1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "YENİ YURTTAŞLIK YASASI EKİMDE MECLİS'E SUNULACAK"
"YENİ YURTTAŞLIK YASASI EKİMDE MECLİS'E SUNULACAK"

"YENİ YURTTAŞLIK YASASI EKİMDE MECLİS'E SUNULACAK"

Uluçay, uzun zamandır beklenen yeni Yurttaşlık Yasa Tasarısı’nı hazırladıklarını ve

A+A-

ULUÇAY: “YENİ YURTTAŞLIK YASASI’NI EKİMDE MECLİSE SEVK EDECEĞİZ”

“HEM DEVLET, HEM İNSANLAR RAHATLAYACAK… EN ÖNEMLİSİ DE İNSANLARI SİYASİLERİN KAPISINDAN KURTARMAYI HEDEFLİYORUZ”

“MUHACERET AFFI İÇİN DE ÇALIŞMA YAPIP BAKANLAR KURULU’NA SEVK ETTİM, BAYRAMDAN SONRA MECLİS’E GÖNDERECEĞİZ”

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, uzun zamandır beklenen yeni Yurttaşlık Yasa Tasarısı’nı hazırladıklarını ve hükümet ortağı DP-UG ile paylaştıklarını belirterek, yaz dönemindeki istişarelerin ardından tasarının ekim ayında Meclis’e sevk edeceklerini açıkladı.

Tasarıdaki yeni düzenlemelerle hem devletin hem de insanların rahatlayacağını, sırası gelenin belli kriterler dahilinde vatandaşlığa alınacağını kaydeden Uluay, “En önemlisi de bu yasayla insanları, siyasilerin kapısından kurtarmayı hedefliyoruz” dedi.

İçişleri Bakanı Uluçay, uzun zamandır bekleyen muhaceret affı için de çalışmalar yapılarak Bakanlar Kurulu’na sevk ettiklerini, bayramdan sonra Meclis’e gönderileceğini, eylülde de Meclis’ten geçirileceğini umduğunu açıkladı.

Uluçay, bugün Alevi Kültür Merkezi Gazimağusa Şubesi’nden bir heyeti kabul etti.

Alevi Kültür Merkezi Gazimağusa Şube Başkanı Zeynel Arslan, merkez üyesi olup sorun yaşayan arkadaşları olduğunu ve bunları birlik içinde çözmek için çalıştıklarını söyledi.

Uluçay’la önceden de görüştüklerini ve sorunlarını dile getirdiklerini belirten Arslan, sorunlarının çözümü için öncelikle iyi diyaloglar içerisinde olmak gerektiğine inandığını kaydetti.

ULUÇAY: “DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay ise, Merkezin sorunlarını daha önceki görüşmelerde de dinleme imkanı bulduğunu kaydeden Uluçay, bakanlık ve hükümet olarak Merkezin faaliyetlerinin gelişmesi ve sorunların çözülmesi noktasında destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

Uluçay, ülkede birikmiş sorunlar olduğunu ve bunları çözmek için canla başla çalıştıklarını ifade ederek, kronikleşmiş sorunları çözmenin zor olduğunu ancak insanların selameti açısından ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi.

“YURTTAŞLIK YASASI TASARISI HAZIR, ORTAĞIMIZLA PAYLAŞTIK”

Uzun zamandır büyük bir kesimin beklediği Yurttaşlık Yasası’yla ilgili tasarıyı hazırladıklarını ve şu an hükümet ortağıyla paylaştıklarını belirten Uluçay, “yaz döneminde istişare edeceğiz, ekim ayında da Meclis’e sevk edeceğiz” dedi.

Bu tasarının birçok konuya yenilik getireceğini, hem insanlar hem de devlet açısından rahatlık sağlayacağını dile getiren İçişleri Bakanı Uluçay, en önemlisinin de bu yasayla insanları siyasilerin kapısından kurtarmayı hedeflediklerini söyledi.

Sırası gelenin vatandaşlığını alacağını, süreç içerisinde de beyaz kimlik kullanarak birçok haktan yararlandırmayı planladıklarını anlatan Uluçay, bir diğer önemli açılımın da belli kriterler dahilinde vatandaşlığa alınmasını sağlamak olduğunu belirtti.

MUHACERET AFFI

Uluçay, uzun zamandır bekleyen muhaceret affı için de çalışmalar yapılarak Bakanlar Kurulu’na sevk ettiklerini, bayramdan sonra da Meclis’e gönderileceğini, eylülde de Meclis’ten geçirileceğini umduğunu açıkladı.

Bu affın ailelerin birleştirilmesine vesile olacağını belirten Bakan Uluçay, cezalı konumundaki kişilerin cezaları ne kadar olursa olsun, bir asgari ücrete düşürülmesini öngördüklerini ifade etti.

Uluçay, getirmeyi düşündükleri bir diğer açılımın da halihazırda KKTC’de bulunan insanların ülke dışına çıkmak zorunda kalmadan, bir uçak biletinin bedelinin altında kalmak kaydıyla harç bedeli ödeyerek hem fazla harcama zorunluluğu yaratılmadan, hem de devlete gelir sağlayarak aftan yararlanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.