1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YARDIM BEKLİYORLAR!
YARDIM BEKLİYORLAR!

YARDIM BEKLİYORLAR!

Maraş’lı seracılar yardım bekliyor!

A+A-

Gazimağusa Maraş bölgesinde hafta sonu şiddetli yağış ile gelen hortum seraları dağıttı. Bazı evler ve mandıralar da hasar gördü. Üreticiler, mağduriyetlerinin en kısa zamanda giderilmesini istiyor.

Duygu Alan

Mağusa Maraş bölgesinde Harika Mahallesi’nde Veysel Karalar, Harun Ersöz, Mehmet Dağtepe, Ali Küçük’e ait seralar Cumartesi günü bölgede etkili olan şiddetli yağış ve hortum nedeni ile ciddi hasar gördü.

Hortum ayrıca Ali Küçük’e ait evin ikinci katında inşaat halinde olan prefabrik yapıyı da devirdi.

Harika Mahallesi’nde yalnız başına yaşayan 70 yaşındaki Şerife Sülünlü’ye ait evin bahçe duvarı ve mandırası da hortumdan hasar gördü.

Yaşlı kadının mandırasının çatısı çöktü, avlu duvarı kısmen yıkıldı, bahçesindeki bazı ağaçlar kökünden söküldü.

Maraşlı seracılar yaşanan afet nedeniyle zararlarının bir an önce karşılanmasını bekliyor.

sera1-765x510.jpg

Binlerce TL zarar

Havadis, dün bölgeyi ziyaret etti, hortum nedeni ile seraları dağılan üreticilerle ve Şerife Sülünlü ile görüştü.

Seracılar, ciddi mağduriyet yaşadıklarını söyleyerek en kısa zamanda zararlarının tazmin edilmesi talebi ile yetkililere Havadis aracılığı ile çağrıda bulundu.

Seracılar, kendi hesaplarına göre hortum nedeni ile oluşan toplam hasarın yaklaşık 290 bin TL olduğunu ifade etti.

Harika Mahallesi’nde yalnız başına yaşayan 70 yaşındaki Şerife Sülünlü ise hortum nedeni ile mandırasında ve evinin avlusunda oluşan hasarı karşılayacak ne parası olduğunu ne de enkazı kaldıracak gücü olduğunu söyledi.

Şerife nene yetkililerden yardım istedi.

Hasar tespit çalışması yapıldı

Tarım Dairesi yetkilileri dün Harika Mahallesi’ndeki seracıları ziyaret ederek, hortum nedeni ile seralarda meydana gelen zararı yerinde inceledi.

Tarım Dairesi yetkilileri, tüm seraları gezdi, hasar tespiti yaptı.

sera2-765x510.jpg

Seracılar Ne Dedi?

Karalar: Canımdan oluyordum

Geçimini seracılık yaparak sağlayan Elif-Veysel Karalar çifti, hafta sonu etkili olan hortumun bölgedeki birçok serayı vurduğunu söyledi, hortum çıktığı sırada seranın içerisinde olduğunu kaydeden Elif Karalar, yaşadığı korku dolu anları Havadis okurları ile paylaştı.

Elif Karalar, yaşadığı korku dolu anları şöyle anlattı: “Öğleden sonraydı. Bebeğimi uyuttuktan sonra seraya girdim bir anda şiddetli bir rüzgar sesi geldi ve daha ne olduğunu anlamadan seranın demirleri köklerinden çıkmaya başladı, ben savruldum. Hortum çıktı, serayı yıktı, bir demir üzerime düştü. 20 gün önce sezaryen olduğum için kendimi koruyacak güce de sahip değildim. Belimden ve kolumdan yaralandım. Ölmeden o seradan çıkmam büyük şans.”

Veysel Karalar, seralarında hortum nedeni ile oluşan hasarın yaklaşık 200 bin TL olduğunu söyledi.

Veysel Karalar, geçimlerini seracılık yaparak sağladıklarını söyleyerek, “Elimizde avucumuzda ne varsa seralar için harcadık. 3 çocuğum var, biri henüz 20 günlük, hortum emeğimi, tüm birikmiş paramı ve umudumu yıktı geçti” diye konuştu.

Ersöz: Zarar büyük

Maraş bölgesinde, Harika Mahallesi’nde üretim yapan Harun Ersöz’e ait sera da hortumdan nasibini aldı. Ersöz’e ait seranın çatısındaki naylonlar yırtıldı.

Harun Ersöz, hortum nedeni ile serasında oluşan hasarın yaklaşık 15 bin TL olduğunu söyledi. Sera naylonunun yırtılması ile ürünlerin de zarar gördüğünü kaydeden Ersöz, tüm birikmiş parasını bu serayı kurmak için harcadığını, sadece 8 bin TL naylonuna para ödediği serasını eski haline getirmek için şuanda yeterli parasının bulunmadığını ifade etti.

Hortumun bir doğal afet olduğuna dikkat çeken Harun Ersöz, zararının tazmin edilmesini istedi.

Küçük: Hortum yıktı geçti

Harika Mahallesi’nde ikamet eden Ali Küçük, hortum nedeni ile evinin ikinci katındaki prefabrik yapının ve su deposunun yıkıldığını, serasının da kısmen yıkılarak hasar gördüğünü ifade etti.

Ali Küçük, hortum nedeni ile serada meydana gelen hasarın yaklaşık 60 bin TL olduğunu ifade ederek zararının tazmin edilmesini istedi.

Dağtepe: Mağdur olduk

Maraş bölgesinde, Harika Mahallesi’nde üretim yapan Mehmet Dağtepe, hortumun bölgedeki tüm seralara zarar verdiğini söyleyerek hortumdan domates ekili kendi serasının da nasibini aldığını kaydetti.

Serasında oluşan hasarın yaklaşık 15 bin TL olduğunu kaydeden Mehmet Dağtepe, “Seracılık büyük bir emek ve ciddi bir maliyet gerektiriyor. Diğer tüm seracılar gibi ben de seramı kurabilmek için ciddi emek verdim ve büyük paralar döktüm, hortum birkaç dakikada her şeyi yerle bir etti. Mağduriyetimiz büyük. Dilerim, üretici bir an önce tazmin edilir” diye konuştu.

Sülünlü: Benim ne param ne gücüm var

Harika Mahallesi’nde yalnız başına ikamet eden 79 yaşındaki Şerife Sülünlü’ye ait evin avlu duvarı, avludaki mandıranın çatısı hortum nedeni ile yıkıldı.

Hortum, Şerife nenenin avlusunun içerisindeki bazı ağaçları kökünden söküp devirirken bazı ağaçları gövdesinden kırdı.

Eşi öldükten sonra seracılık yapamadığını söyleyen Şerife Sülünlü, seracılıkta kullanılan ve oldukça pahalı olan tüm tarım aletlerinin çatısı yıkılan mandıra içerisinde olduğunu ve mandıranın çatısının bir an önce tadil edilmemesi halinde içerisindeki eşyaları bir şekilde kaybedebileceğini kaydetti.

Bahçe duvarının ve mandıranın çatısının onarılmasını istediğini söyleyen Şerife nene, “Benim ne param ne de bu işleri yapabilecek sağlığım, gücüm var. Yetkililerden yardım istiyorum. Bana yardım etsinler” diye konuştu.

Havadis

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.