1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YORGANCIOĞLU: “AKILLI SAYAÇ İHALESİ KIBRIS TÜRKÜNÜN HAKKI KORUNARAK YAPILACAK"
YORGANCIOĞLU: “AKILLI SAYAÇ İHALESİ KIBRIS TÜRKÜNÜN HAKKI KORUNARAK YAPILACAK"

YORGANCIOĞLU: “AKILLI SAYAÇ İHALESİ KIBRIS TÜRKÜNÜN HAKKI KORUNARAK YAPILACAK"

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun güncel konuşmalar bölümünde ilk konuşmayı UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, kurum ve kuruluşların borçlanmalarıyla ilgili yaptı.

A+A-

YORGANCIOĞLU: “AKILLI SAYAÇ İHALESİ KIBRIS TÜRKÜ’NÜN HAKKI KORUNARAK ŞEFFAF YAPILACAK”

Cumhuriyet Meclisi  Genel Kurulu’nun güncel konuşmalar bölümünde ilk konuşmayı UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, kurum ve kuruluşların borçlanmalarıyla ilgili yaptı.

Hükümeti ekonomik konularda hiçbir tebdir almamakla suçlayan Tatar, Elektrik Kurumu’nda sıkıntılar olduğunu dile getirerek, elektrik sayaç ihalesinde de doğru olmayan işler yapıldığını üyeliği düşmüş iki kişinin ihale işleri ile uğraştığını savundu.

İhalenin Merkez İhale Komisyonu tarafından yapılması gerektiğini kaydeden Tatar, kurumların borçlanmaları için borç komitesinden onay alınması gerektiğini belirtti. Tatar, Elektrik Kurumu’nun, Borçlanma Komitesi’ne 80 milyon TL borçlanma talebinde bulunduğunu söyledi.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, akıllı sayaç diye tanımlanan özellikli sayaçların alımı konusunda herkesin hem fikir olduğunu söyledi.

Akıllı sayaç sürecine ilişkin bilgi veren Yorgancıoğlu, ihaleye çıkmadan ilgili kurum ve kuruluşlardan görüş alındığını ve tüzüğün yeniden düzenlendiğini belirtti.

Toplu ihaleye çıkıldığını ancak ihalenin peyder pey tamamlanacağını kaydeden Yorgancıoğlu, 140 bin sayacın hepsinin birden alınmayacağını, 4 yıllık sürede alınacağını ifade ederek “Hepsi bağlanacak ama ödemesi yapılmayacak” dedi.

İhalenin şeffaf tarafsız ve Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını koruyacak şekilde yapılacağını ifade eden Yorgancıoğlu, bu konuda herkesin rahat olması temennisinde bulundu.

Kıb-Tek’in kendi ihalesine çıkmasını engelleyen bir düzenleme olmadığını kaydeden Yorgancıoğlu, kuralların uygulanmasından yana olduklarını belirterek, herkesin gönlünün rahat olmasını istedi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de tarımla ilgili konuşmasında, elektrik konusunda kendisinin de kafasının karışık olduğunu söylendi.

Kuraklıktan mağdur olmuş üreticinin ne kadar tazminat alacağının hala daha belli olmamasını eleştiren Angolemli, anız yangınları konusunda gerekenin yapılmasını istedi. Angolemli, mazot desteğinin de bir an önce ödenmesi gerektiğini belirtti.

Yeşil Hat Tüzüğü’nün tarım konusunda çöktüğünü kaydeden Angolemli, eskiden kuzeyden güneye satılan patatesin, artık güneyden kuzeye getirildiğini savundu.

SENNAROĞLU

Sennaroğlu, Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında tarımdaki sıkıntıların teferruatlı olarak ele alındığını söyledi.

Üretimin devamını sağlama hedefiyle hareket ettiklerini belirten Sennaroğlu, çiftçinin talep ettiği kuraklık tazminatının ödenmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Bakan, talep edilen rakamın, hasadın iyi gittiği yılda elde edilen ürünün bedelinin 3 katı olduğuna işaret ederek, bunun  ödenmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Sennaroğlu, herkesin bunu bildiğine inandığından, ülkeyi karıştırmak isteyen bazı kişilerin böyle taleplerle ortaya çıktığını söyledi. Sennaroğlu, üreticiye ek bir kaynak yaratılması gerektiğini aksi halde üreticinin üretime devam edemeyeceğini ifade ederek, bu yöndeki çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Vergisiz akaryakıt konusunu yasallaştırıp renkli akaryakıt olarak üreticiye verilmesi için çalışmaların Bakanlar Kurulu’nda olduğunu ifade eden Sennaroğlu, bu ay sonu meclise gelmesi temennisinde bulundu.

DÜRÜST

UBP Milletvekili Kemal Dürüst de eğitimdeki sorunlarla ilgili konuşmasında, üniversitelere gelen öğrenci sayısının devamını sağlayıcı politikaların şart olduğunu söyledi ve bakanlığı göreve çağırdı.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre de temel insan haklarıyla ilgili konuşmasında, Kıbrıs Türkleri’nin yaşadığı haksızlıkları anlattı. Töre, yıllar önce Kıbrıs Türkü’nün hem yaşam hakkı, hem de mülkiyet hakkının elinden alındığını ve bütün dünyanın bunu seyrettiğini ifade etti.

Dünyada birçok ülkelerde insan haklarını gasp eden olaylar yaşandığını ifade eden Töre, Kıbrıs Türk gençlerinin spor hakkının elinden alındığını söyledi.

Kıbrıs Türk halkına uygulanan ambargolar olduğunu, bu nedenle üretilen ürünlerin satılamadığını anlatan Töre, Kıbrıs Türk halkına ABAD kararlarıyla ambargolar uygulandığını dile getirdi.

KKTC’deki vatandaşlıklara da değinen Töre, ülkede yaşayan ve vatandaş olmayan çocukların ailelerinden koparıldığını iddia etti. Töre, KKTC’de temel insan haklarının çiğnendiğini savunarak, hükümet edenleri bu konularda daha dikkatli olmaya çağırdı.

SANER

UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner de çevre konularıyla ilgili konuşmasında, hükümet yetkililerinin genel kurul çalışmalarını takip etmemesini eleştirdi ve bunu protesto etmek için konuşmasını yapmayacağını söyledi.

SUCUOĞLU

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu da sağlıkla ilgili konuşmasına, ekonomik değerlendirmelerde bulunarak başladı ve DPÖ’nün açıkladığı TÜFE rakamlarını eleştirdi. “Hayali” diye nitelediği TÜFE rakamlarının kasti bir şekilde aşağıda tutulduğunu iddia eden Sucuoğlu, bu rakamlarla, KKTC’nin, Türkiye’den daha ucuz olduğu sonucuna vardığını belirtti.

Devletin ithal ettiği ilaç için yılda 40 milyon TL ödediğine işaret ederek, bu rakamın çok yüksek olduğunu kaydeden Sucuoğlu, mevcut ekonomik koşullarda gereksiz ilaç tüketimin önlenmesi gerektiğini söyledi.

Sucuoğlu, özelden alınan hizmet oranını da eleştirerek, onkoloji hastanesinin ne zaman tamamlanacağını sordu.

GÜLLE

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de  konuşmasında, Hayat Pahalılığı ile ilgili uygulamaların yeni olmadığını ve aksayan bir şey varsa bunun düzeltilebileceğini söyledi.

Sağlıktaki sorunlarla ilgili çalışmaları anlatan Gülle, özellikle otomasyon konusunda olumlu adımlar atıldığını ve hastanelere gönderilen ilaçların artık kayıt altına alındığını kaydetti.

Gülle, tarihi geçmiş ilaç verilmesi konusunu araştırdığını ve hastalara kesinlikle tarihi geçmiş ilaç verilmediğini belirtti.

Ahmet Gülle, onkoloji hastanesi ihalesine de çıkıldığını söyledi.

SÖZLÜ SORU

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin konuşmasının ardından, yazılı ve sözlü sorulara geçildi. TDP Milletvekili Zeki Çeler, yerel seçimlerde yeniden aday olan belediye başkanlarının belediye imkanlarını kullanarak seçim propagandası yapması konusunun araştırılmasını ve buna karşı yaptırımın ne olacağına ilişkin sözlü soru sordu. Çeler, ilgili bakanın salonda olmamasından dolayı sorusuna yanıt alamadı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu daha sonra bugünkü çalışmasını tamamladı. Genel Kurul bir sonraki birleşimini 12 Haziran Perşembe günü yapacak.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.