1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YENİ DÖNEM BAŞLADI
YENİ DÖNEM BAŞLADI

YENİ DÖNEM BAŞLADI

LTB Başkanı Fellahoğlu, çok zorunlu durumlar dışında makam aracı kullanmayacağını ve her türlü tasarruf tedbirini uygulayacaklarını söyledi.

A+A-

Başkent Lefkoşa’nın, tarihinin en zor dönemini geçiren belediyesinin başına milletvekilliğini bırakarak geçen Kadri Fellahoğlu, üstlendiği zor görevde herkesle birlikte çalışarak başarılı olacağını ve Lefkoşa’yı birlikte kurtaracaklarını söyledi. 

Fellahoğlu, belediyenin çek yasağında olduğunu belirterek, belediyede tuvalet kağıdı, sıvı sabun, el peçetesi, temizlik malzemesi olmadığını, gazete alınamadığını ifade etti.

Fellahoğlu, borç yapılanması için gereken kredinin en uygununun Ziraat Bankası olacağını düşündüğünü ancak yine de diğer bankalara da bakılacağını; belediyenin şu andaki gelirlerinin maaşları dahi karşılayamadığını; personelin 5-6 milyon TL tutarında 2 maaş alacağı yanında, belediyenin personel için 40 milyon TL’ye yakın da Sigorta ve İhtiyat Sandığı borcu bulunduğunu anlattı.

CTP’li belediyelerin katkısıyla Lefkoşa’daki temizlik çalışmalarına hızla başlandığını dile getiren Kadri Fellahoğlu, LTB personelinin de özlük haklarında gelişme olmamasına ve kısa sürede olamayacağını bilmelerine rağmen, büyük özveri ve iyi niyet göstererek pazartesiden itibaren çalışmaları başlattığını anlattı.

Çok zorunlu durumlar dışında makam aracı kullanmayacağını, belediyede her türlü tasarruf tedbirini uygulayacaklarını, kendi içeceklerini kendisinin ödeyeceğini açıklayan Fellahoğlu, envanter çalışmalarının yapıldığını, fazla salon araçların elden çıkarılacağını ve sadece ihtiyaç duyulanların kalacağını söyledi.

Fellahoğlu, “Belediyemizi ve Lefkoşa halkını hak ettiği yere taşımak, boynumuzun borcudur. Belediyemizi, halkımızın çıkarları doğrultusunda ve tek kuruşun hesabını yaparak yöneteceğiz” dedi.

1958’de kurulan, uluslararası tanınmış Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) başkanlık koltuğuna oturan, Baf doğumlu, 56 yaşındaki elektrik mühendisi Kadri Fellahoğlu’nu, 65 bin kişilik nüfusu mesai saatlerinde 100 bine kadar çıkan Lefkoşa’da birçok iş bekliyor. 

Fellahoğlu, Haziran 2014’teki genel yerel seçime kadar sürecek 14 aylık sürede belediyenin normalleşeceğini, hak ettiği yere taşınacağını söyledi.

Düştüğü mali krizin boyutu on milyonlarla ifade edilen LTB’de Başkanlık görevine başlarken her kesimle diyalog kurmaya özen gösterdiğini belirten Fellahoğlu, “Artık belediyede kavga yok, sevgi, saygı, huzur var” dedi.

Belediye çalışanlarının aylarca devam eden eylem ve grevleri süreciyle, bir Lefkoşalı ve bir milletvekili olarak yakından ilgilenen, ancak bir gün bu makama geleceğini o günlerde aklının ucundan bile geçirmeyen Kadri Fellahoğlu, Lefkoşa’da 7 Nisan Pazar günü yapılan ara seçimde yüzde 34.82 oy alarak belediye başkanlığına seçildi. Kadri Fellahoğlu, Aralık 1998’den beri sürdürdüğü milletvekilliği görevini önceki gün resmen bırakarak yeni görevine başladı.

Hemen çalışmaya başladı. 

Seçimin hemen ardından gayrı resmi de olsa çalışmaya başladığını; Pazartesi sabahı 07.00’de Sanayi Bölgesi’nde belediye işçilerinin bulunduğu birime gittiğini, ardından çalışanların örgütlü olduğu Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile ön görüşme yaptığını anlatan LTB Başkanı Fellahoğlu, ayrıca CTP’li belediyelerin başkanları ve partinin yerel yönetimler birimiyle de bir araya geldiğini söyledi.

Fellahoğlu, yeni görevine başlarken hem belediye çalışanlarıyla tanıştığını, hem de Lefkoşa’yı dolaşıp vatandaşlarla sohbet ettiğini belirterek, mazbatasını almasının ardından Yüksek Seçim Kurulu’na belediye başkanlığını tercih ettiğine dair bildirimde bulunduğunu, milletvekilliğinden istifasının ardından da önceki gün Meclis’te veda konuşması yaptığını hatırlattı.

“Belediye gerçekten zorda”

LTB Başkanı Fellahoğlu, tanışma ve sohbet amaçlı tüm belediye meclisi üyeleriyle de biraraya geldiğini ve belediyenin temel sorunlarını konuştuklarını ifade ederek, “Birçok şeyi seçim döneminde konuştuk ama durum gerçekten iyi değildir. Belediyemiz bugün çek yasağındadır. Belediyemizde bugün tuvalet kağıdı, sıvı sabun, el peçetesi, temizlik malzemesi yoktur. Gazete alınamıyor” diye konuştu.

CTP’li belediyelerin katkısıyla Lefkoşa’daki temizlik çalışmalarına hızla başlandığını dile getiren Kadri Fellahoğlu, LTB personelinin de özlük haklarında gelişme olmamasına ve kısa sürede olamayacağını bilmelerine rağmen, büyük özveri ve iyi niyet göstererek pazartesiden itibaren çalışmaları başlattığını anlattı.

Fellahoğlu, “Kentimizde çöpler toplanmaya, yollar süpürülmeye başlandı. İnsanlar çöp kamyonlarının, yolları süpüren arkadaşlarımızın fotoğraflarını çekiyor. İnsanlarımız bunlara bile hasret kalmıştı. Günbegün daha güzel, daha iyi günlere gideceğiz. Buna inanıyorum” dedi.

CTP’li belediyelerden birçok malzeme geldiğini, bugüne dek çöp toplayan personelin normal elbiseleriyle çalıştığını, oysa bu işin özel bir giysiyle yapılmasının doğru olduğunu ifade eden LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, ilk günden itibaren tahsilatta artış gözlemlediklerini ve bunun çok sevindirici olduğunu söyledi.

“Kaldırımlar araç işgali altında olmayacak”

Kadri Fellahoğlu, başkent Lefkoşa’da artık kaldırımların arabaların işgali altında olmasını istemediklerini; bir hafta-10 günlük süre için zabıtaların ceza yazmaması, vatandaşları uyarması, teşvik etmesi yönünde talimat verdiğini; bu sürenin ardından cezaların uygulanacağını açıkladı.

 

Kaynak: Kıbrıs

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.