1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. YUDUM YUDUM GELEN SAĞLIK
YUDUM YUDUM GELEN SAĞLIK

YUDUM YUDUM GELEN SAĞLIK

yudum yudum gelen sağlık

A+A-

Yeşil çayın, kalp-damar hastalıklarından kolesterole, antioksidan etkisinden dolayı kansere varana kadar çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu belirtiliyor. Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, yeşil çayın sağlıklı yaşamın en önemli yardımcılarından biri olduğunu söylüyor.

Sezik, yeşil çayla ilgili bilgiler verirken, yeşil çayın sağlığımıza pek çok yararı olduğunu belirtiyor. 

YEŞİL ÇAYIN TAŞIDIĞI ÖNEMLİ MADDELER

Yeşil çayda çok sayıda önemli madde bulunuyor. Prof. Dr. Ekrem Sezik bu önemli maddeleri şöyle sıralıyor: “Polifenol yapısındaki maddeler  (kateşinler, flavonoller…), kafein, teanin (amino asit), vd.. Yeşil çayın sağlık için yararlı kullanımı bu maddelerin müşterek etkileri ve bilhassa kateşinlerden dolayıdır. Yeşil çayda, en önemli madde grubu olan kateşinler yüksek oranda bulunur.  

YEŞİL ÇAY NASIL HAZIRLANMALI?

Prof. Dr. Ekrem Sezik’e göre yeşil çay şöyle hazırlanmalı: “Kateşinlerin önemli bir kısmı demlemenin ilk 5 dakikasında poşetten suya geçer. Eğer ortamda limon bulunursa suya geçiş hızı artmaktadır. Dolayısıyla,  kupaya koyduğunuz poşet yeşil çay üzerine, sıcak su ilâve edip 5 dakika civarında tutunuz. Poşeti bu süre sonunda çıkardığınızda, kupadaki sıvıda yeterli antioksidan madde yoğunluğu sağlanmış olacaktır.”

SAĞLIĞA YARARLI ETKİLERİ

Yapılan yeni çalışmalarda, teanin adlı amino asit ile kafeinin beynin performans artırıcı etkisini desteklediği gösterilmiş. Prof. Dr. Ekrem Sezik, bu sonuca hem deney hayvanlarında hem de insanda yapılan çalışmalarla ulaşıldığını, daha ileri çalışmaların devam ettiğini söylüyor. 

Sezik, diğer çalışmaların önemli bir kısmının devamlı yeşil çay içen Uzak Doğu ülkelerinde yapılmış epidemik çalışmalar olduğunu belirtiyor.

Bu araştırmalardan çıkan sonuçların ana hatları şöyle:

Günde 4 -5 kupa yeşil çay içilmesi halinde,

1. Kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski azalmış,        

2. Kişilerin total kolesterol oranı yeşil çay içmeyenlere göre % 11 civarında düşük çıkmış, 

3. Antioksidan etkiden dolayı, kolon, göğüs, küçük hücreli akciğer kanseri, prostat kanseri gibi kanserlere karşı koruyucu etki sağladığı tespit edilmiş. 

Prof. Dr. Ekrem Sezik, bu bilgilerin ışığında yeşil çayın sağlıklı yaşama yardımcı bir içecek olduğunu belirtirken, görüşlerine şöyle devam ediyor: “Günde 4-5 kupa yeşil çay içilmesi ile uygun miktarda antioksidan alımı sağlanacak, kalp-damar sistemine pozitif etkilerinin yanında iyi ve ucuz bir antioksidan etki sağlanabilecektir. Teaninin etkileri de ilâve edilirse, yeşil çay içmenin sağlığa yararlı olduğunu söylemek gerekir.”

 

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.