1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YOL ESNAFI PERİŞAN ETTİ
YOL ESNAFI PERİŞAN ETTİ

YOL ESNAFI PERİŞAN ETTİ

Mağusa’da Salamis Yolu’nda yaklaşık 8 ay önce başlatılan yol yapım çalışması bölge esnafının iflahını kuruttu. Yolun durumu yüzünden esnaf bazen siftah yapmadan kepenk indiriyor

A+A-

ÇOK YAVAŞ GİDİYOR: Aylardır süren yol çalışması nedeniyle, bölgedeki müşteri potansiyeli düştü. Bölgeyi çekim merkezi yapma hedefiyle başlatılan projenin yavaş ilerlemesi esnafın var olan müşterilerini de kaybetmesine neden oldu    

KİRAYI ÖDEYEMİYORLAR: Havadis’e konuşan bölge esnafı, “Dükkanlarımıza müşteri gelmiyor. Aylardır bitmeyen çalışma işlerimiz çok düştü. Müşteri kitlemiz genellikle öğrenciler, eğitim yılı bitiyor çalışma bitmedi. Kazanmıyoruz, dükkan kirasını ödeyemez noktaya geldik” diyerek isyanını dile getirdi

Ali ELMAS

Mağusa’da Salamis Yolu’nda aylardır devam eden yol çalışması bölge esnafını çileden çıkardı.

Esnaf, aylar süren yol yapım çalışması nedeni ile bölgenin şantiyeye döndüğünü ve bu durumun işlerini olumsuz etkilediğini söyledi.

Çalışma nedeni ile müşteri sayılarının oldukça düştüğünü söyleyen esnaf, toz topraktan da şikayet etti. Çalışmalar sırasında kalkan toz toprağın dükkanların içerisine ulaştığını söyleyen esnaf, bu durumun sağlık açısından olumsuzluk teşkil ettiğini belirtti.

Bölge esnafı çalışmaların bir an önce tamamlanmasını istedi, ilgili müteahhit firmanın ayrıca çalışmanın yapıldığı alanda sıklıkla yol sulama çalışması da yapması gerektiğini ifade etti.

 “Kiramızı ödeyemez duruma geldik”

Bölgedeki bazı esnaflar, projenin güzel olduğunu ancak çalışmaların yavaş ilerlemesi nedeni ile ekonomik olarak oldukça olumsuz etkilediğini belirtti.

Bölge esnafı, “Dükkanlarımıza müşteri gelmiyor. Aylardır devam eden çalışma nedeni ile işlerimiz çok düştü. Öte yandan bizim müşteri kitlemiz genellikle öğrenciler, eğitim yılının bitmesine de kısa bir süre kaldı. Kaybımız ciddi. Kazanmıyoruz. Dükkan kirasını ödeyemez noktaya geldik” dedi.

Esnaf, “İlgili müteahhit firmanın çalışmalarını hızlandırmasını istiyoruz” diye konuştu.

 “Toz toprak soluyoruz”

Bölgedeki çalışmalar nedeni ile kalkan toz toprağın dükkanların içine ulaştığını söyleyen bölge esnafı, “Dükkanımızı günde 3 kez temizlememize rağmen sulama çalışmasının yapılmamasından dolayı toz toprak içerisinde kalıyoruz. Çalışmaların hızlandırılmasının yanı sıra sulama çalışmalarının da ilgili müteahhit firma tarafından her gün günde en az 2 kez yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?

Behçet Usta :

“Ben bir restaurant işletmecisiyim ve benim en yoğun olduğum zaman öğle zamanlarıdır. Fakat yapılan çalışmalar sonucunda en yoğun saatlerimde bile müşteri gelmiyor. Nisan ayı başında proje tamamlanacak dediler ama Mayıs ayına giriyoruz proje halen daha tamamlanamadı. Burada belediyenin yapabileceği birşeyin olmadığını düşünüyorum. Yüklenici firmanın daha hızlı çalışması gerekir. Gerekirse eleman sayısını artırsınlar. Toz topraktan nefes alamıyoruz çünkü çalışmalarda sulama da yapılmıyor. Kendi imkanlarımızla dükkanlarımızın önünü suluyoruz. Çalışmaların tamamlanmasını ve eski düzenimize dönmeyi istiyoruz”

Erol Kahraman :

“İş olarak eksiye düştüğümüzü söyleyebilirim.  Projeden kesinlikle memnun olduğumu belirtmek istiyorum. Bu yol, okulun aktif olduğu zamanlarda işlek bir haldedir.  5 ayımız hibe oldu burada. Okul bir buçuk ay sonra kapanacak, neredeyse bir senelik kaybımız var. Yol çok güzel olacak ama bizi burada mahvettiler. Başka ülkede bu çalışmalar bu kadar uzun sürmez. Burada çalışması için daha çok işçiye ihtiyaç vardır. Biz de aile geçindiriyoruz ama malesef kiramızı bile ödeyemez duruma geldik. Bu çile bir an önce bitsin”

Engin Kızıltaş:

“İş olarak sıfıra değil eksiye düşmüş haldeyiz.  Yapılan iş çok güzel ama işin gecikmiş olması bizi olumsuz yönde etkiledi. Malesef okulun kapanması ile birlikte bizim de satışlarımız düşecektir. Çünkü bizim müşteri kitlemiz öğrencilerdir. Kazandığımız para, kiramızı ödemeye bile yetmiyor. Öğrenciler bu koşullarda buraya gelmiyor.  Dükkanlarımız toz toprak ile doldu. Bir an önce bu işin tamamlanmasını bekliyoruz”

Erol Fındık :

“Bu çalışmanın gecikmesi kısmen bizi etkiledi. Bence firmanın eksik elemanından kaynaklanan bir gecikme var burada. Proje çok güzel ama çalışmalar ciddi anlamda gecikdi. İlk defa altyapı çalışması yapıldığı içinde çalışmaların gecikmiş olabileceğini düşünüyorum. Ama bir an önce tamamlanmasını buradaki esnafların da artık rahat etmesini istiyorum”

Aydın Durmaz :

“Bu çalışma yaklaşık 8 aydır devam etmektedir. Burada projenin kötü olduğunu söyleyen biri yoktur. Ama bu çalışmayı denetleyen birisi yok, bunu da göz önünde bulundurmamız gerekir diye düşünmekteyim. Bu gibi projelerin öncesinde plan ve program belirlenir ve ona göre hareket edilir. Ama burada işin başından beridir plan ve programsızlık var. Bir yer tamir edilmeden diğer yer yıkılıyor. Aksamalar tabiki olacak ama bunun en aza indirgenmesi gerekirdi. Bir an önce bu çalışma tamamlansın diye bekliyoruz ve en önemlisi denetlenmesini istiyoruz”

Bilal Toprak :

“Bu yolun durumu şüphesiz diğer esnafları etkilediği gibi bizi de etkiledi.  Çok sayıda müşteriyi kaybettik.  Bu işin bu kadar uzamaması gerekirdi. Proje güzel ama çok yavaş ilerliyor bu da doğal olarak bizi etkiliyor. Yol uzun zamandır kapalı durumdadır. Okulun kapanması da buna eklenince gelirimiz kalmayacak. Esnaf kirayı ödeyemediği için dükkanını kapatmak zorunda kalacaktır. Ne yaptıkları da belli değil. Umarım bu çileden bir an önce kurtuluruz. (Havadis)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.