1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YORGANCIOĞLU ÖZÜR DİLEDİ...
YORGANCIOĞLU ÖZÜR DİLEDİ...

YORGANCIOĞLU ÖZÜR DİLEDİ...

Bakanlar Kurulu Toplantısında Özkan Yorgancıoğlu özür diledi...

A+A-

YORGANCIOĞLU DÜN SANAYİ BÖLGESİ’NİN SULAR ALTINDA KALMASINDAN DOLAYI O BÖLGEDEKİ İNSANLARDAN ÖZÜR DİLEDİ

YORGANCIOĞLU: “GEÇİCİLERİN İŞTEN DURDURULMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”
 
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, dün Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nin sular altında kalmasının kimsenin beğenmediği, yanlış bir olay olduğunu belirterek bölgedeki insanlardan özür diledi.

Geçicilerin işten durdurulmasının söz konusu olmadığını dile getiren Yorgancıoğlu, bu kişilerin 2015 yılı ödeneklerinin daha iyi hazırlanması için bir çalışma yapıldığını söyledi.

Bakanlar Kurulu Başbakan Özkan Yorgancıoğlu başkanlığında toplandı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu Cumhuriyet Meclisi’nde yer alan toplantı öncesinde saat 14.30’da basına açıklama yaptı.

“KONUMLARI SORULDU... DURDURULMALARI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Basında ve sivil toplumda bilgi eksikliğinden dolayı geçicilerin işten durdurulacağı yönünde bir dedikodu dolandığını kaydeden Yorgancıoğlu, bunun geçtiğimiz günlerde Başbakanlık tarafından bakanlıklarda çalışan geçicilerin 2015 yılına yönelik konumlarının sorulmasından kaynaklandığını belirtti.

Geçicilerin işten durdurulmasının söz konusu olmadığını dile getiren Yorgancıoğlu, bu kişilerin 2015 yılı ödeneklerinin daha iyi hazırlanması için bu çalışmanın yapıldığını söyledi.

Yorgancıoğlu, daha önceki yıllarda bu soru sorulup cevap alınmadığı için geçici çalışanların Ocak ve Şubat ayı maaşlarını alma konusunda sıkıntı yaşadığını ve bunu tekrar yaşamamak için Aralık ayında bir sorgulama yaptıklarını dile getirdi.

VADİLİ GÖLETİNDE KONTROLLÜ SU BOŞALTIMI

Geçtiğimiz günlerde Vadili Göleti’nin kapaklarının açılmış olmasıyla ilgili bir araştırma yaptıklarını, göletin bir havzası ve taşıyabileceği belirli bir su miktarı olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, yağışların fazlalığından dolayı suyun havzanın dışına taştığını ve bölgedeki bazı insanların koçanlı mallarını da örttüğünü anlattı.

Yorgancıoğlu, suyun azaltılması amacıyla kapakların açıldığını ve özel mülkler su altından çıktıktan sonra kapakların yeniden kapatılacağını belirterek, bu çalışmanın kontrolü şekilde sürdüğünü bildirdi.

SANAYİ BÖLGESİNDEKİ SU BASKINI İÇİN ÖZÜR

Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi açıklamasında, Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde dün yaşanan su baskınına da değinen Yorgancıoğlu, bölgedeki vatandaşlardan özür diledi.

Başbakan Yorgancıoğlu, önceki hükümet döneminde su baskınının önüne geçebilmek amacıyla bir set çekildiğini, bu bendin ardında birken suyun tehlike arz etmesi sebebiyle bazı iş araçlarının bendi takviye etmek için o bölgeye gittiğini anlattı. Yorgancıoğlu, toprak bendin ne kadar yumuşadığını ve zarara uğradığını fark etmedikleri için de çalışma yaparken bendin yıkıldığını kaydetti.

Sanayi Bölgesi’nin sular altında kalmasının kimsenin beğenmediği bir olay olduğunu, burada bir yanlışlık söz konusu olduğunu belirten Başbakan, o bölgedeki insanlardan özür diledi.

Zarar görenlerin tazmin edilmesinin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Yorgancıoğlu, daha önce de su baskınları olduğunu, bir tazminin o zaman söz konusu olmadığını söyledi. Yorgancıoğlu, hedeflerinin oluşturulan komitenin o bölgenin ve Lefkoşa’nın bütününün su baskınlarına karşın nasıl korunacağıyla ilgili kısa, orta ve uzun vadeli projeler üretmesi olduğunu, bu konuda çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

DİNÇYÜREK’İN ÖNERİSİ

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Diçyürek’in “Elektrik indirimini bir ay erteleyelim ve Tekncik’e filtre taktıralım” şeklindeki önerisiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de Yorgancıoğlu, bu konuları kendi içlerinde tartışmadan kamuoyuyla paylaşılmasını doğru bulmadığını kaydetti.

Yorgancıoğlu dövizin aniden yükselmiş olmasının zaten bu açıklamayı boşlukta bıraktığını da söyledi.

TAK

Bu haber toplam 737 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.