1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. YDÜ HASTANESİ MEME SAĞLIĞI MERKEZİ TANITILDI
YDÜ HASTANESİ MEME SAĞLIĞI MERKEZİ TANITILDI

YDÜ HASTANESİ MEME SAĞLIĞI MERKEZİ TANITILDI

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi, bugün düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

A+A-

MEME KANSERİNİN EN ÇOK GÖRÜLEN ANCAK EN ÇOK TEDAVİ EDİLEBİLEN KANSER TÜRÜ OLDUĞUNU SÖYLEYEN UZMANLAR, 40 YAŞ ÜSTÜNDEKİ KADINLARIN HER YIL MAMOGRAFİ YAPTIRMASINI ÖNERDİ

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi, bugün düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Merkezin amacının; “Kıbrıs ve yakın çevresinde yaşayan kadınların meme sağlığı konusunda bilgilenmelerini ve farkındalıklarını sağlamak, ülkede yaşayan kadınların meme sorunlarında, alanında uzmanlaşmış multidispliner (çok dallı bilimsel) bakım olanağına kendi ülkelerinde ulaşabilmelerini mümkün kılmak” olduğu kaydedildi.

Merkezin faaliyet alanında, meme kanseri tarama programı organizasyon ve izlenmesi, benign (kanser olmayan) meme hastalıkları, meme kitleleri, fonksiyonel bozukluklar gibi durumlar ve meme kanseri tanı ve tedavisi bulunuyor.

Merkezin çekirdek multidisipliner ekibi cerrahi, radyoloji, patoloji, radyasyon onkolojisi ve medikal onkoloji uzmanlarından oluşuyor.

YDÜ Hastanesi’nde düzenlenen basın toplantısında, merkezin çekirdek ekibi olan YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Meme Sağlığı Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Hasan Besim, Radyoloji Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Nail Bulakbaşı, Patoloji Ana Bilim Dalı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gamze Mocan Kuzey, Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Meltem Nalça Andrew, Medikal Onkoloji Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Ahmet Uğur Yılmaz birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından, basın mensuplarıyla merkez gezildi, bilgi verildi.

ERKMEN: “AMACIMIZ HER KADININ BAKIMA ULAŞABİLMESİ”

YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen, konuşmasına Soma’daki maden faciasında hayatını kaybedenlere Tanrı’dan rahmet, yaslı ailelerine ve tüm halka başsağlığı dileyerek başladı.

Erkmen, kanser türleri içinde kadınlarda en çok görülenin meme kanseri olduğunu söyledi. Meme sağlığını korumak ve meme kanserini yenmek için tanı, tedavi, tedavi sonrası destek aşamalarında multidisipliner yaklaşımın büyük önem taşıdığını belirten Erkmen, amaçlarının her kadının meme kanseri konusunda uzmanlaşmış, donanımlı, multidisipliner ve kalite kontrolüne sahip bir bakıma ulaşabilmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

BESİM: “MEME HASTALIKLARIYLA BOĞUŞAN HER KADINA KALİTELİ BAKIM”

Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Meme Sağlığı Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Hasan Besim, merkezin esas amacının multidisipliner bir ekibin görev alması olduğunu söyledi. Hasta spektrumunu meme ile ilgili şikayeti olan, kanser olmayan hastalar ve kanser riski yüksek hastalar olarak açıklayan Besim, meme hastalıkları ile boğuşan her kadına, kalite kontrolüne sahip bakım ulaştırmak istediklerini belirtti.

BULAKBAŞI: “TEMEL GÖREVİMİZ TANI VE TARAMA”

Radyoloji Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Nail Bulakbaşı, merkezdeki temel görevlerinin tanı ve tarama olduğunu belirtti. Bulakbaşı, üç cihaz kullandıklarını söyledi. Bulakbaşı, yapılan işlemlerle ilgili bilgi verdi.

KUZEY: “40 YAŞTAN SONRA HER YIL BİR KEZ MAMOGRAFİ”

Patoloji Ana Bilim Dalı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gamze Mocan Kuzey, konuşmasına patolojinin ne olduğunu anlatarak başladı. Kuzey, hastalıkların kesin tanısının patolojik inceleme ile belirlendiğini belirtti. Kuzey, meme kanserinin kadınlarda sık görülen bir hastalık olduğunu ifade etti.

Erken tanı ve tedavi uygulandığında, meme kanseri hastalarının yaşam şansının yüzde 96’ının üzerinde olduğunu söyleyen Kuzey, 40 yaştan itibaren her kadına yılda bir kez mamografi yaptırmalarını tavsiye etti.

ANDREW: “RADYOTERAPİNİN ÖNEMİ ARTTI”

Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Meltem Nalça Andrew de, meme kanserinde multidisipliner çalışmanın önemli olduğuna değindi. Radyoterapi onkolojisinde verilen hizmetleri anlatan Andrew, radyoterapinin öneminin arttığını kaydetti.

YILMAZ: “MEME KANSERİ EN ÇOK TEDAVİ EDİLEBİLEN KANSER TÜRÜ”

Medikal Onkoloji Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Ahmet Uğur Yılmaz ise, medikal onkolojinin kanser tedavisi ile ilgilenen bir bölüm olduğunu söyledi.

En çok tedavi edilebilen ve tedavinin etkin olduğu kanser türünün meme kanseri olduğunu belirten Yılmaz, meme kanseri tedavisinde en verimli şekilde tüm alanların kullanılması gerektiğini ifade etti.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.