1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. YORGANCIOĞLU, UBP İLE GÖRÜŞMELERİN BAŞLAYABİLECEĞİ SİNYALİNİ VERDİ
YORGANCIOĞLU, UBP İLE GÖRÜŞMELERİN BAŞLAYABİLECEĞİ SİNYALİNİ VERDİ

YORGANCIOĞLU, UBP İLE GÖRÜŞMELERİN BAŞLAYABİLECEĞİ SİNYALİNİ VERDİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, BRT’de yayınlanan Sabah Rotası programında koalisyon görüşmeleriyle ilgili soruları yanıtladı.

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, BRT’de yayınlanan Sabah Rotası programında koalisyon görüşmeleriyle ilgili soruları yanıtladı.

Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) ile yapılan görüşmelerde kendileri için önemli olanın temel ilkeler olduğunu hatırlatan Yorgancıoğlu, DP-UG’nin CTP-BG’nin seçim sürecinde ortaya koyduğu fikirlere katıldığını ifade etmesine karşın siyasi geleneklere uymayan taleplerde bulunduğunu açıkladı.

DP-UG’nin istediği Meclis Başkan Yardımcılığı’nın muhalefette olması gerektiğini yineleyen Yorgancıoğlu, ayrıca, DP-UG’nin yürütmeyi görüşürken yasamanın makamlarını masaya koyup onun da pazarlığını yapmaya çalışmasını doğru bulmadığını belirtti.

Yorgancıoğlu “Hükümet kurma görevi CTP’ye verildi. DP kendisine verilmiş gibi davrandı. Bu kabul edilemez” dedi.

Halkın, DP-UG’ye verdiği bir gücün ötesinde bir güç ile temsil edilmesini talep etmesinin CTP için doğru olmadığının altını çizen Yorgancıoğlu “DP-UG ya Maliye ya da İçişleri diyor. Tarihte bunun büyük ortak dışında birine verilmesi nerede görüldü?” diye sordu.

DP-UG ile koalisyon görüşmelerinde henüz köprülerin atılmadığını söyleyen Özkan Yorgancıoğlu “DP-UG, CTP ile hükümet istiyorsa kriterlere uygun davranmalı” dedi.

Koalisyon görüşmeleri ile ilgili nihai kararın bu akşamki CTP Parti Meclisi toplantısında alınacağını açıklayan Yorgancıoğlu, UBP ile görüşmelerin başlayabileceği sinyalini de verdi.

Yorgancıoğlu “Bu akşam partimiz UBP ile görüşme kapılarını büyük ihtimalle açar diye düşünüyorum. Olur mu olmaz mı UBP ile başka bir şey. Ama görüşme adına, ilçe meclislerinde farklı unsurlar olsa bile ağırlıklı olarak böyle bir görüşün de ortaya çıkacağı gibi bir görüşümüz var” dedi.

CTP-BG için esas olanın halka verilen sözleri tutabilmek olduğunu vurgulayan Yorgancıoğlu, “DP veya UBP ile kurulacak koalisyonda bu hedef gerçekleşemeyecekse CTP niye hükümet olsun?” diye sordu.

DP-UG’nin Serdar Denktaş’a UBP ve TDP ile koalisyon görüşmeleri için yetki vermesini de değerlendiren Yorgancıoğlu “Ben böyle bir hükümet modelinin yürümeyeceğini düşünüyorum… CTP’yi zora sokacağım niyeti ile yapılan bu manevraların amacına hizmet etmeyeceğini görüyorum” dedi.

BRTK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.