLU

TDP Genel Sekreteri Suphi Hüdaoğlu ise Kıbrıs’ın Kuzey’inde bolluk içinde kıtlık yaşandığını, üreticinin ürettiğini satacak Pazar bulamadığını söyledi. Hüdaoğlu, okullarda çocuklara kola yerine, süt ve portakal suyu verilebileceğini, ancak bunun bile düşünülmediğini kaydetti.

CTP-BG ile DP-UG Hükümeti’nin icraatlarının sosyal devlet anlayışı ile adaletten uzak olduğunu savunan Hüdaoğlu, Göç-Yasası, KTHY Mağdurları ve asgari ücrete yapılan artışı örnek gösterdi ve “Yandaşlarına rant sağlayan, kaynak bulabilen hükümet, sıra çalışana, üreticiye, asgari ücretliye gelince ketum davranıyorsa, adaletten bahsedilemez” dedi.

Ülkedeki kurumların ve varlıkların peş keş çekildiğini, diğer yandan ise Göç Yasası ile gençlerin göçe zorlandığını savunan Hüdaoğlu, “Hükümet, toplumu için icraat yapmalı, birkaç kişinin ve belirli zümrenin çıkarı için değil” ifadelerini kullandı.

BİRİNCİ

TDP Lefkoşa İlçe Başkanı, LTB Belediye Meclis Üyesi Özmen Birinci de sorular üzerine LTB’nin çalışmaları ve icraatları hakkında detaylı açıklamalarda bulundu ve LTB’de kısa sürede ciddi işlerin yapıldığını kaydetti.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.