1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YASA ÖNERİSİ OLUMLU!
YASA ÖNERİSİ OLUMLU!

YASA ÖNERİSİ OLUMLU!

İrvan, yasa değişiklik önerisinde doğrudan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) atıf yapıldığını ifade ederek;

A+A-

İRVAN: “YASA DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİNİN CUMHURİYET MECLİSİ’NDE KABUL EDİLMESİNİ UMUYORUZ”

İRVAN: “YASAYA DÖRT MADDE EKLENDİ”

Medya Etik Kurulu Başkanı Profesör Doktor Süleyman İrvan, “Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası’nda değişiklik yapan yasa önerisi olumlu” dedi.

Medya Etik Kurulu adına açıklama yapan Kurul Başkanı İrvan, 10 Mart tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasası”na ilişkin kaygıları değişik platformlarda dile getirdiklerini ve yasa önerisini hazırlayan Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı Tufan Erhürman’la iki kez toplantı yaparak kaygıları ilettiklerini ifade etti.

“Erhürman, basın özgürlüğüne ilişkin kaygılarımızı gidermeye yönelik bir öneri hazırlamış ve bu öneriyi bizimle ve diğer meslek örgütleriyle paylaşmıştır. Yasa değişlik önerisinin genel gerekçesinde de ifade edildiği gibi, hazırlanacak yasalarda özgürlükler dengeli biçimde korunmalı ve özellikle basın özgürlüğünü zedeleyecek adımlardan kaçınılmalıdır” diyen İrvan, öneri ile gazetecilerin kaygılarını gidermeye yönelik dört maddenin yasaya ekleneceğini ifade etti.

“AİHM KARARLARI IŞIK TUTACAK”

İrvan, yasa değişiklik önerisinde doğrudan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) atıf yapıldığını ifade ederek, bunun basın özgürlüğü açısından çok önemli olduğunu, basın özgürlüğünü koruyucu nitelikteki kararlarının mahkemelere ışık tutacağını belirtti.

“AİHM kararları çerçevesinde suç sayılmayan ve basın özgürlüğü kapsamında görülen gazetecilik faaliyetleri artık KKTC’de de aynı şekilde değerlendirilecektir” diyen İrvan, AİHM ölçütlerinin ulusal mahkemelerde de geçerli olduğunun vurgulanmasının önemli olduğunu ifade etti.

Yasa değişiklik önerisinde resmi yazışmalar konusuna da açıklık getirildiğini belirten İrvan, öneride, resmi yazışmaların elde edilmesinin ve yayımlanmasının yasa kapsamında suç teşkil etmeyeceğinin vurgulandığını ifade etti.

Yasa’da basın özgürlüğü açısından dile getirdikleri kaygıları giderme uğraşı veren Erhürman’a teşekkür eden İrvan, değişiklik önerisinin Cumhuriyet Meclisi’nde kabul edilmesini umduklarını söyledi.         

Tak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.