1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. ''YEŞİLE HASTAYIM''
''YEŞİLE HASTAYIM''

''YEŞİLE HASTAYIM''

Gezi eylemlerine dönük eleştirilerini sürdüren TC başbakanı Erdoğan, "Çevre düşmanı gibi yaklaşım içerisinde bulunmak bize çok büyük haksızlık olur. Yeşile hayranım, hastayım" dedi.

A+A-

Erdoğan, Kamu Denetçiliği Kurumunca düzenlenen Uluslararası Kamu Denetçiliği Sempozyumu'nda bir konuşma yaptı.

Erdoğan, şunları kaydetti:

Avrupa'daki kötü örnekleri örnek olarak almıyoruz. Polisimiz dayak yemiştir. Polis gaz ve su sıkmayıp ne yapacaktı? Biber gazı sıkmak 
AB mevzuatında var. Açısı derecesi konusunda gerekli inceleme yapılıyor. Ağaçlar kesildi dediler. AB üyesi ülkeler ile ağaç dikme noktasında rekabetteyiz. Biz vagon değiliz lokomotifiz. Çevre düşmanı gibi yaklaşım içerisinde bulunmak bize çok büyük haksızlık olur. Yeşile hayranım, hastayım. Bize çevre düşmanı gibi yaklaşım içinde olmak haksızlık.''

Erdoğan, "Türkiye'de son 11 yılda çok önemli reformlar yaptığımız halde zihniyet devrimi çok geriden geldiği için reformlarımız tam manasıyla topluma, bireye, vatandaşa yansıması zaman almaktadır. Zihniyet değişiminin vakit  alacağını elbette biliyoruz. Ancak zihniyet değişiminin er ya da geç mutlaka gerçekleşeceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye'de toplumunun yeniliklere her zaman açık olduğunu, yenilikleri çok hızlı şekilde benimsediğini belirten Başbakan Erdoğan, "Bürokrasinin de yenilikleri hızla benimsemesi, yani topluma ayak uydurabilmesi için kararlığımızdan asla taviz vermiyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şu anda yazarken çizerken bırakın eleştiriyi, eleştiri sınırlarını aşarak bize hakaret etme özgürlüğüne sahip olanlar şu anda bizi, 'bizim düşünce özgürlüğümüz yok' diye eleştiriyorlar. Bunu anlamak mümkün değil. Küfre varıncaya kadar bunları yapabildikleri halde hala kalkıp 'özgürlüğümüz yok' diyebiliyorlar."

"Karalama kampanyası olmuştur"

Erdoğan, "Avrupa Birliği'nin veyahut da bazı çevrelerin hükümetimize karşı bir karalama kampanyası olmuştur ve biz, bunun 
AB'deki dostlarımız tarafından yürütülüyor olması Avrupa'nın Türkiye hakkında son derece yanlış bilgilendirilmesi için özel bir gayretin gösterildiğini görüyoruz" ifadelerini kullanarak, "Tutuklu ve hükümlü gazeteciler diyorlar, bunu Adalet Bakanım defaatle Avrupalı dostlarımıza anlattı. Tutuklu ve hükümlü gazeteciler konusunda Avrupa ve dünya kamuoyu, sistematik şekilde tamamen yanlış bir şekilde bilgilendirilmektedir" şeklinde konuştu.

"Darbe bile diyemediler"

Erdoğan, 
AB'nin Mısır'daki darbeye darbe bile diyemediğini belirterek, "O zaman tanımlasınlar bize darbe nedir" dedi.

11 yılda yaptıkları reformlarla demokrasi konusundaki samimiyetlerini ortaya koyduklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bizi eleştirenlerle, bizi dünya kamuoyuna şikayet edenlerle Türkiye'de yıllardır değişimin ve demokrasinin önünde duran kesimler maalesef aynıdır. Dikkatinizi çekiyorum, Türkiye'yi dünyaya 
ifade özgürlüğü olmayan bir ülke olarak lanse edenlerle içeride çözüm sürecine karşı çıkanlar aynı kişilerdir. Türkiye Cumhuriyeti'nin seçimle demokratik yollarla gelmiş, demokrasiyi güçlendiren Hükümetini dünyaya diktatör olarak lanse edenler aynı kişilerdir."

"Yeşile hayranım, hastayım"

Erdoğan, Türkiye'de yapılan ağaçlandırma çalışmalarına dikkati çekerek, "Yeşile hayranım, hastayım. Bu işi çok severim ve bize adeta 'çevre düşmanı' gibi bir yaklaşım içerisinde olmak inanın bize karşı çok büyük bir haksızlık olur" dedi.

cnnturk

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.