1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YETERLİ DENETİM YAPILMIYOR
YETERLİ DENETİM YAPILMIYOR

YETERLİ DENETİM YAPILMIYOR

KKTC Berberler Birliği Başkanı Ramazanoğlu, ‘kaçak berber’ sorununun işbirliğiyle çözülebileceğini söyledi:

A+A-

KKTC’de ustalık belgesi olan berberlerin sayısının bin 200, kalfalık belgeli sayısının da bin 800 olduğu kaydedildi. Bu rakamların 2 katı kadar da kaçak berber olduğu öne sürüldü.

KKTC Berberler Birliği Başkanı Nihat Ramazanoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın berberleri denetleme görevini Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’na verdiğini ancak odanın denetimlere birliği katmaması nedeniyle denetimlerin yetersiz kaldığını öne sürdü.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın yaptığı denetimlerle “kaçak berber” sorununun bir türlü önüne geçilemediğinden yakınan Ramazanoğlu, kaçak berberlerin sağlık açısından da tehdit oluşturduklarını belirtti.

Ramazanoğlu, yeterli denetim yapılmadığına inandıkları için kaçak ve ustalık belgeleri olmayan berber dükkanlarına Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile birlikte denetleme yapmak istediklerini söyledi.

Ramazanoğlu, Çalışma Bakanlığı’nın denetlenme konusunda üzerine düşen görevi yapmadığını savundu.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın, Çalışma Dairesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan denetleme yetkisini aldığını ifade eden Ramazanoğlu, Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’nın berberleri denetleme konusunda KKTC Berberler Birliği ile işbirliği yapmadığından yakındı.

Ramazanoğlu, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile birlikte ayda iki kez denetleme görevi yapmak istediklerini bildirdi.

Denetleme isteklerinin çok sayıda kaçak berber olmasına bağlı olduğunu anlatan Ramazanoğlu, kaçak berberleri, ehliyetsiz araç kullanan şoförlere benzetti.

“Sağlığı tehdit ediyor”
Nihat Ramazanoğlu, kaçak berberlerin sağlık raporları olmadığını ve kendilerine gelen müşterilerinin sağlıklarına büyük tehdit oluşturduklarını iddia etti.

Birçok köyde berber dükkanları olduğunu ancak bu berberlerin hiçbir kayıtları bulunmadığını anlatan Ramazanoğlu, kendisinin bu işyerlerinin sağlık adına uygun çalıştıklarına inanmadığını dile getirdi.
 
Kayıtlıdan fazla kaçak var
KKTC’de ustalık belgesi olan berberlerin sayısının bin 200 olduğunu, kalfalık belgeli sayısının da bin 800 olduğunu açıklayan Ramazanoğlu, bu rakamların 2 katı kadar da kaçak berber olduğunu öne sürdü.

Bu rakamların ülkeyi aştığını söyleyen Ramazanoğlu, birlik olarak berberlere ustalık belgesinin belirli bir süre verilmemesini istediklerini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan berberlik diploması alamayanların özel okullara gidip berber kalfalığı diploması aldıklarını da öne süren Ramazanoğlu, bunun doğru olmadığını ve denetlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ramazanoğlu, KKTC vatandaşı olmayıp berberlik mesleğini icra edenlerin tüm berberlerin yüzde 70’ine tekamül ettiğini belirterek birlik olarak KKTC vatandaşı olmayanlara bundan sonraki süre içerisinde berberlik yapmaları için izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

“Çalışma saatleri değişsin”
Berberlik mesleği ile uzaktan yakından alakaları olmayanların Türkiye’den usta diploması ile adam getirerek dükkân açtıklarından yakınan KKTC Berberler Birliği Başkanı, bu insanların ekmeğini berberlikten kazananları ekmek parası kazanamayacak duruma getirdiklerini söyledi.

Hükümet yetkililerinin kaçak işçiliğin önüne geçmek istemeleri halinde bugüne kadar uygulananları tekrarlamamaları gerektiğini ifade eden Ramazanoğlu, kaçak sorununun bir an önce önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Berberlerin çalışma saatlerinin eskiye dönmesini istediklerini söyleyen Ramazanoğlu, çalışma saatlerinin perşembe günleri yarım gün çalışılmasını, pazarları tam gün tatil yapılmasını, kış aylarında akşamları saat 20.00’ye kadar çalışılmasını ve yaz aylarında da saat 21.00’e kadar çalışılmasını istediklerini bildirdi.

KKTC Berberler Birliği Başkanı Nihat Ramazanoğlu yetkililerden bir an önce sorunlarını çözmesini talep ederek sözlerine son verdi.

Kıbrıs

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.