1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YENİ KABİNE HAZIR
YENİ KABİNE HAZIR

YENİ KABİNE HAZIR

Yeni kabine hazır

A+A-

 Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Ulusal Birlik Partisi arasındaki koalisyon anlaşması bozuldu. UBP Parti Meclisi, hükümetten ayrılma kararı aldı. Siyasi kulislere göre UBP 7, DP 3 bakanlık alacak

Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Ulusal Birlik Partisi arasındaki koalisyon anlaşması bozuldu. UBP Parti Meclisi, hükümetten ayrılma kararı aldı. Siyasi kulislere göre UBP 7, DP 3 bakanlık alacak

“İyi niyet ve çabalarımıza rağmen hükümet, ülke ekonomisinin hemen hemen tüm sektörlerinin sorunlarına çözüm üretme imkân ve kabiliyetini bir türlü yakalayamadı”

“Devlet bütçesinde mali krize varan derinlikler meydana geldi”

“İnsanımıza hizmet imkân ve kabiliyet yitirdiğimiz noktada, hükümet etme ya da bu görevi paylaşma hedefimiz olmamıştır, asla olamaz”


Ulusal Birlik Partisi (UBP) CTP’yle kurdukları koalisyon hükümetinden çekilme kararı aldı. Karar Genel Başkan Hüseyin Özgürgün başkanlığında dün gerçekleştirilen Parti Meclisi toplantısında alındı. Ulusal Birlik Partisi (UBP), kendilerinin tüm “iyi niyet ve çabalarına” rağmen hükümetin, ülke ekonomisinin hemen hemen tüm sektörlerinin sorunlarına çözüm üretme imkân ve kabiliyetini bir türlü yakalayamadığını, dahası devlet bütçesinde mali krize varan derinlikler meydana geldiğini kaydetti ve tüm bunların hükümetin sorgulanmasına yol açtığını belirtti.

Hükümetten çekilme kararı alınan Parti Meclisi sonrasında UBP tarafından yapılan
yazılı açıklamada, “İnsanımıza hizmet imkân ve kabiliyet yitirdiğimiz noktada, hükümet etme ya da bu görevi paylaşma hedefimiz olmamıştır, asla olamaz” denildi.
“GEREKSİZ ZAMAN KAYIPLARI BÜYÜK SORUN OLARAK HALKA Y ANSIDI”

Oluşan sıkıntıları en geniş şekliyle ele alıp değerlendirdiklerini kaydeden UBP, öncelikle “su” konusunda, şimdi de “Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü”nün imzalanma süreçlerindeki sıkıntılar ve gereksiz zaman kayıplarının büyük sorun olarak halka yansıdığını vurguladı.

Sorunlarına çözüm bekleyen çiftçilerin, hayvancıların, narenciyecilerin, sanayicilerin, iş adamlarının, müteahhitlerin ve esnafın beklentilerinin bu süreçlerden dolayı geride kaldığını ifade eden UBP, son olarak maaşlarda taksitlendirilmeye gidilmesinin, hükümet ortaklığını sürdürülebilir olmaktan çıkardığını açıkladı.

Açıklamada, UBP’nin 15 Temmuz 2015’de “halkın beklentileri doğrultusunda toplumsal konsensus sağlayarak ilkeleri, prensipleri, vizyonu net ve takvimlenmiş ‘ekonomi merkezli’ bir programla” CTP-BG ile “Reform Hükümeti” oluşturduğu hatırlatıldı ve şunlar kaydedildi:

“Bugün, her türlü partisel hesapların ötesinde sadece ülkeye, halka hizmet hedefi ile iki büyük partinin oluşturduğu geniş tabanlı bir hükümetin varlığının tartışılması yerine, reform nitelikli adımların değerlendirilmesi yapılmalıydı. Bu nedenle, halkımızın refah ve mutluluğu adına büyük umutlarla katıldığımız CTP-UBP Hükümetinden çekilme kararı almış bulunuyoruz. Ulusal Birlik Partisi, 1976’dan günümüze ülke yönetimlerinde halkımıza hizmet hedefi ile yıllarca bulunmuş hükümet etmeyi hizmetin aracı olarak görmüştür. İnsanımıza hizmet imkân ve kabiliyet yitirdiğimiz noktada, hükümet etme ya da bu görevi paylaşma hedefimiz olmamıştır, asla olamaz. Ulusal Birlik Partisi bugüne kadar, ister iktidarda ister muhalefette olsun ülkenin en önemli partisi olarak devletin teminatı, halkının hep umudu olmuş, olmaya da devam edecektir. Partimiz, halkımıza hizmet yolunda her türlü kişisel ve partisel hesapların dışında her fedakârlığı göstermeye, dün olduğu gibi bugün de yarın da üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu yineler.”

YENİ KABİNE HAZIR

Bu gelişmeler yaşanırken, UBP ile DP yeni oluşacak hükümette bakanlık paylaşımıyla ilgili görüşmelere başladı. Siyasi kulislerdeki iddialara göre; Başbakanlık, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Turizm Bakanlığı UBP’nin, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ise DP’nin olacak

Star Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.