1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YOK ARTIK!
YOK ARTIK!

YOK ARTIK!

KKTC’ye gönderilen Denktaş heykeli parkta atıl vaziyette

A+A-

 

Esentepe’de iki yıl önce başlatılan “Rauf Raif Denktaş Parkı” Projesi tamamlanamadı. Kartal Belediyesi tarafından 110 bin TL’ye mal edilerek KKTC’ye gönderilen Denktaş heykeli ise parkta atıl vaziyette.

TAMAMLANAMADI: İstanbul Kartal Belediyesi tarafından Esentepe Belediyesi’ne armağan edilen 110 bin TL değerindeki Rauf Raif Denktaş heykeli toz toprak içerisinde bir köşede atıl kaldı. Denktaş Parkı Projesi, Kartal ve Esentepe’de eş zamanlı açılacaktı. Belediyedeki kriz nedeniyle proje yarım kaldı

“ERCAN KAVŞAĞI” İDDİASI: Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, heykelin Esentepe Belediyesi’nden alınarak, Ercan Havaalanı yakınlarına dikilmek istendiğini iddia ederek, “Heykel bizim belediyemize ait. Kimseye verecek değiliz. Parkı devlet yaparsa merhum Denktaş’ın adını veririz, biz yapacaksak ismi Erdal Barut olacak” dedi

Esentepe Belediyesi ile “kardeş belediye” İstanbul Kartal Belediyesi tarafından yaklaşık 2 yıl önce Esentepe’de çalışmalarına başlanan “Rauf Raif Denktaş Parkı” Projesi yarım kaldı.
Esentepe Belediyesi merhum Başkanı Erdal Barut’un vefatından sonra sekteye uğrayan proje çalışmaları, devletin ilgisizliği nedeni ile bir süre sonra tamamen durdu.

İstanbul Kartal Belediyesi tarafından o dönem Türkiye’nin Karabük ilinde 110 bin TL karşılığında döktürdüğü Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş heykeli ise atıl vaziyette kaldı.
Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan konuya ilişkin açıklamasında, projenin tamamlanmasına ilişkin devletin 10 gün içerisinde somut bir adım atmaması durumunda parkın yapımının Esentepe Belediyesi tarafından tamamlanacağını belirtti.

Erdoğan: "Heykeli de vermem parkın ismini de değişirim"

Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, parkın yapımı ve park içerisinde yer alan Denktaş heykelinin tamamlanması konusunda devletin 10 gün içerisinde adım atmaması halinde Esentepe Belediyesi’nin elini taşın altına koyacağını söyledi.

Parkın ve heykelin belediye tarafından yapılması halinde adının da planlandığı gibi “Rauf Raif Denktaş Parkı” olarak kalmayacağını kaydeden Cemal Erdoğan, parka; bölgeye emeği, hizmeti geçmiş bir başka kişinin veya Esentepe Belediyesi merhum başkanı Erdal Barut’un adının verilebileceğini belirtti

“Ercan kavşağına dikilecek”

Öte yandan Denktaş heykelinin “yeterince göz önünde değil” gerekçesi ile Esentepe’den alınarak Ercan Havalimanı yakınlarında bir kavşağa taşınacağı yönünde söylentiler olduğunu kaydeden Cemal Erdoğan, “Denktaş heykelinin Esentepe’den alınıp bir başka yere götürülmesi kabul edilemez bir durumdur. Belediye meclisi ile birlikte aldığımız bir diğer karara göre, eğer park belediyemiz tarafından yapılırsa heykeli de kaynak bulana kadar ambarda muhafaza edeceğiz. Kimseye verecek değiliz” dedi.

“Kartal Belediyesi tepkili”

Cemal Erdoğan, Esentepe Belediyesi ile kardeş belediye olan İstanbul Kartal Belediyesi’nin 2 yıla yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen parkın halen daha tamamlanmamasına tepkili olduğunu belirtti.

Erdoğan, Esentepe Belediyesi’nin araç, gereç gibi bazı taleplerinin de Kartal Belediyesi tarafından “Önce parkı yapın” ön koşulu ile reddedildiğini ifade etti.

Cemal Erdoğan, şunları söyledi: Kartal Belediyesi de bu duruma kızgın.  Geçtiğimiz günlerde belediyemiz için araç yardımı istedik. Kartal Belediyesi, ‘önce parkı ve park içerisindeki Denktaş heykelini tamamlayın, bir açılışını yapalım da sonra araç yardımı konusunda konuşuruz’ şeklinde yanıt verdi. Bu durumu da Sayın Serdar Denktaş’a bildirdik. Serdar Bey’e ayrıca parkın tamamlanmasının merhum babası Rauf Denktaş’ın en büyük arzularından biri olduğunu, park içerisinde Denktaş heykelinin yer alacağını ve kardeş belediye ile yapılan anlaşma gereği parkın muhakkak tamamlanması gerektiğini de söyledik. Serdar Bey, bize ‘yapamayız, edemeyiz’ demedi ancak elini de bir türlü taşın altına koymuyor. Müsteşarına gittim, durumu anlattım. O da ‘yapacağız, edeceğiz’ dedi, sonrasında telefonlarıma bile çıkmadı. Devletten 10 gün içerisinde somut bir adım bekliyoruz. Beklenen adım atılmazsa Esentepe Belediyesi, belediye meclisi ile birlikte aldığı kararı uygulayacaktır.

 

Havadis

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.