1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YGS YARIN YAPILIYOR
YGS YARIN YAPILIYOR

YGS YARIN YAPILIYOR

KKTC uyruklu 1348 öğrencinin de katılacağı Yükseköğretime Geçiş Sınavı... Nüfus Kayıt Dairesi Yarın Açık;

A+A-

 

KKTC’DE SINAVA 4643 KİŞİ GİRECEK

KKTC uyruklu 1348 öğrencinin de katılacağı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Pazar günü Türkiye’deki illerle birlikte Lefkoşa’da yapılacak.

Sınav saat 10.00’da başlayacak, tek oturumda yapılıp 160 dk sürecek. KKTC’de sınava girmek için 4643 kişi başvuruda bulundu. YGS’ye KKTC ‘de girmek için başvuranlar içerisinde 1348 kişi KKTC vatandaşı. Yine KKTC uyruklu olup KKTC dışında sınava girmek için başvuran 96 kişi bulunuyor. Sınava, 2 milyon 681 aday başvuruda bulundu.

Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Müdürü Ziya Öztürkler tarafından yapılan açıklamaya göre, YGS’ye katılacak öğrencilerin yanında bulundurması gereken sınava giriş belgeleri ve uymaları gereken kurallar şöyle;
“Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren 2015-YGS sınav belgesini, TC kimlik numaralarını ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinecekler.

Belgenin üzerinde bina, salon, merkez ve adayın fotoğrafı bulunacak. Fotoğrafın bulunması şarttır. Belgenin çıktısı renkli veya siyah/beyaz alınabilir.

Sınava giriş belgesini (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar kesinlikle sınava alınmayacaktır.

Sınava giriş belgesinin yanında fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini yapanlar için askeri kimlik belgesi, özel kimlik belgesi olarak kabul edilecektir. Bunun dışındaki hiçbir belge sınava giriş için geçerli belge olarak değerlendirilmeyecek.

Bunu yanında geçerlilik süresi bitmiş pasaportlarla da sınava giriş mümkün olmayacaktır.”

KURALLAR

YGS’ye katılacak öğrencilere uymaları gereken kurallar da şöyle:

“Sınavda yanınızda bulundurulması yasak olan başta iletişim araçları olmak üzere her türlü araç, gereç ve eşyalar sınav binasına götürülmemeli.

Cevap kağıdına soru kitapçık numarasını doğru kodlamayan adayın sınavı geçersiz sayılır.

Soru kitapçığına işaretlenen ve cevap kağıdına kodlanmayan cevaplar değerlendirmede dikkate alınmaz.

Sınav salonunu her ne sebeple olursa olsun terk eden aday sınav salonuna tekrar alınmaz.”

NÜFUS KAYIT DAİRESİ YARIN AÇIK

Bu arada, İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2015 Yükseköğretime Geçiş sınavına (YGS) katılacak öğrencilerden, sınava katılabilmesi için kanıtlayıcı belge olarak kabul edilen KKTC kimlik kartında oluşabilecek sorunların giderilmesi amacı ile İçişleri Bakanlığı Nüfus Kayıt Dairesi Müdürlüğü, yarın 08:00 – 10:00 saatleri arasında açık olacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.