1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YORGANCIOĞLU: “SEÇİME KADAR FİYAT AYARLAMASI YAPMADINIZ”
YORGANCIOĞLU: “SEÇİME KADAR FİYAT AYARLAMASI YAPMADINIZ”

YORGANCIOĞLU: “SEÇİME KADAR FİYAT AYARLAMASI YAPMADINIZ”

Yorgancıoğlu, “Ama şunu da unutmayalım, bu ülkede yaşayan insanlar sandığa gidip oy verdiğinde, bu programın bütününü savunan sizleri (UBP’yi) de cezalandırdı” dedi.

A+A-

“UNUTMAYALIM HALK SANDIĞA GİDİP OY VERDİĞİNDE BU PROGRAMIN BÜTÜNÜNÜ SAVUNANLARI CEZALANDIRDI”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye’yle imzalanan 2013-15 Ekonomik Programı’nın bütünüyle yanlış olduğunu hiçbir zaman söylemediklerini belirterek, “Ama şunu da unutmayalım, bu ülkede yaşayan insanlar sandığa gidip oy verdiğinde, bu programın bütününü savunan sizleri (UBP’yi) de cezalandırdı” dedi.

Meclis’te gündem dışı konuşmaları yanıtlayan Yorgancıoğlu, halkın taleplerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

TÖRE’DEN BİYOLOGLAR DERNEĞİ’NE TEPKİ

DP/UG Lefkoşa milletvekili Zorlu Töre, “asrın projesi” diye nitelenen Türkiye’den KKTC’ye deniz altından borularla su taşınması için devam eden projeye karşı Biyologlar Derneği Başkanı’nın açıklamalarını eleştirdi.

Dört koldan KKTC’ye yayılacak su için Türkiye’ye şükran borçlu olduklarını kaydeden Zorlu Töre, Türkiye’nin yaptığı göletlerin bakımının bile yapılmadığını, göletlerin su tutmadığını, Yeşil Ada denilen ülkenin kupkuru olduğunu söyledi.

Ada’nın genelinin su bakımından fakirleştiğini; su geldiği zaman Biyologlar Derneği Başkanı’nın dediğinin aksine dengenin yeniden kurulacağını belirten Zorlu Töre, dernek başkanının sulu tarıma karşı çıkmasını anlayamadığını belirtti.

Zorlu Töre, Güzelyurt bölgesinde suların tuzlandığını; Lefkoşa’daki suyun kullanıma uygun olmadığını anlatarak, Türkiye’den gelecek suyla hem içme hem de kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını kaydetti.

“Kıbrıs için evlatlarının canını veren Türkiye’nin göndereceği su için para istemediğini; sadece ileride bir anlaşma olursa harcamaları olarak yazacağını söylediğini” belirten Zorlu Töre, milli Kıbrıs davasının Türkiye’yle birlikte sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Töre, Biyologlar Derneği Başkanı’nın bilimsel davranmasını istedi.

ÖZCENK’TEN, FUTBOL FEDERASYONU-KOP GÖRÜŞMESİNE DESTEK

UBP Gazimağusa milletvekili Erdal Özcenk, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile Kıbrıs (Rum) Futbol Federasyonu (KOP) arasında nasıl bir ilişki olması gerektiği konulu konuşmasında, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu yaptığı çalışmalarda desteklediklerini belirtti.

Özcenk, olası bir anlaşmada kurucu devletlerin kültürel ve spor faaliyetlerinde  ayrı ayrı temsil hakkı olması gerektiğine değindi.


ATAOĞLU

Kalıcı adil ve onurlu bir anlaşmanın destekçisi olacaklarını belirten DP/UG Gazimağusa milletvekili Fikri Ataoğlu da “elektriğe yapılacağı söylenen zamma vatandaşın tepkisi” konulu gündem dışı konuşma yaptı.

Ataoğlu, KIB-TEKin en önemli giderinin yakıt gideri olduğuna işaret ederek yakıtı yüzde 75 farkla aldığını belirtti.

Ataoğlu, 2027’ye kadar AKSA’dan alım garantisi verildiğini, bu yüzden KIB-TEK’in üretimini düşürmek zorunda kaldığını, ful kapasiteyle üretim yapamadığını anlattı.

AKSA’nın toplama yansıttığı yıllık zararın 60 milyon TL’ye çıktığını; bu rakamla her yıl 60 megavat gücünde santral kurulabileceğini belirten Atağlu, oysa bu rakamın vatandaşa indirim olarak yansıtılabileceğini söyledi.

KIB-TEK’in ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 43’ünü, AKSA’nın ise 57’sini ürettiğini bildiren Ataoğlu, AKSA’nın birçok yıl zarar beyan ederek ülkeye herhangi bir vergi katkısı olmadığını kaydetti.

Ataoğlu, bu yapıyla KIB-TEK’in özelleştirilmemesi gerektiğini, verimli bir yapıya kavuşturulabileceğini söyledi.

SENNAROĞLU: “GEÇMİŞİ ELEŞTİREREK ÇÖZEMEYİZ ANCAK…”

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, KIB-TEK’le ilgili sorunu geçmişi eleştirerek çözemeyeceklerini bildiklerini, ancak sorunu kucaklarında bulduklarını söyledi.

KIB-TEK’in şu anda ürettiği elektriği maliyetin altında sattığını ve kilovat saatte 8 kuruş görev zararı olduğunu; ayda 7 milyon TL, yılda 80-90 milyon TL görev zararı söz konusu olduğunu bildiren Sennaroğlu, kurumun 386 milyon TL borcu bulunduğunu kaydetti.

Sennaroğlu, çözümün sadece zam yapmak olmadığını, alınması gereken birçok tedbir bulunduğunu; konunun gündemlerinde olduğunu anlattı. Bu konuda önümüzdeki hafta kamuoyuna hükümetin alacağı kararların duyurulacağını açıklayan Önder Sennaroğlu, fiyat ayarlamasından yaklaşık 50 bin tüketicinin az etkilenmesi için düzenlemeler yapılacağını; ayrıca alternatif enerjiyle desteklemeye çalışacaklarını bildirdi.

ATUN: “KABLOYLA ELEKTRİK GÜNDEME ALINMALI, TEREDDÜT EDİLMEMELİ”

Son gündem dışı konuşmayı UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, “hükümetin icraatları” konusunda yaptı.

Elektrik konusunda “kucağımızda bulduk” söylemlerini eleştiren Atun, öngörülemeyen ekonomik risklerin KKTC’yi bu noktaya getirdiğini; fuel oil kullanıldığı sürece elektrik maliyetinin yüksek olacağını; bir şey yapılamayacağını anlattı.

Atun, kurumun borçlarının arttığını kaydeden ve Kıbrıs Türk halkının fuel-oil ile üretilen elektriğe mahkum edildiğini belirten Sunat Atun, Türkiye’den kabloyla elektrik getirilmesinin gündeme alınması gerektiğini söyledi.

Bugünkü elektrik üretim yapısında ısrar edilirse, halkın gelirinin elektriğe harcayarak nasıl yaşayacağı kaygısının süreceğini vurgulayan Sunat Atun, bütün dünyanın artık küresel köy haline geldiğini, deniz altından kabloyla elektriğin taşındığı ülkeler bulunduğunu kaydetti. Atun, artık bu konuda tereddüt edilmemesi gerektiğini belirtti.

Sunat Atun, ülke ekonomisinin icraat ve çözüm beklediğini kaydederek, yakında 2 ayını dolduracak Hükümet’in ekonominin iyileşmesi için hiçbir icraatı, plan ve programını göremediklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı’nın “bu paket bize uyacak bir elbise değil, dar gelir” dediğini kaydeden Atun, “Çok merak ediyorum Serdar bey bu programı okumuş mudur? Hükümet programlarına bakıyorum bizimkinden farkı yok” diye konuştu.

Sunat Atun, Hükümet’in ekonomiyle ilgili sadece maaşlar polemiğini konuştuğunu; bunu batan hükümetlerin yaptığını ifade ederek, bunun Hükümet’in vizyonunun olmadığını gösterdiğini savundu.

KOBİ-GEM’in bugün çökmüş durumda olduğunu, personelin ve moral ve motivasyonunu yitirdiğini kaydeden Atun, ilgili dairelerin farklı bakanlıklara dağılmasından dolayı Hükümet’in ekonomiye odaklanıp icraat yapamadığını; o yüzden de geri geri gidildiğini savundu.

UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, UBP’nin hükümetten gittiği tarihten beri esnafın
borçların ödeyemez hale geldiğini; hiçbir destek alamadıklarını söyledi.

Türkiye’den su projesini çok inanarak hazırladıklarını belirten Atun, bir diğer inandıkları projenin ise kabloyla elektrik taşınması olduğunu ifade etti.

YORGANCIOĞLU: “SEÇİME KADAR FİYAT AYARLAMASI YAPMADINIZ”

Başbakan Özkan Yorgancığlu, Atun’un “sanki bu ülkede yaşamıyor gibi” konuştuğunu belirterek, “Kaç sene bakanlık yaptınız da (santraların) fuel-oil ile değil dizelle çalıştığını bilmiyorsunuz?” diye sordu.

2011’de elektriğe yüzde 30 zam yapıldığını hatırlatan Başbakan, “Niye yaptınız? Çünkü borsadaki fiyatlar yükseldi, maliyetler arttı, gerekli bir düzenlemeyi yaptınız” dedi.

Seçim tarihine kadar dünya borsalarında yüzde 100 yükseldiği halde niye elektrik fiyatlarının ayarlanmadığını soran Yorgancıoğlu, AKSA’ya alım garantisi verildiğini; fiyatların ne olacağının garantisinin olmadığını söyledi.

Başbakan Yorgancıoğlu, 2013-15 ekonomik programı ve hükümet programının doğrudan gelirleri artırmayı öngördüğünün doğru olduğunu belirterek, UBP hükümetlerinin bütçesinde ise bunun tam tersi olduğunu, fiyat istikrar fonuna yüklenildiğini belirtti.

“Yaptıklarınızla söyledikleriniz arasında ne kadar benzerlik var, tartışmak lazım” diyen Özkan Yorgancıoğlu, yasalarla kurulan Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’nın UBP gibi düşünmediği için alternatif bir birlik kurdurulduğunu ve kaynakların bu örgüt üzerinden dağıtıldığını kaydetti.

“EKONOMİK PROGRAMIN BÜTÜNÜYLE YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEMEDİK”

Yorgancıoğlu, değerlendirme yaparken ayakların yere basmasını isteyerek, “Biz hiçbir zaman bu programın bütünüyle yanlış olmadığını söylemedik. Bu kürsüden öyle bir konuşmamız varsa bulun getirin özür dileyelim. Ama şunu da unutmayalım, bu ülkede yaşayan insanlar sandığa gidip oy verdiğinde, bu programın bütününü savunan sizleri de cezalandırdı. Bu da işin dikkate alınması gereken bir başka tarafı” diye konuştu.

Halkın taleplerinin dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Sunat Atun’un söylediklerindeki önermeleri de arkadaşlarıyla değerlendireceğini belirtti.

Yeniden söz alan UBP Gazimağusa milletvekili Sunat Atun, Başbakan’ın nasıl bu kadar yanıldığını şaşkınlıkla izlediğini söyledi. Makinenin adı dizel olsa da kullanılan yakıtın “fuel-oil” olduğunu belirten Atun, elektrikle ilgili konuların doğru bilinmesi ve halka doğru bilgi verilmesi gerektiğini söyledi.

Bu sırada Başbakan Yorgancıoğlu yerinden, “Özür dilerim, haklısınız” dedi.

Esnafa verilecek katkıların kooperatif aracılığıyla dağıtılabileceğini kaydeden Atun, odaların değil, kooperatiflerin yetkisi olduğunu belirtti.

2011’de elektriğe zammı kurumun hayatını sürdürebilmesi için yaptıklarını ancak kabloyla elektrik hedefi de koyduklarını vurgulayan Atun, hükümetlerin popülist değil, ülke halkının geleceği için hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Atun, elektrikteki yapının sürdürülemez olduğunu gördükleri için sistem değişikliğini kabullenip bu yönde ilerlediklerini; seçim programına da bunu koyduklarını belirtti.

Böylece Meclis Genel Kurulu bugünkü çalışmalarını tamamladı. Gelecek toplantı 4 Kasım Pazartesi günü yapılacak.

TAK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.