1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YOL TEMİZLEME ARACI KULLANIMA GİRDİ
YOL TEMİZLEME ARACI KULLANIMA GİRDİ

YOL TEMİZLEME ARACI KULLANIMA GİRDİ

çişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bünyesindeki Trafik ve Ulaştırma Komisyonu tarafından 114 bin Euro’ya alınan yol temizleme aracı, bugün Karayolları Dairesi’ne teslim edildi.

A+A-

TRAFİK VE ULAŞTIRMA KOMİSYONU TARAFINDAN 114 BİN EURO’YA ALINAN YOL TEMİZLEME ARACI KARAYOLLARI DAİRESİ’NE TESLİM EDİLDİ

ÇAVUŞOĞLU: “SON ZAMANLARDA YOL KALİTESİNİN ARTIRILMASI VE ALINAN BAZI TEDBİRLERLE ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDA YÜZDE 50’DEN FAZLA AZALMA OLDU. BU ÜLKEMİZ İÇİN SEVİNDİRİCİDİR…”

SANER: “TEK ŞERİTLİ YOLLAR STANDART OLAN 6 METREDEN 8 METREYE ÇIKARTILDI. ANA HEDEFİMİZ 2015 YILINA KADAR KKTC’DE BÖLÜNMÜŞ YOLLA ULAŞILAMAYACAK BÖLGE KALMAMASIDIR. BUNA ADIM ADIM YAKLAŞIYORUZ…”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bünyesindeki Trafik ve Ulaştırma Komisyonu tarafından 114 bin Euro’ya alınan yol temizleme aracı, bugün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Karayolları Dairesi’ne teslim edildi.

Sabit hız tespit kameralarından elde edilen gelirle alınan 8 metreküplük araçla, yolların ve refüjlerin temizliği yapılacak.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı avlusunda bu sabah gerçekleşen teslim törenine, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Karayolları Dairesi Müdürü Mustafa Demircioğlu, Şehir Planlama Dairesi Müdürü Cevdet Hacıoğlu katıldı.

Törende, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Yulaf, Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı ile aracın alım ihalesini kazanan şirket direktörü de hazır bulundu.

“8 METREKÜPLÜK YOL TEMİZLEME ARACI…”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Trafik ve Ulaştırma Komisyonu’nun aldığı kararla sabit hız kameralarının limitini aşan sürücülere kesilen trafik cezalarından elde edilen gelirlerin yol güvenliğinin sağlanması için harcandığını hatırlattı, komisyonun geçtiğimiz haftalarda söz konusu gelirlerle yaptığı hibeleri hatırlattı.

Nazım Çavuşoğlu, 8 metreküplük yol temizleme aracı için 114 bin Euro ödendiğini açıklayarak, bu ödemenin trafik cezalardan elde edilen gelirle yapıldığını yineledi.

Bakan Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın yol güvenliğinde AB standartlarına taşınması için çalıştıklarını vurguladı.

“YOLLAR VE REFÜJLER TEMİZLENECEK…”

Yol kenarlarında biriken kumların, taşların yağmurlarla yol içerisine aktığını ve bunun trafikte tehlike yarattığını belirten Çavuşoğlu, yol temizleme aracıyla hem toprakların temizlenebileceğini hem de refüjlerdeki çöplerin toplanabileceğini dile getirdi.

Trafik cezalardan elde edilen gelirin halka dönmesi için çaba harcandığına işaret eden Bakan Çavuşoğlu, “Son 15 günde polisimize 8 tane araç hibe edildi, darbe emici su bariyerleri ile bir de yol temizleme aracı alındı” diye konuştu.

Nazım Çavuşoğlu, Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu’nun bakanlığının ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın eş başkanlığında, ilgili devlet birimleri ve sivil toplum örgütlerinden oluştuğunu hatırlatarak, komisyonun trafikteki levhalarla ilgili de ciddi bir çalışma yürüttüğünü ifade etti.

“ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDA YÜZDE 50’DEN FAZLA AZALMA VAR”

Nazım Çavuşoğlu, son zamanlarda yol kalitesinin artırılması ve alınan bazı tedbirlerle ölümlü trafik kazalarında yüzde 50’den fazla azalma olduğunu söyledi, “Bu ülkemiz için sevindiricidir” dedi.

Ölümlü trafik kazalarını daha aşağıya çekmek için mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, aracın ülkeye hayırlı olmasını, ayrıca kazalara engel olmasını diledi.

SANER: “BİRÇOK PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de konuşmasında, Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu’nun ülkedeki yol güvenliğinin ve standartlarının artırılmasıyla ilgili birçok projeyi hayata geçirdiğini belirterek, “Ölümlü trafik kazalarındaki azalma her gün daha iyiye gitmektedir” dedi.

Saner, özellikle 2013’te ölümlü trafik kazalarının yüzde 95’inin tek şeritli, sadece birinin bölünmüş yolda meydana geldiğini söyleyerek, “Bu da, buralarda aldığımız önlemlerin ne kadar yerinde olduğunun kanıtıdır” ifadesini kullandı.

Tek şeritli yolların bakanlığın aldığı kararla standart olan 6 metreden 8 metre genişliğine çıkartılarak yüzde 30 büyütüldüğünü dile getiren Bakan Ersan Saner, “Ana hedefimiz 2015 yılına kadar KKTC’de bölünmüş yolla ulaşılamayacak bölge kalmamasıdır. Buna da adım adım yaklaşmaktayız” diye konuştu.

Yol temizleme aracı ile KKTC’deki tüm refüjlerdeki atık maddelerin temizleneceğini dile getiren Saner, ülkede ilk kez uygulamaya koyulan “New Jersey” tipi korkuluklarının kenarlarında biriken toprakların da bu araçla temizleneceğini kaydetti.

“HİZMET EDİYORUZ”

Aracın Karayolları Dairesi’nin hizmet kalitesini artıracağından söz eden Bakan Saner, İçişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun kendisine verdiği anahtarı, Karayolları Dairesi Müdürü Mustafa Demirciler’e teslim etti.

Saner, “Bu aracı bugünden itibaren ‘hizmet ediyoruz’ sloganıyla KKTC’deki bölünmüş yollarda ve ihtiyaç olan yerlerde göreceğinizi ifade ediyorum” diye konuştu.

İLK KULLANIM BAKANLIK AVLUSUNDA

Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Saner’in konuşmalarının ardından yol temizleme aracı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı avlusunda denendi ve basın mensuplarının görüntü almasına olanak sağlandı.

Kaynak:TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.