1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “YASAL OLMASINA RAĞMEN İSTİHDAM YAPILMADI"
“YASAL OLMASINA RAĞMEN İSTİHDAM YAPILMADI"

“YASAL OLMASINA RAĞMEN İSTİHDAM YAPILMADI"

“Yasal olmasına rağmen istihdam yapılmadı"

A+A-

 

Thalassemia Derneği As Başkanı Ahmet Varoğlu, ülkede var olan 150 talasemi hastasının kan bulmakta sıkıntı çektiğini belirterek, kan bağışlarının artması gerektiğini, kan verme konusunda duyarlı olunması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Postası - Deniz Abidin

Thalassemia Derneği As Başkanı Ahmet Varoğlu, 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü nedeniyle Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulundu. Varoğlu, 1978 yılında kurulan Thalassemia Derneği’nin talasemi hastalarının yaşamlarını sürdürebilmeleri, hastalığın tespiti ve tedavisi ile ilgili çalışmalar yapıldığını belirtti. Talasemi hastalığının genetik bir hastalık olduğunu söyleyen Varoğlu, iki taşıyıcı kişinin bebeklerinin yüzde 25 bu hastalığı taşıdığını kaydetti. Talasemi taşıyıcısı testinin 1980 yılından beri evlenecek olan çiftlerde yapma zorunluluğu olduğunu ifade eden Varoğlu, bunun günümüzde nikah öncesi bir formalite olarak algılandığını , ancak hastalığı önlemek adına önemli olduğunu kaydetti.

Varoğlu: “2000 yılından sonra görülmedi”

Varoğlu, 1980 yılından sonra talasemi hastalığında azalma görüldüğüne dikkat çekerek, 2000 yılından sonra ise ülkede bu hastalığın görülmediğni belirtti. Varoğlu, bugün ülkede 150 kişinin talasemi hastası olduğunu ve tedavilerini sürdürdüklerini anlattı. Varoğlu, dünyada talasemi hastaları için uygulanan tedavi protokolünün uygulanabilmesi için yeterli miktarda kana ihtiyaç olduğunu belirtti. Ülkedeki 150 talasemi hastasının yüzde 80’inin 35 yaş ve üzeri olduğuna vurgu yapan Varoğlu, bu kişilerin üç haftada bir iki ünite kana ihtiyacı olduğunu kaydetti.

“Kan vermede duyarlı olmalıyız”

Varoğlu, şunları söyledi: “Ülkemizde kan sıkıntısı var. Üç haftada iki ünite kan isteyen hastalar, ancak bir ünite alabiliyor ve bu miktar yeterli olmadığından her on günde bir hastaneye başvurmaları gerekiyor. Kan bağışlarının kesinlikle artması lazım. Kan verme konusunda duyarlı olmamız gerekiyor. Kan bankasındaki kan miktarı yeterli değil, çünkü sadece talasemi hastası kan istemiyor. Kan isteyen başka birçok hasta var”

“Zaman zaman ilaç sıkıntısı yaşıyoruz”

Thalassemia Derneği As Başkanı Varoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı ilaç ihalelerindeki gecikmeden dolayı talasemi hastaları için kullanılan ilaçlarda zaman zaman sıkıntı yaşandığını belirtti. Bazı eksiklikler yaşandığına dikkat çeken Varoğlu, bazen de tercih edilmeyen marka ilacın geldiğini söyledi. Korkutucu bir tablo olmadığını dile getiren Varoğlu, ancak arada böyle sıkıntılar yaşandığını söyledi.

“Yasal olmasına rağmen istihdam yapılmadı"

Varoğlu, Özürlü İstihdam Yasası’nın en az beş yıldır çalışmadığını, tek bir özürlü talasemi hastasının istihdam edilmediğini kaydetti. Varoğlu, birçok yere istihdam yapıldığını, ancak yasal olmasına rağmen özürlü talasemi hastasının hatırlanmadığını belirtti.

Varoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın Thalassemia Derneği merkezini tadilattan geçirdiğini de anlatarak, Sağlık Bakanlığı’na teşekkürlerini iletti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.