1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YENİ ÇÖZÜM MODELİ GELİYOR
YENİ ÇÖZÜM MODELİ GELİYOR

YENİ ÇÖZÜM MODELİ GELİYOR

KKTC Parlamentosuna 5 milletvekili gönderecekler...

A+A-

Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler, KKTC Parlamentosuna 5 milletvekili göndermeye hazırlanıyor.

Mihrişah Safa

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi bünyesinde kurulan “Yurt Dışı Kıbrıslı Türklerin Hakları Komitesi” yaptığı toplantıda, seçme seçilme hakları için çözüm modeli konusu ele aldı. Konsey bünyesinde düzenlenen toplantıda, Hukukçu Osman Kasapoğlu, İngiltere, Türkiye ve Avustralya’daki Kıbrıs Türk Dernekleri tarafından desteklenen konu hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Bu konuyla ilgili olarak İngiltere, Türkiye ve Avustralya’daki Kıbrıs Türk Derneklerinin ortak kararının, Eylül ayında KKTC Parlamentosuna sunulacağı açıklandı. Toplantıda, İngiltere ve bölge ülkelerden 2, Türkiye ve bölge ülkelerden 2, Avustralya ve bölge ülkelerden de 1 milletvekilinin seçilerek KKTC Parlamentosuna gönderilmesi fikri ortaya atıldı.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Konsey Başkanı Çetin Ramadan ve Komite Başkanı, Leyla Kemal, konferanslara başlamadan önce yaptıkları giriş konuşmalarında; 41 yıldır bir devlet çatısı altında yaşayan 300 bin Kıbrıs Türkü, Kıbrıs dışında yaşayan yaklaşık 600 bin civarındaki Kıbrıs vatandaşını söz konusu çözüm önerisini de dikkate alarak kucaklamak ve bu devletin eşit haklara sahip vatandaşları olarak onların da temsilcileri vasıtasıyla ülke parlamentosunda temsiliyetlerini esas alan yeni yasal düzenlemeleri yapmak zorunda olduklarını vurguladılar. Yurt Dışı Kıbrıslı Türklerin Hakları Komitesi İngiltere sorumluları , Başkan Leyla Kemal, Neyire Açıkalın, Ersu Ekrem, Olgun Sadık, Ertuğrul Mehmet, Suzin Ertin’den oluşuyor. Avustralya Komitesi Nedim Hüseyin, KKTC komitesi Ali Ratip Doğruer ve Osman Kasapoğlu, Türkiye komitesi ise Nesim Tüzmen’den oluşuyor.

KASAPOĞLU: “ÇÖZÜM ÖNERİSİ OLUŞTURMA ÇALIŞMALARI 9 YILDIR DEVAM EDİYOR”

Hukukçu Osman Kasapoğlu anayasal bir hak olan seçme ve seçilme talebinin Kıbrıs’taki yasama organı tarafından yurt dışında yaşayan vatandaşlara iadesi için, bir çözüm önerisi oluşturma çalışmalarının 9 yıldır devam ettiğini belirtti. Kasapoğlu bu yıl çok daha genel bir birliktelik sağlanarak, yurt dışında en fazla Kıbrıslı Türkün yaşadığı İngiltere, Türkiye ve Avustralya’daki Türk Derneklerinin de bir çatı altında (İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Öncülüğünde) birleşerek daha yüksek bir ses çıkarma yönünde karar aldıklarını açıkladı.

Bu karar doğrultusunda 18-28 Temmuz 2015 tarihlerinde Sidney ve Melbourne da, 5-15 Ağustos 2015 tarihlerinde de Türkiye’de; Ankara, İstanbul, Bursa, Mersin ve İzmir’de bilgilendirme konferanslarını tamamlayarak, 25-30 Eylül 2015 tarihlerinde de Kıbrıs’taki büyük buluşmayı gerçekleştirerek, yurt dışındaki Genel Talebi bir talep bildirisi şeklinde KKTC Parlamentosuna ve yasama ile Yürütme organlarının temsilcisi olan Cumhurbaşkanı ve Hükümet Başkanına sunacaklarını açıkladı.

Osman Kasapoğlu konuşmasında; “Çözüm önerisi ile, seçme ve seçilme hakkını kullanabilmek için yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin hangi formatta oy kullanıp, aday olabileceği ile ilgili bir dizi çalışma yaparak, tanınmamış bir devlet olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşları için uygulanabilir en gerçekçi modeli oluşturduklarını ifade etti.

ÇÖZÜM ÖNERİSİNİN MODEL ALINDIĞI ÜLKELER İTALYA VE ESTONYA

Kıbrıs’ta 5 seçim çevresinden 50 milletvekili seçildiğini ve bunların kendi bölgelerinin milletvekilleri olarak parlamentoda seçim bölgelerini temsil ettiklerini ifade eden konuşmacı Kasapoğlu, değişen ve gelişen dünyada 115 ülkenin yurt dışındaki vatandaşlarına seçme seçilme hakkı kullandırarak esas anavatanlarının parlamentosunda temsiliyetlerini mümkün kılmakta olduklarını ve anayasaya göre hem bir hak hem de bir ödev olan “seçme ve seçilme haklarını” kullanabilmeleri için yasal düzenlemelerini tamamlayarak uygulamaya başladıklarını anlattı.

Komitenin hazırladığı çözüm önerisine göre; İngiltere, Türkiye, Avustralya ve civar bölgelerde oturan KKTC vatandaşları, yine bu bölgelerde yaşayan ve ister Kıbrıs’taki siyasal partilerden ve isterlerse bağımsız olarak aday olacak olanlar arasından 2 + 2+1 (5) milletvekilini seçerek KKTC Cumhuriyet Meclisine gönderecek.

Bu seçimlerin yapılmasında en büyük sorunun söz konusu ülkelerde sandık kurmak olduğunu anlatan Kasapoğlu, KKTC’nin tanınmamışlığı sebebi ile Türkiye dışındaki ülkelerde sandık kurulmasının mümkün olamayacağının bilindiğini ve buna bir alternatif çözüm bulduklarını ifade etti.

2005 Yılında Estonya’nın internetle seçim oylamasını gerçekleştiren ilk ülke olduğunu kaydeden Kasapoğlu, Estonya’nın bu oylama yönteminin yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkler için en uygun oy kullanma yöntemi olduğunu ifade etti. Kasapoğlu, Kıbrıs’taki otoritenin gerçek anlamda bu çözüm önerisi değerlendirmesini ve son şekli de verildikten sonra yurt dışında yaşayan yüzbinlerce Kıbrıs Türkü tüm ülke sorunlarının çözümünde aynı frekanstan ses vermeye başlanılması gerektiğini söyledi.

Kasapoğlu ayrıca, Yurt dışında yaşayan vatandaşların temsilcileri aracılığı ile Anavatanları Kıbrıs’ta temsil edilmelerinin, KKTC Anayasasında hem bir hak, hem de bir vatandaşlık ödevi olduğunu, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kararları ve Avrupa Adalet Divanı Kararları ( ABAD ) ile de tüm dünya ve AB. Ülkelerince teyit edilen vatandaşlık haklarının en önemli ilkelerinden olduğunu söyledi.

StarKıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.