1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YKP: "ADİL VE DEMOKRATİK SEÇİMİN ŞARTLARI YOK"
YKP: "ADİL VE DEMOKRATİK SEÇİMİN ŞARTLARI YOK"

YKP: "ADİL VE DEMOKRATİK SEÇİMİN ŞARTLARI YOK"

YKP, ERKEN SEÇİMİ BOYKOT KARARINI DEĞERLENDİRDİ

A+A-

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), 28 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimi boykot edeceğini belirterek, seçimlerde Kıbrıslıların temsiliyetini gösterecek bir siyasi iradenin çıkmasının mümkün olmadığını iddia etti.

YKP, bugün düzenlenen basın toplantısıyla 28 Temmuz erken genel seçimlerini boykot etme nedenlerini anlattı, ülkenin içinde bulunduğu koşulları değerlendirdi. YKP Yürütme Kurulu ayrıca erken seçim kararını değerlendirerek, seçimlerin ve meclisin mevcut durumu üzerine tespitlerinin yer aldığı 17 maddelik bir bildiri yayınladı.

Toplantıya, YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Celal Devrim Önen, Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı, Yürütme Kurulu üyesi Haluk Selam Tufanlı, Parti Meclis üyesi Alpay Durduran, YKP FEM aktivisti Tegiye Birey ve Lefkoşa İlçe Sekreteri Mehmet Karadal katıldı.

Erken genel seçimlerin “sadece acenta seçimleri” olacağını iddia eden YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Celal Devrim Önen, “ülkede seçime seçim deme koşulları bulunmadığını” öne sürdü. Türkiye’nin kendine hizmet edecek, verdiği kararları yürütecek kadroları oluşturmak için seçimi kullandığını ileri süren Önen, “Burada demokrasi varmış oyunu oynuyorlar” dedi.

Meclis ve Bakanlar Kurulu’nun, etkisinin kalmadığını iddia eden Önen, TC Yardım Heyeti’nin, Bakanlar Kurulu gibi hareket etmeye devam ettiğini ileri sürdü. Meclisin demokrasiyi işletebilmekten uzakta olduğunu savunan Önen, halkın ortak yararına olacak yasaların bekletildiğini, geçmesi emredilen yasaların ise birkaç gün içinde geçirildiğini iddia etti. Önen, “Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi kararlarında belirtiliği haliyle demokratik bir parlamentodan bahsetmenin imkanı yoktur” dedi.

“REJİME TEPKİSİ OLAN BOYKOT ETSİN”

Belli kesimlere oy verebilmeleri için binlerce kişinin vatandaş yapıldığını iddia eden Önen, Türkiye’nin dayatmasıyla Muhaceret ve Vatandaşlık Yasası’nın değiştirildiğini, belli bir süre ikametten sonra vatandaşlığa alınmanın kolaylaştırıldığını, rejime tehdit olarak görülen kişilerin ise yasadan muaf tutulduğunu savundu. Önen, YKP’nin 28 Temmuz erken genel seçimlerinde rejime tepkisi olan herkesi bilinçli boykota çağırdığını kaydetti.

Önen, “Bu memleketin bizim olduğunu, talimatlara karşı çıkılması gereğini hatırlatmak için hem seçim platformu, hem de seçimlerde boykot önemli araçtır. YKP bu nedenle etkin bir boykot kampanyası yaparak AKP talimatlarına karşı çıkıldığını, “bu memleket bizim, biz yöneteceğiz” bu nedenle “talimatla yönetilmeye hayır” diyerek, bu seçim sürecine böylesi bir politik kampanya ile dâhil olacaktır” dedi.

KANATLI: “UYGUN ŞARTLAR YOK”

Önen’den sonra söz alan Murat Kanatlı da partinin demokratik koşulların oluşması durumunda seçimlere katılabileceğini ancak şu anda adil ve demokratik koşullarda bir seçimin yapılmasına uygun şartlar bulunmadığını iddia etti.

Kanatlı, bazı partilerin kaynağı belli olmayan yüksek bütçelerle seçim kampanyaları yürüttüğünü savunarak, bu konunun da irdelenmesi gerektiğini söyledi.

Rejimin, umutsuzluk ve apolitikliği pompaladığını iddia eden Kanatlı, Türkiye’de yaşanan Gezi Parkı olaylarıyla ilgili süreci olumlu ve umut verici olarak değerlendirdiklerini, Kıbrıs’ın da böyle bir gelişmeye gebe olduğunu düşündüğünü belirtti.

 

TAK

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.