1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YENİ CUMHURBAŞKANI, MUSTAFA AKINCI
YENİ CUMHURBAŞKANI, MUSTAFA AKINCI

YENİ CUMHURBAŞKANI, MUSTAFA AKINCI

KKTC’nin 5 yıl boyunca görev yapacak yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu.

A+A-

BUGÜNKÜ SEÇİMİN GALİBİ AKINCI; DENKTAŞ, TALAT VE EROĞLU’NDAN SONRA KKTC’NİN CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVİNE SEÇİLEN 4. İSİM OLDU

YENİ CUMHURBAŞKANI, SONUÇLARIN RESMİ GAZETE’DE YAYINLANMASININ ERTESİ GÜNÜ MECLİS’TE ANT İÇEREK GÖREVE BAŞLAYACAK

KKTC’nin 5 yıl boyunca görev yapacak yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Şafak Öneri, seçimi bağımsız aday Mustafa Akıncı’nın kazandığını açıkladı ve Akıncı’yı tebrik etti.

Akıncı, seçim sonuçlarının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ertesi gününde Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek göreve başlayacak.

YSK’nın bu akşam kesin olmayan sonuçları ilanının ardından sonuçlara 3 gün süreyle itiraz süresi başlayacak.

Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın 147. Maddesi, “Seçimi kazanan Cumhurbaşkanı, seçildiğinin Resmi Gazete'de yayınlanmasını izleyen gün, Meclis’te ant içerek göreve başlar, Meclis tatilde ise o gün kendiliğinden olağanüstü olarak toplanır” hükmünü içeriyor.

Mustafa Akıncı, KKTC’nin Rauf Denktaş, Mehmet Ali Talat ve Derviş Eroğlu’nun ardından 4. Cumhurbaşkanı sıfatını kazandı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Şafak Öneri, seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, bu akşam saat 21.30 sıralarında kesin olmayan resmi sonuçları ilan etmeyi planladıklarını, sonraki süreçte Mustafa Akıncı’ya tutanağının verileceğini söyledi.

Öneri, daha sonra 3 günlük itiraz süresinin başlayacağını, bilahare de sonuçların Resmi Gazete’de yayımlanacağını ifade ederek, ertesi gün de Akıncı’nın Cumhuriyet Meclisi’nde yemin ederek görevine resmen başlayacağını anlattı.

AKINCI’NIN ÖZGEÇMİŞİ

Mustafa Akıncı, 28 Aralık 1947 yılında Limasol’da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Lefkoşa’ya yerleşti. 1975 Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclis’ine seçildi. 1976’da henüz 28 yaşındayken Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi 1976-1990 yılları arasında 14 yıl boyunca kesintisiz sürdürdü.

1978’de LTB Başkanlığı sırasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Planı konularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin işbirliği içinde hayata geçmesini sağladı. Bu çerçevede Lefkoşa İmar Planı 1989 yılında ‘Dünya Habitat Ödülü’ne, 2007 yılında ise Ağa Han (Aga Khan) Mimarlık ödülüne layık görüldü.

2003 yılında da Lefkoşa Rum Belediyesi eski Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan ötürü ‘Europa Nostra Onur Ödülü’ne (Medal of Honour) layık görüldü.

1983’te Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin kuruluşunda etkin rol üstlenerek birliğin ilk başkanlığını yaptı. 1987’den 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevinde bulundu.

1993-2009 yılları arasında KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekilliği görevini sürdürdü. 1999-2001 döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini üstlendi.

2003’te, Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi’nin (BDH) kurucularından olup, liderliğini üstlendi. Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) oluşumuyla birlikte başkanlık görevini devretti.

Oxford, Harvard ve Yale Üniversiteleri gibi dünyaca tanınmış akademik platformlar ile Chatham House gibi uluslararası forumlarda Kıbrıs konusuna ilişkin konferanslar verip panellere konuşmacı olarak katıldı.
2010’da ‘Belediye Başkanlığı’nda 14 Yıl’ isimli kitabı yayınlandı.
68 yaşında olan Mustafa Akıncı, iyi derecede İngilizce biliyor, evli ve üç çocuk ve iki torun sahibi…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum